Ford Nucleon - Atomový automobil z roku 1958

Pokud si myslíte, že současné automobily poháněné nefektivními benzínovými a naftovými motory jsou neekologické, připravte se na překvapení. V roce 1958 byl navržen první (a zatím naštěstí) poslední automobil na jaderný pohon - Ford Nucleon. Pokud by někdy toto vozidlo vyjelo, byla by to taková malá jaderná katastrofa na kolech...

William Ford u modelu Fordu Nucleon v merítku 3:8.

V 50. letech 20. století prožívalo lidstvo euforii z nedávno objevené atomové energie. Tato euforie (nebo šílenství, podle úhlu pohledu) se přenesla i na konstruktéry automobilů. Jen si představte tu nádheru - již žádné výfukové plyny, obrovský dojezd a tichý provoz. Sen každého řidiče.

A tak se na kreslících prknech, a později i jako model v měřítku 3:8, objevil koncept Fordu Nucleon. Jeho pohonnou jednotkou se měl stát minaturní jaderný reaktor o velikosti pivního sudu, v zadní části vozu. Tento reaktor měl jadernou fůzí pohánět parní generátor, který by ohříval vodu a měnil by jí v páru. Pára by poté poháněla dvě parní turbíny - jedna měla pohánět vozidlo a druhá elektromotor, který by napájel veškerá elektrická zařízení. Pára by se následně ochlazovala v chladiči a měnila na vodu, která by v uzavřeném chladícím systému putovala zpět do parního generátoru a celý proces by se neustále opakoval.

Konstruktéři Fordu předpokládali, že jaderné palivové články se budou prodávat u doplňovacích stanic (ekvivalent dnešních čerpacích stanic) a jeden článek vystačí na 8000 km provozu, než jej bude nutné vyměnit. Moderní, až futuristický design se měl stát novou ikonou amerického životního stylu budoucnosti. V době úsvitu atomového věku se zdálo jisté, že neefektivní spalovací motory brzy zmizí ze scény. Avšak celý koncept Nucleonu byl postaven na předpokladu, že brzy podaří miniaturizovat jaderné reaktory a odlehčit materiály používané k odstínění reaktorů. Nejúčinnějším materiálem k stínění radioktivity je totiž olovo a to je, jaksi, trochu těžké pro osobní automobily. Jelikož se ani jeden z těchto předpokladů nenaplnil, odešel ze scény i Nucleon.

V této naivní a utopické vizi nadcházejícího atomového věku však tovární vědci pozapoměli  na pár "drobností" - Co s vyhořelými a vysoce radiokativními palivovými články? Co v případě autohavárie, při které by mohlo dojít k poškození jaderného reaktoru (a následné jaderné katastrofě)? A jelikož si brzy i široká veřejnost začala uvědomovat odvrácenou stranu mince atomové energie, je nepravděpodobné, že by se ještě někdy v budoucnosti podobný návrh objevil.

Každopadně, z dnešního hlediska, můžeme vnímat celý návrh Fordu Nucleon jako slepou uličku vývoje automobilů. I tak se však jednalo o velmi zajímavý, i když šílený nápad.

Atomově šílený.

 

Vozidlo nápadně se podobající Fordu Nucleon se objevilo i v počítačové hře Fallout 3.

Autor: Dušan Rovenský | úterý 28.4.2009 7:30 | karma článku: 23,44 | přečteno: 5200x