Nenápadné výročí (50 let bigbítu)

Začalo to také poměrně nenápadně. Pavel Sedláček přejmenoval svoji skupinu EP Hifi na Studijní skupinu bigbítu, inspirován zjevně Studijní skupinou tradičního jazzu. Bylo to přesně před padesáti lety a psal se tedy rok 1960. Rock and roll odstartovaný v roce 1954 písní Billa Haleye Rock Around The Clock, pomalu zapouštěl kořínky i u nás. Zmíněnou píseň relativně krátce na to přetextoval Jiří Suchý (Tak jak plyne řeky proud) a zpíval ji za doprovodu Akord Clubu Viktor Sodoma starší. Textař Jiří Suchý si kvůli této kapele koupil basu za 800 korun a naučil se na ni hrát. V roce 1958 spoluzaložil Pavel Chrastina (pozdější člen skupiny Olympic a její dvorní textař) skupinu Samuels Band a pak rostly rock and rollové kapely jako houby po dešti.

Nikoho nepřekvapí, že tehdejší režim proti rock and rollu bojoval všemi prostředky. Snad proto se ono Sedláčkovo slovo big beat ujalo a počeštilo na bigbít jako vhodná nálepka pro hudbu, která tímto „češtějším“ pojmenováním poněkud otupila bdělost tehdejších kulturních pracovníků. Dlužno podotknouti, že slovo big beat nemá v angličtině význam, který mu dodalo české prostředí. Bigbít tedy nemá v angličtině ekvivalent, který by pojmenovával určitý hudební žánr. Je s podivem, že se slovo bigbít ujalo a přetrvalo celých padesát let.

Slavíme tedy výročí českého novotvaru, ale i žánru, který pojmenoval. Bigbít měl ostatně v Čechách specifické dějiny, což dokazuje seriál, který stále běží na České televizi a který patří k nejvelkolepějším projektům, na který se veřejnoprávní médium zmohlo (alespoň pokud jde o populární hudbu).

Dějiny bigbítu jsou dějiny válek mezi hudbou a režimem, mezi kapelami, které spontánně vznikaly a které režim zcela nespontánně potlačoval. Jedna z kapel, která vystoupí na oslavách padesátiletého výročí bigbítu v o2 areně, Jasná Páka je toho důkazem. Tehdy se to řešilo tak, že pokud někdo kapelu zakázal, objevila se někde jinde pod jiným názvem. Jasná Páka, která zjevně dráždila více provokativním názvem než hudbou,  se přejmenovala na Hudba Praha a byl pokoj. Dnes žijí obě kapely vedle sebe, i když nedávno David Koller oznámil, že vystoupení Jasné páky v o2 areně bude jejich vystoupením posledním.

Ještě k těm změnám názvu. Nejkurióznější bylo přejmenování kapely Devizový příslib. Po zákazu si dali název Marná žádost.

Na oslavách padesátileté historie bigbítu v o2 areně vystoupí jedenáct kapel, všechny se zapsaly do dějin tohoto žánru významným způsobem. Se skupinou Matadors například vystoupí Viktor Sodoma, syn toho Viktora Sodomy, který zpíval první světový rock and roll s českým textem. Ale zazní Mišíkův Slunečný hrob, Zelená Tří sester, největší pecky skupiny Olympic z raného období a řada dalších pozoruhodných písní. Jsem na ten koncert nesmírně zvědav a rád bych tuto zvědavost, s prominutím, vzbudil i u vás. Proč? Protože ono padesátileté výročí bigbítu je opravdu výjimečné, i když – jak bylo řečeno – velice nenápadné.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Rössler | neděle 10.10.2010 19:24 | karma článku: 9,45 | přečteno: 1265x
  • Další články autora

Ivan Rössler

Petr Oliva

10.2.2019 v 8:08 | Karma: 13,30

Ivan Rössler

Ivan Mládek 77

7.2.2019 v 7:44 | Karma: 23,35

Ivan Rössler

Lovec perel Mirko Pašek

6.2.2019 v 10:47 | Karma: 14,61

Ivan Rössler

První den Novy

4.2.2019 v 9:00 | Karma: 13,15

Ivan Rössler

Ticho za Jana Palacha

14.1.2019 v 9:29 | Karma: 20,98