Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
WW

R^ Pohodové čtení - dobrý překlad.

Samozřejmě, že mobil nebo tablet by ve starověku vyvolal rozruch, ale oni nikdy vyspělé technologie, natož mimozemské, neviděli. Je to jak popisuje pan Švadlenka, tedy co kdyby nějaká věc, kromě své obvyklé funkčnosti měla i jinou - kouzelnou. Současným generacím mohou dochovalé zmínky kouzelných funkčností zamotat hlavu, protože je vždy hledána paralela mezi současnými technickými výdobytky a historickými zmínkami z fantazie, které měly ve své době svůj důležitý význam, např. duchovní, manipultivní atd. Stejně tak se v budoucnu budu porovnávat současná přání, např. nějaký zloděj si ve svých pamětech posteskne, jak by bylo žůžo mít oblek neviditelnosti a jak by se daly skvěle vykrádat supermarkety. Za 2000 roků, až takový oblek bude součástí vojenského arzenálu, chybný překlad prastaré zmínky získá své kultovní fanoušky, kteří budou tvrdit to, co tvrdíme my dnes o nepochopených technologiích či kouzlech. ;-)

0 0
možnosti

Ani kouzla, ani nepochopené technologie. Triky a iluze. Člověk má sklon k magickému myšlení, což nutně neznamená, že magie existuje. Magické myšlení může pomáhat k rychlému rozhodování, protože dokáže rychle odhalit i ne úplně zřetelné vztahy. Ale samozřejmě dělá chyby, takže pak člověk vidí i tajemné síly tam, kde žádné nejsou. Toto myšlení ovšem umožnilo také pochopit fungování přírody, jenom od určité chvíle musela nastoupit vědecká metoda, která vedlejší účinky magického myšlení pomáhá potlačit.

1 0
možnosti
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1201x
Píšu povětšinou o Teorii starověkých astronautů. Snažím se držet pesimistický odstup, prověřovat zdroje informací a šířit pouze ty věrohodné. Diskutující prosím o totéž.

Pokud o mě chcete vědět více, jděte na moje osobní stránky na www.romanbaros.eu.

Seznam rubrik