Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bitcoin je letadlo ... nebo není?

Pod každým článkem o Bitcoinu se najde minimálně jeden příspěvek v diskuzi, který tvrdí, že Bitcoin je letadlo. Ale je to pravda? Pojďme se na to podívat.

Pojďme si nedříve říct, co je to letadlo a jak funguje. Základním principem pyramidové hry zvané „letadlo“ je, že každý nový účastník musí přivést několik dalších účastníků, aby dostal nějakou odměnu. Problém je samozřejmě v tom, že v nějakém bodě prostě dojdou lidi, kteří jsou ochotní do letadla nastoupit a tím ho udržovat v letu. V tomto okamžiku se letadlo takzvaně zřítí. Ti, kteří tam letěli už delší dobu, zřejmě odměnu získali. Ti, kteří nastoupili mezi posledními, mají zřejmě smůlu a nedostanou vůbec nic.

Jak funguje Bitcoin? Můžete ho kdykoliv koupit, kdykoliv prodat. Nemusíte přivádět nové účastníky.

Tady je ten rozdíl naprosto jasný na první dobrou. Snad jsem tedy nade vší pochybnost prokázal, že Bitcoin není letadlo, není ani pyramidová hra.

Spousta lidí, ale nechápe rozdíl mezi letadlem a Ponziho schématem. Pojďme si tedy pro jistotu probrat také tohle téma.

Takže co je to vlastně to Ponziho schéma? Funguje to tak, že nějaký člověk prohlásí, že má geniální plán, tajné informace, promakaný software, křišťálovou kouli, nebo cokoliv, co mu umožňuje zhodnocovat peníze daleko více, než nabízejí běžné fondy či spořící účty. Přesvědčí tak lidi, aby mu poslali peníze a slíbí jim za to pohádkový úrok.

V praxi to funguje tak, že čím vyšší úrok slíbí, tím rychleji nabere investice důvěřivců, ale zároveň tím rychleji přiláká pozornost policie. Takže je-li chytrý, slíbí jen o něco málo vyšší úrok, než nabízejí jinde, aby jeho záměr nebyl moc průhledný.

Nejznámější Ponziho schéma v poslední době provozoval Bernard Madoff, který sliboval 10-12 % ročně, což není o moc více, než akciové fondy a proto takto dokázal podvádět lidi asi 40 let.

Takže reálně to funguje tak, přijde první člověk s prachama, praští s nimi o stůl a dostane slib, že (třeba) za rok dostane 120 % vkladu. Během prvního roku takto můžou přijít desítky lidí. Všichni dostanou stejný slib. Když ten první člověk přijde po roce pro svoje peníze, skutečně dostane 120 % vkladu. Tím je potvrzeno, že majitel fondu má křišťálovou kouli, je to borec největší a spustí se lavina vkládajících.

Nic takového samozřejmě majitel fondu nemá. Ten první vklad vyplatil z peněz ostatních vkladatelů, takže mu ještě hodně peněz zbylo. Naprosto typicky tento první vkladatel nejen že celý svůj výdělek opět vloží do fondu, ale ještě přihodí další balík peněz. Takto se fond začne neuvěřitelně rychle nabalovat.

Kolik peněz může Ponziho schéma vydělat, si můžete poslechnout v audioknize „Vzestup pana Ponziho“ na YouTube. Je to kniha, kterou ve vězení napsal sám Charles Ponzi.

Několik let to může fungovat naprosto bezvadně. Dokud lidé více vkládají, než chtějí vybírat, není žádný problém.

Zásadní je, zda majitel fondu čeká na nějaký vhodný moment, kdy je na hromadě tolik peněz, že už mu to stačí, sbalí je a zmizí. Nebo zda chce tento fond provozovat, dokud to jde, tedy dokud tam jsou alespoň nějaké peníze. Například výše zmíněný Madoff provozoval fond do poslední chvíle, až jednoho dne přišel nějaký investor, kterému řekli, že ve fondu není ani dolar. A všem investorům po něm.

A teď bych rád zmínil jednu zcela zásadní věc. Dávejte pozor. Problém nastane i v případě, že se počet příchozích a počet odchozích investorů vyrovná. Takže přijde nový člověk, vloží 5000 dolarů, odchozí člověk chce svých 5500 dolarů. Za nějakou dobu dojdou peníze i tak.

Vraťme se k Bitcoinu. Když ho lidi nakupují, jeho cena stoupá, když ho lidi prodávají, jeho cena klesá. Je to naprosto stejné jako s akciema nebo se zlatem. Kdyby se vyrovnal počet lidí, kteří přicházejí a odcházejí, cena Bitcoinu se ani nehne.

Snad už všichni chápou ten rozdíl. Do Bitcoinu není nucen nikdo vstupovat ani vystupovat, obojí můžete udělat kdykoliv. Cena v daný okamžik je naprosto jasně daná a veřejná.

Závěr:
Bitcoin není letadlo (pyramida), protože nepotřebuje neustálý přísun nových lidí do systému. Bitcoin není ani Ponziho schéma, protože nevyplácí zisky po dohodnuté době vkladu.

Dobrá, teď už tedy víme, co Bitcoin není. Ale co to tedy vlastně je? To si povíme někdy příště.

Autor: Roman Baroš | pondělí 24.2.2025 6:00 | karma článku: 7,47 | přečteno: 302x
  • Další články autora

Roman Baroš

Úvaha o penězích

Budu si tady jen tak nahlas uvažovat o penězích. Nemusíte se mnou souhlasit, nebo můžete. V obou případech budu rád za (slušnou) diskuzi.

24.8.2022 v 3:58 | Karma: 8,75 | Přečteno: 366x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 295 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát

16. března 2025

Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...

Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?

16. března 2025

Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...

Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky

16. března 2025

Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...

Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie

16. března 2025

Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 334x
Píšu povětšinou o Teorii starověkých astronautů. Snažím se držet pesimistický odstup, prověřovat zdroje informací a šířit pouze ty věrohodné. Diskutující prosím o totéž.

Pokud o mě chcete vědět více, jděte na moje osobní stránky na www.romanbaros.eu.

Seznam rubrik