"Nájemné prý letí nahoru, protože lidé nyní preferují nájem místo nákupu bytu." Vážně? :D

Experti za 15-20 dkg vlašáku, za pomocí Ctrl+C/V novinářů, zamořili  mediální prostor dalším nesmyslem, který je pak papouškován dalšími experty za 10-15 dkg vlašáku. Já níže zadarmo vysvětlím, proč je to nesmysl. 

  Jednak změna počtu kupujících za rok není v absolutních číslech zase taková masa, která by mohla radikálně zahýbat s nájemním bydlením, ale i toto je zcela irelevantní, jak vysvětlím níže.

 Ani ne před rokem stál starý 3+1 panelákový byt na okraji Prahy kosmicky absurdních 7-8 milionů, nyní budete rádi, když někdo zaplatí "pouze", ale stále absurdní částku 5 milionů. Za této situace se prostě nikomu, kdo vyloženě nemusí, prodávat nechce. Zvlášť když vlašákoví experti tvrdí, že hodnota nemovitostí se každých 10 let zdvojnásobí, že je to něco jako fyzikální zákon a že tohle je jenom dočasná korekce a velká příležitost (prodělat peníze)! Ale hlavně se nikomu nechce kupovat, protože už poslední roky nakupovali zejména spekulanti a to jenom proto, že sázeli na další raketový růst. Takže nikomu se moc nechce prodávat a už vůbec nikomu se nechce kupovat. To znamená, že pokud jeden nekoupí, tak ale i druhý neprodá, což nás vede k jádru pudla.

   Tito "experti" asi "uvažují", že byty jsou rozděleny do dvou zcela separovaných trhů. Jeden je trh, kde se byty jenom prodávají a nakupují a druhý, kde se byty jenom pronajímají. Ale tak to samozřejmě není, pokud se byt neprodá, tak jenom velmi malá část v rukou ekonomických ignorantů, zůstává dlouhodobě prázdná. Nepopírám, že se to děje, je to něco na způsob, "Koupil jsem hospodu, ale bál jsem se, že mi lidi budou krást půllitry, tak jsem radši ani neotevřel", ale většina lidí zvládá základní ekonomiku i případné riziko, které je spojeno s jakoukoliv (výdělečnou) aktivitou. Takže tím, že se méně bytů prodá do osobního vlastnictví zároveň znamená, že více bytů zůstává k dispozici právě jako nájemní bydlení. Můžou tam být nějaké menší odchylky, ale v dlouhodobějším horizontu půl roku a více, nula od nuly pojde. Musíme si uvědomit, že nákup a prodej bytu je pouze o změně vlastníka, nic víc za tím nehledejte. Navíc čím méně se budou vlastníci měnit, tím je naopak větší pravděpodobnost, že bude o něco více bytů k dispozici k nájmu, protože právě v období prodeje a změny vlastníka bývá byt prázdný. Takže méně převodů, více bytů k dispozici.

 Pak tu jsou ještě  vysloveně manipulativní bláboly,  že na nájemní byty se stojí fronty, že tam jsou mraky zájemců. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že situace je kupodivu docela vlažná. Proč kupodivu? Pro zvýšenou poptávku beru jenom jeden jediný pádný argument a to příliv ukrajinských uprchlíků, protože 350 000? lidí navíc je už docela darda, ale to se k mému údivu zatím příliš neprojevilo.  A ještě k tomu růstu nájemného. Lidé v nájmu budou rádi, když zvládnou sotva pokrýt zvýšené ceny energií, natož aby si mohli dovolit ještě výraznější růst samotného nájemného, na rozdíl od těch cen energií, potravin atd., kde se objektivně citelně zvýšily náklady, což u nájemného prakticky neplatí, pokud tedy neberete jako náklad dovolenou majitele bytu u moře. 

 Mně to až někdy připadá, že tady se někdo snaží rozpoutat cílenou hysterii, obdobnou té, která vyhnala ceny nemovitostí do výšin, kde nemají už žádný reálný ekonomický základ. Už nejde vydělávat na prodeji bytů, tak to zkusíme na nájemném. A k tomu je zapotřebí to nejdříve všem pěkně "vysvětlit"... Tohle je však už čistě můj subjektivní pocit.

Autor: Robert Šimeček | sobota 26.11.2022 13:09 | karma článku: 26,27 | přečteno: 1099x