Čas na plán pro ekonomiku v "úsporném" režimu

Stát by měl začít být velmi opatrný ohledně svých výdajů a přestat rozdávat miliardy či sta miliardy za situace, kdy jsme teprve na začátku tunelu jehož konec je nyní opravdu v nedohlednu. Opatrnost je zcela na místě.

Epidemie ještě pořádně ani nezačala, natož nějaká krize, ale stát už plánuje finanční injekce v celkových astronomických hodnotách a opozice nyní předvádí čirý pravicový populismus, což může roztočit nebezpečnou spirálu rozhazovačnosti Chci zdůraznit, že se rozdává z něčeho, co ani není. "Rotačky" na peníze ani v režimu Turbo 24/7 neprodukují žádnou novou hodnotu, pouze přerozdělují stávající zdroje. Pokud stát vymrhá nyní tyto zdroje na velkorysá odškodnění, přímou podporu či gigantické garance za překlenovací úvěry továrnám, které možná padnou tak jako tak, protože nebude celosvětová poptávka.

Nelze počítat se zázrakem, že korona sama od sebe vymizí, už tu s námi asi zůstane. To znamená, že vítězný boj s koronou rozhodně není otázka 2-3 následujících měsíců, koneckonců vidíme to i v Číně, kde stále platí karanténa a i přes toto stále mají nové a nové případy a to jsou oficiální čísla! Ba co více, korona se rychle vlamuje do zatím relativně příliš nezasažených USA. To, čeho tam asi bohužel budeme svědky se dle mého bude podobat italskému scénáři. A co ještě znamená italský scénář? Zastavení zbytné produkce a uvedení ekonomiky do režimu zabezpečující jenom nezbytné potřeby. To by znamenalo citelné zpomalení, když ne zastavení, celosvětové ekonomiky. A každý týden by ztráty a škody byly astronomické. To vše ve stavu, kdy už většina vyspělých zemí světa, včetně Číny,  je silně zadlužena, když použiji mírnější terminologii.

Rozhodně chápu snahu státu podpořit ekonomiku intervencemi, aby nedošlo k hromadným bankrotům a nebyly daleko větší škody. Ale na druhou stranu, máme za sebou mnoho let prosperity, kdy firmy generovaly každoročně sta miliardy zisků a pokud si taková firma nevytvořila ani v těchto letech žádnou rezervu, jak asi přežije následující období, byť ze začátku se stání pomocí. Obávám se také, že vědro se státní pomocí bude až příliš děravé a uhlídat efektivní nakládání s pomocí nebude možné. Pamatujete si ještě naše 90. léta? A hlavně, jsme teprve na začátku něčeho, co může mít daleko větší následky, než si většina politiků i lidí odvažuje připustit a že věci už nebudou nikdy jako dříve a to nemyslím v negativním slova smyslu, ale že okolnosti nás donutí k celkové  transformaci, kterou možná potřebujeme ze všeho nejvíce.

Dle mého bychom už nyní měli plánovat, co vlastně budeme potřebovat a na tyto oblasti se soustředit:, energetika, zemědělství a potravinářství, zdravotnictví, bezpečnost, infrastruktura.. A možná se mýlím, protože je možné, že moderní ekonomika je tak efektivní, že i její malá část je v podstatě schopná uživit zbytek, což se prakticky děje i nyní. Ale já jsem stará škoda a stále se domnívám, že bohatství se tvoří zvyšováním efektivity a nikoliv  plýtváním a placení dluhu dalším dluhem.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-uzis-ladislav-dusek-pandemie-testovani-nemocni.A200326_113848_domaci_vov

https://www.worldometers.info/coronavirus/

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/italie-kvuli-koronaviru-pozastavi-veskerou-postradatelnou-vyrobu-40317598

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-usa-new-york_2003252132_pj

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/dluhy-po-svete-rekordne-bobtnaji-40309940

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Robert Šimeček | pátek 27.3.2020 9:06 | karma článku: 9,51 | přečteno: 204x