Důchodová reforma o dost jinak

Neobvyklý nápad do koncepce důchodového systému. Po prodiskutování zde, jej plánuji zaslat parlamentní důchodové (tzv. Potůčkově) komisi.

V současné době se stále pracuje na důchodové reformě. Toto téma je trochu mimo hlavní zájem veřejnosti, což je vzhledem k jeho důležitosti škoda. Jako hlavní problém, ale vidím hlavně to, že tzv. Potůčkova komise rozpracovává toto téma izolovaně, bez vztahu k ostatním, možná ještě větším problémům. Přitom si myslím, že šikovným uchopením tohoto budoucího zákona by se daly řešit nejen důchody, ale i ovlivnit klesající porodnost střední vrstvy a překvapivě i výběr daní. Nevěříte?

* * * * * *

Dobrý den,
obracím se Vás jako na členy parlamentní důchodové komise s návrhem, o kterém si myslím, že stojí za prodiskutování.

Princip
Navrhuji, aby každý plátce mohl jistou část odváděného sociálního pojištění adresovat rovnou přímo konkrétním důchodcům, typicky se předpokládá svým rodičům.

Zdůvodnění
1. Spravedlnost: Návrh považuji za spravedlivý vůči společnosti. Někdo investoval do svých dětí, vzdělával je, poskytl jim podmínky pro rozvoj atd... tím přišel o spoustu času a peněz. Někdo se rozhodl do dětí neinvestovat (ať už tím, že si je nepořídil, nebo tím že si nenašel čas na jejich vzdělání) a mohl si takto uspořené prostředky investovat do jiné formy důchodového zabezpečení. Bylo by vhodné, aby i lidem, kteří místo do fondů, nemovitostí, zlata atd... investovali do dětí se tato jejich investice nějakým způsobem vrátila. Obecně si myslím, že tento důvod lze zahrnout pod princip zásluhovosti, tak jak jej schválil ÚS.

2. Demografický dopad: Česká společnost vymírá. Velmi nízká porodnost je obzvláště u střední vrstvy, která mizí přímo před očima. Zvýšení porodného či přídavků (na které střední vrstva stejně nedosáhne) ke změně nepovede. Jediný koho zvýšení těchto dávek bude motivovat k vyšší porodnosti jsou lidé již nyní závislí na těchto dávkách.
Spoření lidé celkem logicky nevěří (skokové znehodnocení měny ČNB, hrozba konverze na euro, nestabilita fondů). Vlastním dětem lidé většinou věří, každý normální rodič je hrdý na své děti.

3. Daňový dopad: V současné době jsou daně (kam sociální pojištění de facto patří) občany chápány čistě jako náklad, za který už nikdy nic nedostanou. Osobně se domnívám, že toto je chyba a bylo by třeba chápání daní změnit. Místo, aby se občané chlubili jak daně "optimalizovali", bylo by naopak vhodné, aby zaplacení daní byla prestižní záležitost. Toto by mohl být jeden prvních z kroků jak pohled na daně změnit. Pokud by takových kroků bylo více, mohly by ovlivnit i výši výběru daní.

4. Vzdělanostní dopad: Toto opatření by mohlo, vést k většímu vzdělávání dětí v rodinách a obecně k větším investicím do vzdělání (ze strany rodičů), např. v okamžicích kdy se rodiče rozhodují o volbě školy.

5. Historické konotace: Před zavedením důchodového spoření byla životní úroveň, již nepracujících osob často určena příspěvky od jejích dětí. Zavedení důchodů bylo jistě dobrým sociálním počinem, nicméně mělo i některé negativní rysy. Pomohlo k rozvratu rodin, ke snížení porodnosti atd... Nikdo se samozřejmě nechce vracet do doby "před důchody". Nicméně, alespoň pomocí daní simulovat některé tradiční společenské prvky by mohlo pomoci se vrátit k tradičním hodnotám, které jsou historicky ověřené.

Poznámky k provádění
Nasazení asi musí být prováděno postupně. V principu si myslím, že tímto novým poměrem by mohla být rozdělována suma, která je určena na valorizace. Tím by se celková částka na důchody oproti stávajícímu předpokladu nemusela nijak zvyšovat, jen by se valorizace rozdělila jiným klíčem. Cílovým bodem by dle mého názoru mělo být cca 20% sumy důchodů rozdělovaných dle tohoto kritéria.

Praktická realizace
Na formulář každoročního vyúčtování pro Správu sociálního zabezpečení stačí přidat kolonku pro obdarovávané rodné číslo.

Pokud by tento návrh Vaši komisi nebo některého jejího člena zaujal a chtěl by se sejít osobně k projednání podrobností, které do e-mailu asi nemá smysl psát, čas si najdu a rád budu nápomocen řešení tohoto problému.

* * * * *

Budu rád za jakékoliv podněty do diskuze zde na iDNES (snad kromě názoru, že reforma je rasistická) a na případné otázky v diskuzi rád odpovím. V případě fakt dobrého nápadu klidně i dopis změním.

Autor: Robert Máslo | středa 8.4.2015 19:16 | karma článku: 14,84 | přečteno: 524x