Tři ocenění, dvacet jedna let činnosti aneb Dlouhá cesta jedné pojišťovny

Když jsem 21. května vystoupal na pódium v krásném sále Slovanského domu převzít ocenění za 2. místo v anketě Pojišťovna roku 2014, naplnila mne upřímná radost.

Letos jsme se v soutěži, kterou vyhlašuje Asociace českých pojišťovacích makléřů, umístili v kategorii specializovaná pojišťovna. Za dobu mého působení v pozici výkonného ředitele je to už potřetí – jednou páté místo a dvakrát druhé.

Mohu se jako výkonný ředitel Pojišťovny VZP, a. s. pochlubit třemi významnými věcmi – získáním těchto tří ocenění, získáním nových licencí od České národní banky a navyšováním základního kapitálu.

Ocenění patří širokému týmu lidí

Tato cena je potvrzením kvality našich produktů a korektního způsobu prodeje. Současně jsem se trochu zamyslel a uvědomil jsem si, jakou dlouhou cestu naše pojišťovna za těch uplynulých dvacet jedna let ušla a kolik opravdu skvělých a významných lidí v ní za tu dobu působilo nebo ji ovlivnilo. Vzhledem k tomu, že i já se na této činnosti podílím již od roku 1996, dovoluji se vrátit trochu do historie a vzpomenout na některé významné milníky a osobnosti.

Než vznikla PVZP

V roce 1994 se obrátilo na největší českou zdravotní pojišťovnu VZP ČR ministerstvo zdravotnictví a požádalo ji, aby začala soukromě pojišťovat cizí státní příslušníky, kteří nespadali do systému veřejného zdravotního pojištění. Tou dobou byl ředitelem VZP ČR mimořádný odborník Jiří Němec. Úkolem byl pověřen Aleš Svárovský, který se v rámci jeho plnění stal ředitelem odboru smluvního pojištění a připojištění. Aleš Svárovský byl vynikající vizionář a skvělý ředitel, z jehož práce PVZP v mnohém těží dodnes. Spolupracoval jsem s ním od roku 1996 do roku 2008 a byla to skvělá zkušenost.

Po splnění tohoto úkolu v roce 1994 koexistovaly ve VZP ČR dvě činnosti – stěžejní veřejné zdravotní pojištění a doplňkové soukromé pojištění. VZP ČR tehdy disponovala zvláštní licencí od ministerstva financí s požadavkem na přísné oddělení této činnosti od účtů veřejného zdravotního pojištění a tato činnost byla omezena pouze na zdravotní rizika (velká škoda, neboť nebýt tohoto omezení, Pojišťovna VZP, a. s. by neztratila deset let a mohla patřit dnes k největším pojišťovnám na trhu).

V letech 1994 až 2003 se tato činnost rozrostla ještě o cestovní pojištění a stala se na trhu v této oblasti velmi významnou.

S přáteli z ciziny jsme si navzájem pomáhali

V těchto letech se intenzivně budovaly zahraniční vztahy a mne ovlivnili zejména pánové Jean-François Couet Lannes z Francie – ředitel AXA Assistance pro střední a východní Evropu a Paul J. Van Coillie z Belgie – zajistný makléř. Oba pánové mne velmi naučili a udržuji s nimi přátelství dodnes, byť jsou oba již v důchodu.

V této době jsme měli kanceláře s odborem smluvního pojištění a připojištění v nevzhledné, nereprezentativní budově na Invalidovně a já vzpomínám, jak jsme tehdy s Alešem Svárovským žádali ředitele Jiřího Němce nebo jeho nástupkyni Jiřinu Musílkovou, aby nám v době návštěv zahraničních hostů půjčili své kanceláře, což je z dnešního pohledu trochu úsměvné. Z Čechů bych z této doby rád vzpomenul tehdejšího ředitele České podnikatelské pojišťovny Vlastimila Navrátila, jehož pojišťovna doplňovala k našemu cestovnímu pojištění rizika, která jsme nemohli kvůli našim omezením dělat (úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel, atd.) a ředitele asistenční služby AXA Assistance pro Českou republiku Miroslava Hermana.

Málokdo dnes již ví, že AXA Assistance otevřela svou pobočku v České republice právě kvůli našemu cestovnímu pojištění. Moc dobře se pamatuji, jak jsme to tehdy s Alešem Svárovským domlouvali v Paříži a já dokonce byl členem ve výběrové komisi, která vybrala Miroslava Hermana a udělala dobře. Miroslav Herman byl skvělý ředitel a odvedl pro AXU v České republice výbornou práci.

Od roku 2000 začal velmi sílit tlak na oddělení činností veřejného a soukromého pojištění. Tento tlak byl veden zejména ze strany tehdejšího dozoru nad pojišťovnami v rámci ministerstva financí, jmenovitě pány Václavem Křivohlávkem a Vladimírem Přikrylem. Strašně jsem se tehdy na ně zlobil, hodně si ve střetech a argumentech s nimi užil, dnes vím, že měli pravdu. Vladimír Přikryl dodnes na MF působí jako legislativec a je to odborník na slovo vzatý. Velmi si tohoto člověka vážím.

Evropská unie přinesla osamostatnění

Paralelní zachování těchto činností jsme úspěšně bránili až do roku 2003. Následoval vstup České republiky do Evropské unie a již to nebylo možné. Dohodli jsme se se ministerstvem financí a správní radou VZP ČR na založení stoprocentní dceřiné společnosti VZP ČR s názvem Pojišťovna VZP, a. s. Ředitelka Jiřina Musílková jmenovala tým pro založení této společnosti, který jsem vedl. Pamatuji se, jak se první zasedání tohoto týmu uskutečnilo v restauraci U Michala v centru Prahy a následovala obrovsky náročná práce. Jsem dodnes velmi vděčný Jiřině Musílkové za její podporu a vedení. Za zmínku stojí, že Jiřina Musílková je stále činná a pracuje v pojišťovně Kooperativa.

V roce 2004 jsme Pojišťovnu VZP, a. s. nakonec založili a k datu jejího vzniku převzali kmen soukromého pojištění od VZP ČR. Prvním předsedou představenstva se stal prokurista VZP ČR Jiří Zahradník, který brzy přenechal tuto funkci náměstku VZP ČR Liboru Tejnilovi. Výkonným ředitelem jsem se stal já a v tomto roce jsem poprvé navýšil základní kapitál z 60 mil. Kč na 100 mil. Kč. (v tu dobu jsem obdržel lukrativní nabídku ze zahraničí, ale nakonec jsem se rozhodl zůstat) . Ten rok byl pro pojišťovnu velmi těžký, po vstupu ČR do EU jsme ztratili mnoho klientů v pojištění cizinců, přesto jsme vše překonali a uzavřeli hospodaření s obrovským ziskem, jehož většinu jsme vyplatili VZP ČR na dividendách. Navíc jsme začali budovat všechny procesy standardní pojišťovny. Stále jsme však byli značně omezeni a byli činní pouze v pojištění cizinců a cestovním pojištění.

Méně šťastné období...

Na začátku roku 2005 jsem také ukončil působení v pozici výkonného ředitele a do vedení PVZP byla jmenována nová ředitelka. Toto období nepovažuji za velmi šťastné, koncepčně jsme si příliš nerozuměli.

Lepší období nejen pro mne, ale i pro PVZP nastalo s příchodem Karla Kose, bývalého člena správní rady VZP ČR, který mne pověřil funkcí náměstka. Karel Kos byl zkušený a práce s ním byla příjemná. Záhy se stal předsedou našeho představenstva náměstek VZP ČR Karel Hlaváček a místopředsedou Aleš Svárovský, dlouholetý ředitel odboru smluvního pojištění a připojištění VZP ČR. Za této konstelace se odvedlo velké množství práce, vybudovala se páteřní síť vlastních poboček. Vlastní realizaci budování vlastních poboček měl tehdy na starosti ředitel obchodu Pojišťovny VZP, a. s. Ivan Dvořák, který se pak stal náměstkem VZP ČR a v pozici obchodního ředitele ho vystřídal Vladimír Okáč. Pojišťovna VZP, a. s. však v této době zůstávala stále omezená pouze na produkty pojištění cizinců a cestovního pojištění, nenavyšovala základní kapitál a každoroční zisky odváděla mateřské společnosti na dividendách.

...vystřídala léta růstu

V roce 2008 se předsedou představenstva Pojišťovny VZP, a. s. stal tehdejší ředitel VZP ČR Pavel Horák a provedl změny v obsazení představenstva a vedení naší pojišťovny. V té době jsem byl pověřen vedením pojišťovny coby její dosavadní náměstek a shodou okolností jsem obdržel druhou nabídku na zajímavou práci v pojišťovnictví v zahraničí. Kolegové mne však přesvědčili, abych zůstal, přijal funkci výkonného ředitele a pomohl překonat dopady blížící se ekonomické krize.

Od Pavla Horáka jsem navíc obdržel volnou ruku a silný mandát v krocích, které jsem považoval za důležité pro rozvoj pojišťovny a úspěšné zvládnutí dopadů ekonomické krize. Věděl jsem, že je třeba skoncovat s omezením činnosti pouze na cestovní pojištění a pojištění cizinců, že je třeba navyšovat základní kapitál, získat nové licence a tím i příliv nových finančních prostředků a současně že je třeba snížit náklady pojišťovny. Vybudoval jsem si silný tým kolegů a dali jsme se do práce. Bylo to nesmírně náročné, ale stálo to za to. Kapitál jsme navýšili z vlastního hospodaření až na současných 284 mil. Kč, zásadně jsme snížili náklady, získali nové licence a na trh uvedli nové produkty. Logicky jsme začali s doplňky pro naše cestovní pojištění (úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, ztráta zavazadel, storno letu, zájezdu atd.), následovalo klasické úrazové pojištění, pojištění občanské odpovědnosti, pojištění domácnosti a pojištění drobného a středního majetku. Pojišťovna VZP, a. s. se začala stávat univerzální pojišťovnou. Mezi významný úspěch se dá počítat i vítězství ve veřejné zakázce na pojištění úrazu členů Českého olympijského výboru.

Od roku 2014 je mým novým kolegou Jan Halama – dlouholetý ekonomický náměstek VZP ČR a místopředseda představenstva a byl ustanoven do pozice mého zástupce. S Janem Halamou byla vždy dobrá spolupráce a velmi se na rozvoji naší pojišťovny podílel.

Propad si vyžádal razantní změnu

V prvním čtvrtletí roku 2014 však došlo k poměrně nepříjemnému poklesu předepsaného pojistného a tím i k poklesu ekonomických ukazatelů. Byl jsem nucen provést změnu ve funkci ředitele obchodu a marketingu.

Po jeho odchodu jsem stál před těžkou úlohou – najít jeho nástupce, který by nás v obchodu opět posouval kupředu. Zvenku jsem nikoho hledat nemohl, to by trvalo měsíce, než by poznal práci v naší pojišťovně a z bývalého obchodního týmu rovněž nikdo nepřicházel v úvahu. Moje pozornost se nakonec upřela na nesmírně pracovitou, schopnou, aktivní a dostatečně tvrdou Halinu Trskovou, která doposud působila jako zástupkyně ředitele finančního odboru a hlavní účetní. Řekl jsem si tehdy, že by to mohla být dobrá volba, že ona by mohla zajistit potřebný růst a zároveň jako ekonomka dbát na dosahování kladného hospodářského výsledku.

Halina Trsková nakonec nabídku přijala a obdržela čtyři úkoly: dosáhnout plánovaného zisku, dosáhnout plánovaného předepsaného pojistného, připravit pojišťovnu na upisování velkých rizik nad 100 mil. Kč a zahájit aktivní obchodní politiku.

Obrat se povedl: Máme smělé cíle

Vše se jí opravdu povedlo a pojišťovna tak opět splnila svůj obchodní plán. Navíc se nyní mohla pustit do královské disciplíny v pojištění – pojištění podnikatelských rizik a začít pojišťovat i tolik exponované pojištění odpovědnosti zdravotnických zařízení. Podařilo se nám získat pro toto pojištění špičkové zajištění v čele s největší zajišťovnou Swiss Re. V neposlední řadě se nám v roce 2014 povedlo stabilizovat naše cestovní pojištění a od druhého pololetí trvale měsíc od měsíce rosteme.

Koncem roku 2014 podala pojišťovna na Českou národní banku poslední žádost o rozšíření licencí a to na pojištění odpovědnosti z provozování motorového vozidla a další, které jako poslední brání v cestě skutečně univerzální neživotní pojišťovny. Plně si uvědomuji, že načasování spolu s přípravou na Solvency II je poněkud náročné, ale pevně doufám, že se nám podaří přesvědčit ČNB, že jsme plně připraveni nejen na Solvency II, ale i na řízení rizik plynoucích z těchto nových licencí a že jsme si vše opravdu dobře promysleli. Navíc za námi již stojí množství pozitivních výsledků, o které je možné se opřít a ČNB dobře ví, že jsme vždy vše řádně plnili a že s námi nikdy nebyly žádné problémy.

První čtvrtletí roku 2015 je pro naši pojišťovnu ve znamení historického růstu. Trh rostl cca o 3 %, my zhruba o 40 %, což je největší nárůst ze všech pojišťoven. Navíc se nám podařilo vyvinout špičkový a nyní bezkonkurenční produkt pojištění odpovědnosti a majetku lékařů a lékáren a dosáhnout v něm za první tři měsíce pilotního provozu neuvěřitelně pozitivních výsledků. Tento produkt měl při sjednávání téměř 100% úspěšnost. V tomto čtvrtletí jsme také upsali cca 30 mil. Kč v oblasti pojištění podnikatelských rizik a pojistili nebo spolupojistili mnoho významných podniků i nemocnic.

Druhé místo ve výše zmíněné anketě Pojišťovna roku 2014 v kategorii specializovaná pojišťovna bylo tedy pro nás příjemným osvěžením a jsme velmi rádi.

Chtěl bych při této příležitosti poděkovat všem svým současným i minulým kolegům na všech úrovních, kteří se na rozvoji Pojišťovny VZP, a. s. podíleli. Díky nim má pojišťovna trvale ziskovou, jednadvacetiletou historii, během níž vybrala miliardy korun na pojistném, pojistila miliony klientů, odvedla stovky milionů na dividendách zpět VZP ČR, navýšila o stovky milionů svůj základní kapitál a zůstala stále ryze českou pojišťovnou.

Nejvíce si však cením toho, jak slušně se Pojišťovna VZP na trhu chová, nikdy se nepodílela na žádné cenové válce, nikdy neměla problémy s orgánem dohledu, je plně transparentní, personálně stabilní, odpovědná ke svým klientům, zaměstnancům a společnosti.

Autor: Robert Kareš | úterý 26.5.2015 16:57 | karma článku: 9,13 | přečteno: 643x