„Zelená energetika“ je jako Potěmkinova vesnice

Přístup k energetice je na počátku 21. století úplně bláznivý. Ne proto, že jsou obnovitelné zdroje stále populárnější. To v žádném případě. 

Těžko by se přeci nyní na světě našel inteligentní člověk, který by se radoval z komínů kouřících elektráren, které ještě před 30lety představovaly ikony komoušského hospodářství. Jaderná elektrárna také není v krajině nic hezkého, stejně jako ta paroplynová. Jádro je navíc potřeba pečlivě hlídat a nedá se proto používat všude, plynu zase nemusí být k dispozici dost. Navíc uhlí, plyn i jádro jednou dojdou. Potud je tedy popularita OZE úplně v pořádku, potřebná a v tomto případě je zelená pro zelenou energii zcela na místě.

Ovšem zelená pro zelenou energii nemůže znamenat okamžitý odklon zájmu o klasickou, tedy uhelnou, plynovou a jadernou energii. Protože na ní zatím stále stojí všechny evropské energetiky. Co evropské, světové. Ale nikdo je najednou nechce, takzvaní etičtí investoři v nich nechtějí mít peníze (jinak je ovšem samozřejmě správné neinvestovat do dětské práce, nebo do mýcení deštných pralesů!), samotné energetické firmy se jich chtějí zbavit, protože pak budou mít jednodušší život i vyšší ziskovost. A tak už nám vznikly „čisté“ firmy jako innogy, nebo Uniper, vydělené z RWE, respektive E.ONu.

Rozdělení na „zelený“ a „fosilní“ čeká dost možná také tuzemský ČEZ. Alespoň jeho vedení i menšinoví akcionáři dělají, co můžou, aby k tomu došlo. Vláda v demisi zatím spíš neví, premiér v demisi je proti. Ale jsou v demisi. A premiér v problémech se zákonem, takže může mít brzy úplně jiné starosti, než rozdělení ČEZu.

Jde však o celkovou atmosféru, která kolem dělení energetických firem je. Protože je od samého začátku nezdravá a postavená na hlavu. Tady je příklad:

Mateřská RWE s fosilní energetikou má nižší hodnotu, než dcera innogy, která vlastní zelenou energetiku, rozvodné sítě a prodej elektřiny. Fosilní část je odsouzena k zániku. Čím dřív, tím lépe! Ekologové, ekologisté i rohlíkem opilí ostatní jásají. Jenže, jaký to má celé smysl, když bez fosilní elektřiny to celé nebude fungovat? Když nebude elektřina z uhlí, plynu a jádra, co nalije aktivistická německá vláda do rozvodné soustavy? Co tam nalijí čeští ekologisté z Duhy, Cally a Greenpeace?

OZE totiž zatím neutáhnou celoroční spotřebu ani v Německu, natož v Česku. A samozřejmě ani v Číně, která je s přehledem největším světovým znečišťovatelem ovzduší.

Jak může mít vyšší hodnotu něco (oddělené zelené části firem), co nemůže fungovat ani vydělávat bez té špinavé části? Není to, čistě náhodou, zase jedna Potěmkinova vesnice? Tentokrát asi nejdražší ze všech, které kdy vznikly.

Autor: Richard Peterka | čtvrtek 12.4.2018 10:42 | karma článku: 27,32 | přečteno: 699x