Tak dlouho politici kecají, až přijde blackout

Pokud by v dnešní době přišel blackout, byla by to katastrofa. Nastal by obrovský chaos, umírali by lidé. Politici ale dělají všechno spíš pro to, aby blackout nastal než naopak, což je děsivé.

Blackout je anglický název pro rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny. V posledních dnech jich pár po světě proběhlo. Nedávný výpadek elektrické energie v Berlíně nechal bez proudu 2000 firem a 30 tisíc domácností po dobu 30 hodin. Velký průšvih, ale naštěstí bez tragických následků. Oproti tomu blackout ve Venezuele způsobil smrt desítek lidí. V různých částech země zemřelo 15 lidí, kteří nedostali dialýzu. Dalších nejméně 13 lidí zemřelo kvůli výpadkům elektřiny v nemocnici, mezi nimi i novorozenec. Šílená tragédie.

A teď jak je to u nás v Česku resp. v Evropské unii. Můžeme se spolehnout na politiky a odborníky, že se blackoutu nemusíme bát? Bohužel ani náhodou. Po zmíněném výpadku v Berlíně německé ministerstvo vnitra přiznalo, že žádný národní plán pro nepředpokládané situace v tomto ohledu neexistuje. Takže připravenost na průšvih nula.

Ještě horší ale je, že politici evidentně nedělají nic, aby k průšvihu nedošlo. Dokonce dělají pravý opak. Evropská unie v energetice horlivě tlačí jenom na to, aby se snižovaly emise, to je jediná mantra. Na energetickou bezpečnost a zajištění spolehlivých dodávek všichni kašlou. Trnem v oku politiků, úředníků a aktivistů je hlavně uhlí, některým vadí i jádro. Hitem jsou obnovitelné zdroje, kdo si dovolí tvrdit, že jsou nespolehlivé, je okamžitě kritizován. Vsadím se, že i já to od aktivistů schytám v diskusi pod tímto blogem. A je mi to úplně fuk.

Stačí se podívat na příklady. Momentálně jsou pod tlakem uhelné elektrárny a teplárny. Evropská unie jim neustále zpřísňuje emisní limity. Hodně se přetřásá elektrárna ve Chvaleticích, která si požádala o výjimku. Aktivisté demonstrovali i před hokejovým zápasem v Pardubicích, protože vlastník elektrárny sponzoruje tamní hokejový klub. Zastupitelstvo Pardubic pod tlakem aktivistů dokonce odhlasovalo, že jsou proti udělení výjimky.

Tak se podívejme, kvůli čemu tahle hysterie vypukla. Žádost o výjimku se týká emisí oxidů dusíku a zbytkové rtuti, jejichž koncentrace se po aktuální modernizaci budou pohybovat těsně nad nově stanovenými hranicemi. K dosažení nově požadovaných limitů NOx by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích NOx by se přitom snížil o pouhých 0,05 % pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 % pro město Pardubice. Ano čtete správně, když se investuje skoro 1,5 MILIARDY korun, tak se ovzduší v Pardubicích zlepší o celé dvě setiny procenta. Není to absurdní? Je to tak absurdní, že by to pochopil i major Terazky.

Vůbec se přitom nemluví o tom, chvaletická elektrárna je jedinou elektrárnou v Pardubickém kraji, která je schopná tzv. startu ze tmy. To znamená, že elektrárenský blok dokáže začít fungovat bez pomoci vnějšího zdroje napětí. Takový zdroj je zcela zásadní v krizových situacích v čele s případným blackoutem.

Ale na to se kašle. Místo toho se řeší zlepšení čistoty ovzduší o dvě setiny procenta. Samozřejmě, všechno by se radikálně změnilo, kdyby blackout nastal. Ovšem to si opravdu nepřejme. Ale fakt by mě zajímalo, jak by se z toho politici vykecali.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Peterka | pondělí 11.3.2019 11:40 | karma článku: 33,34 | přečteno: 842x