Stávkující studenti zřejmě pořád nechápou, co se děje
„Vláda se stále nezavázala k tomu, že by chtěla budovat obnovitelné zdroje a spíše jedná s Polskem o nových plynových infrastrukturách, nových fosilních výstavbách a nemyslí na budoucnost, na ekonomickou krizi,“ řekla reportérům portálu Refresher mluvčí Pátků pro budoucnost Klára Bělíčková. Zároveň jim sdělila, že předpokládá účast asi sta lidí. Její prohlášení vypovídá o dvou podstatných skutečnostech.
Za prvé, vláda si dala za cíl dostat fotovoltaiku na 100 tisíc střech a také, dosažení českého uhelného exitu nejlépe do roku 2033. Deklarovala také, že budoucnost tuzemské energetiky spatřuje v kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů. Což vypadá jako právě to, co mluvčí u vlády postrádá. Ano, chtěla mít jako přechodný zdroj zemní plyn, ale v tom nebyla zdaleka sama. Navíc, jiná cesta k co nejrychlejšímu konci uhlí ani nevede. No a pak začala válka a všechny plány vzaly za své. Protože je nejdřív potřeba zajistit fungování podniků i domácností (proto ta jednání o dodávkách plynu) a teprve pak se dá uvažovat o dekarbonizaci. Prostě košile bližší, než kabát. Což je už většině politiků jasné.
Druhou důležitou skutečností je očekávaný počet demonstrantů: 100. Je takový počet ilustrací nějaké masové vůle? Že se nakonec – podle odhadu redaktorů – na akci sešlo kolem tisícovky lidí, na věci příliš nemění. Protože přes dlouhodobou mediální ofenzívu vykreslující budoucnost v nejtemnějších barvách a uvádějící „klimatickou změnu“ za příčinu kdejakého jevu, se pro účast rozhodlo jen tisíc lidí. Což vážně není moc, když vezmeme v úvahu, že jen v Praze, kde akce proběhla, žije asi jeden a čtvrt milionu obyvatel. Vytýkat v souvislosti s klimatem to, že současná vláda zrušila studentské slevy na jízdném, už mentální zázemí akce jen podtrhuje.
Dojem odtrženosti od reality nevylepšilo ani vystoupení ukrajinské environmentální aktivistky z organizace Ecodia Darye Lazaryevy. „Válka a sucho na Ukrajině mají jedno společné, závislost světa na fosilních palivech. Sponzoruje zabíjení civilistů a ničení klimatu. Náš tým v Ecodii napočítal již asi 200 trestných činů proti životnímu prostředí od začátku ruské agrese. Žádné padlé stromy, ale vyhořelé čerpací stanice, zničené chemické závody a znečištěná sladká voda. Nestačí tyto důsledky změny klimatu a války k tomu, abychom se konečně vzdali fosilních paliv,“ citoval z jejího vystoupení portál.
Realismus do akce nevnesli ani citovaní zástupci politických stran, kteří na akci také dorazili – Pirátů, Zelených či Mladých sociálních demokratů. Jejich kritické názory vůči současné vládě byly obzvlášť pikantní, neboť zástupci jejich mateřské strany se podíleli na předchozí vládě.
Organizátoři akce přečetli také své požadavky, jež mají být zároveň receptem na řešení energetické situace. Jde o již notoricky známé požadavky: nezávislost na fosilních palivech, energetické úspory, rozvoj obnovitelných zdrojů, podporu energetické soběstačnosti komunit a regionů, spravedlivou transformaci a řešení energické chudoby. Nic z toho však nebylo funkčním receptem před válkou a již vůbec jím není po jejím vypuknutí. Přesvědčit se o tom, že aktivistické požadavky, ale i cíle například klimatické konference COP 26 v Glasgowě jsou nesplnitelné, mluví i světově uznávaný profesor Václav Smil. V nich se zaměřuje na uvádění faktů, lidských činností a přírodních zákonů do vzájemných souvislostí. Což je – bohužel – to, co radikální „bojovníci za klima“ nedělají. A halasně nás pak nutí, abychom dělali to, co nedává smysl.
Richard Peterka
Derby českých miliardářů je skvělá zpráva pro fotbal
Fotbalová liga spí zimním spánkem. Od jara ale dostane ještě větší grády. Bitva o titul mezi Spartou a Slavií bude i bitvou českých miliardářů Křetínského a Tykače. A to je skvělé. Proč?
Richard Peterka
Vondra obhajuje neobhajitelné
ODS českou energetiku hodila přes palubu. Jinak by nemohla jít do eurovoleb s Luďkem Niedermayerem na stejné kandidátce. Argumenty Alexandra Vondry neobstojí.
Richard Peterka
Bez dotací spadl prodej elektromobilů až o 77 procent
Vývoj prodeje elektromobilů v Německu nabízí pohled do evropské budoucnosti. Má historické paralely.
Richard Peterka
Greta se zlobí: Švédsko snížilo budget na ochranu klimatu
Švédská vláda se ocitla pod palbou poté, co snížila rozpočet země na ochranu klimatu a zároveň přiznala, že tím výrazně zvýší emise oxidu uhličitého.
Richard Peterka
Klimatičtí fanatici ochromili Berlín
Klimatičtí teroristé ze hnutí Poslední generace dnes ráno opět zastavili dopravu v Berlíně. Podle svých vlastních slov vytvořili kolem 30 neprůjezdných stanovišť.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Vzkřísit skomírající SOCDEM chtějí exministři Maláčová a Dienstbier
Sociální demokracie hledá cestu, jak by se znovu mohla stát relevantní politickou silu. Nového šéfa...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
ATO: Ve městech vede televize přes internet, satelitům se daří v malých obcích
S vývojem techniky se mění i způsob příjmu televizního vysílání v Česku. Ve městech už vede...
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...
- Počet článků 118
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1793x