Němci vynalezli perpetum mobile nebo se definitivně zbláznili

Německý kancléř Scholz navzdory výzvám k přehodnocení politiky bezjaderné energetiky v sobotu oznámil, že se Německo k jádru nevrátí a dodal, že byla zahájena demontáž vyřazených jaderných elektráren.

Německo si navzdory nerealističnosti jeho vize bezuhlíkové budoucnosti bez jaderné energie, nenechá otevřené dveře pro případný návrat k jejímu opětovnému využívání. Učinil tak v reakci na návrh členů své vlastní vládní koalice, že by země neměla vyloučit opětovné spuštění odstavených reaktorů, Scholz pro Deutschlandfunk uvedl, že jaderná energetika definitivě skončila“ a tato otázka je v Německu „mrtvým koněm“.
„Faktem je, že s ukončením využívání jaderné energie začala také demontáž odstavených elektráren,“ řekl. Úvahy o obnovení využívání atomové energie by proto podle Scholtze znamenaly výstavbu nových elektráren… Inu, logiku to má, že.

„Kdo by chtěl stavět nové jaderné elektrárny, potřeboval by na to 15 let a na každou by musel vynaložit 15 až 20 miliard eur,“ pokračoval německý kancléř, čímž se pasoval do role kabaretního komika. Už jsme to zkrátka rozebrali, zapomeňte.

K revizi protijaderné politiky přitom Scholze vyzvali i poslanci Svobodných demokratů, jeho vlastní koaliční partneři, když požadovali, aby Scholzova vláda „zastavila demontáž jaderných elektráren, které jsou ještě schopné provozu“.
Německo odstavilo své poslední tři jaderné reaktory v dubnu letošního roku. Nejen podle politických kritiků toto rozhodnutí povede pouze k tomu, že se k výrobě elektřiny bude spalovat více fosilních paliv, ať už na území samotné Spolkové republiky nebo přeneseně, na území jiného státu EU, nejpravděpodobněji Polska.

Berlín tedy i přes jistotu budoucí energetické nouze a nemožnosti dosáhnout vlastních klimatických cílů bez využití jaderné energie zůstává radikálním zastáncem ukončení jaderné energetiky na úrovni EU. Důsledně se staví proti snahám Francie a dalších zemí podporujících jadernou energetiku zahrnout tuto technologii do legislativy o čisté energii. On tu energii bude z jaderných zemí bude raději dovážet.
Scholz příznačně nechává bez komentáře například vyjádření představitelů sousední Francie, která ústy Emmanuela Macrona staví jadernou energii staví do centra úsilí země o uhlíkovou neutralitu do roku 2050 a chce prodloužit životnost starších jaderných elektráren ze současných 40 na 50 let a více, pokud to bude bezpečné. Šéf francouzské jaderné energetiky Joël Barre k Scholzově postoji uvedl: „Nechápu postoj Německa, protože vůbec nevěřím, že do poloviny století budou schopni realizovat bezuhlíkovou strategii založenou výhradně na obnovitelných zdrojích.“
A Scholz mlčí. Pravděpodobně vynalezl energetické perpetum mobile, které bude produkovat nekonečné množství elektřiny a nezanechá ošklivou uhlíkovou stopu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Peterka | středa 6.9.2023 17:59 | karma článku: 43,42 | přečteno: 5380x