Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Elektřinu prý nemáme vyrábět, ale dovážet. Tak určitě…

Hned dva čeští europoslanci Luděk Niedermayer (TOP09) a Mikuláš Pexa (Piráti) tvrdí, že se Česku nevyplatí energetická soběstačnost. Lepší a levnější je prý spoléhat na dovoz elektřiny. Podle všeho jde ale o nebezpečný omyl.

Pokud uspěje k radosti některých firem cesta české soběstačnosti, povede to k vyšší ceně elektřiny, neb to bude vyžadovat vybudování zdrojů, které jsou příliš nákladné, tvrdí Niedermayer.

Jako nebudeme nikdy velmocí ve vývozu banánů, protože se je u nás pěstovat nevyplatí, tak nebudeme do budoucna velmocí ve vývozu elektřiny, protože se to taky nevyplatí, říká Pexa.

Tato tvrzení jsou ale podle mého názoru nejen nepravdivá, ale i nebezpečná. Proč? Protože spotřeba elektřiny i přes neustálé výkřiky o úsporách stále stoupá a bude stoupat dál. Současně se odstavují uhelné i jaderné elektrárny. Sice se budují obnovitelné zdroje, ale ty jsou závislé na počasí. Nevyrábějí v okamžiku, kdy je to potřeba, ale zkrátka tehdy, když svítí slunce, fouká vítr, popř. teče dost vody. Nelze je řídit, proto jim kritici začali přezdívat občasné zdroje energie. V létě sice vyrábějí elektřinu spoustu, ale protože ji zatím nikdo neumí skladovat, je to spíš problém než výhoda. Naopak problém nastává v zimě, kdy výroba solárních i větrných elektráren klesá často skoro až k nule.

Kdo nevěří, může se podívat na údaje třeba z Německa. To si za obrovské peníze vybudovalo dnes už opravdu úctyhodný výkon ve větrnících a solárech. Němci už v OZE mají větší výkon, než v konvenčních zdrojích. Jenže si schválně najděte výrobu třeba v lednu. Data jsou dostupná třeba díky projektu Agora Energiewende. Zjistíte, že drtivou většinu zajišťují uhelné, plynové a zbylé jaderné elektrárny. Němci navíc dost energie dovážejí i z našich, opět uhelných a jaderných elektráren.

Ty se ale mají uzavírat i nadále. Němci na konci letošního roku zavřou své poslední tři jaderky. Uhelné elektrárny jsou pod obrovským politickým a emisním tlakem. Z toho všeho plyne, že elektřiny bude zejména v zimě míň a míň. A to nejen u nás, ale i všude v okolí. Dovážet tedy nebude odkud. Pokud někde nějaká elektřina bude k dispozici, její ceny budou brutálně vysoké. To znamená, že musíme vyrábět vlastní elektřinu, abychom vůbec nějakou měli. Kdybychom jí náhodou měli i v budoucnu přebytek, což ale podle všeho mít nebudeme, mohli bychom ji velmi výhodně vyvážet.

Celá ta debata je zvláštní. Peksa například tvrdí, že uhlí je zastaralá technologie, která končí. Prosadí se prý levnější alternativy a zafunguje trh. Sám přitom nepochybně dobře ví, že nezafunguje trh, ale politická regulace. Výrobu z uhlí totiž prodražují hlavně emisní povolenky, což je politický nástroj, který mají navíc dnes ve svých rukou spekulanti.

Oproti tomu je zde tolik přetřásaná taxonomie, která jako udržitelný zdroj označila zemní plyn. Ten má sice nižší emise při spalování, ale při jeho těžbě a přepravě uniká metan. Abych Pexu jen nekritizoval, on si to uvědomuje. A ke cti bych mu přičetl, že se na rozdíl od spousty jiných nenechal „přesvědčit“ plynovou lobby. Svědčí o tom toto jeho tvrzení: Emisní povolenky zpoplatňují pouze emise CO2 ze spalování uhlí nebo plynu. Nepočítají s emisemi při těžbě a dopravě. A metan má na globální oteplování mnohem větší vliv než CO2. To je důvod, proč potřebujeme reformu systému povolenkového trhu, aby byly zpoplatněné skutečně všechny emise. Systém se musí změnit na padni komu padni, musí započítat každou molekulu, která do atmosféry uteče. Ať už z oxidu uhličitého, nebo z metanu.

Pokud k tomu skutečně dojde, tak to zemní plyn postaví minimálně na roveň uhlí. Podle nejnovějších poznatků se dost možná ukáže, že je plyn z pohledu klimatu ještě mnohem větší problém než uhlí. A co potom?

Pexa nabízí recept, když říká: Jasně, nechceme celé Česko pokrýt solárními panely. Ale jsou země jako Alžírsko, rozlohou daleko větší, z větší části pokryté pískem, kde nic není. Jestli by nestálo za to, pokrýt je aspoň z jednoho procenta solárními panely. A z jejich elektřiny a z vody z vedlejšího moře mohu vyrábět vodík pro Evropu.

Jsou to pěkná slova a zní poměrně logicky. Jenže kdy se tento plán může uskutečnit? Opět se podívejme do Německa, které má brutální zpoždění ve výstavbě elektrického vedení ze severu na jih. A tady se bavíme o vedení z Afriky do Evropy a do jednotlivých států. Bavíme se o vodíku, přičemž technologie jsou v plenkách.

A proti tomu stojí neúprosná data, kdy Němci vypnou poslední jaderky už letos, zrovna Piráti tlačí na to, abychom uhelné elektrárny vypnuli už někdy za 8-11 let. To prostě časově nevychází, navíc ceny energií jsou tak vysoko, že lidé možná brzy vyjdou do ulic.

A ještě jeden dovětek. Pexa tvrdí, že i Evropa má z hlediska globálních emisí velký význam. Ale co je podstatné: Evropa plní pouze svou část Pařížské klimatické dohody. Stejným způsobem jsou vázaní i Číňané, Američané, Japonci, všichni. Všichni do toho vlaku budou muset nějak nastoupit a samozřejmě nastupují.

Evropa resp. EU je už dnes odpovědná jen za 7% emisí. Zajímalo by mě, do jakého vlaku nastupuje třeba Čína, která těch světových emisí vypouští už skoro třetinu. A staví stovky nových uhelných elektráren a neustále zvyšuje těžbu i dovoz uhlí. Mimochodem ta čínská těžba uhlí je v miliardách tun ročně. To jsou stonásobky těžby evropské.

 

Autor: Richard Peterka | pátek 11.2.2022 11:35 | karma článku: 42,19 | přečteno: 2206x
  • Další články autora

Richard Peterka

EU se hádá, Čína staví elektrárny

Máme energetickou krizi. Energie jsou strašně drahé a možná jich bude málo. V Německu, Británii či Švédsku je reálný strach z blackoutu. A co Evropa dělá? Hádá se a chce dál snižovat emise.

5.1.2023 v 10:42 | Karma: 36,96 | Přečteno: 767x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Richard Peterka

Chtějí prý řešit klima, ale jádro jim nevoní

Na světlo boží se dostal další důkaz, že bojovníkům za klima vůbec nejde o klima. Přestanou někdy všemožní solární lobbisté lhát? Asi ne. Tak jim holt musíme my přestat věřit.

14.12.2022 v 14:28 | Karma: 31,60 | Přečteno: 575x | Diskuse| Společnost

Richard Peterka

Pirátům nejde o Prahu, ale o sebe

Piráti odmítli další nabídku koalice Spolu na novou koalice a složení Rady hlavního města. Spolu došla trpělivost a Piráti tak skončí v opozici. Piráti předvedli, o co jim jde.

7.12.2022 v 11:32 | Karma: 30,88 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Richard Peterka

Jádro vám nedovolíme, hrozí opět Rakušané

Právě dnes vyvážíme do energeticky závislého Rakouska více než 14 procent elektřiny. To se jim hodí, ale chtějí nám zakazovat stavbu modulárního reaktoru v Temelíně. Prý možná i zablokují hranice.

8.11.2022 v 8:37 | Karma: 33,04 | Přečteno: 847x | Diskuse| Společnost

Richard Peterka

Dopady na klima u plynu už neřeší ani Greta

Energetická krize přinesla i jeden zvláštní úkaz. Všichni vehementně shánějí zemní plyn a úplně přestali řešit, že jde o fosilní palivo s velkým dopadem na změnu klimatu. Nezajímá to už ani Gretu Thunbergovou.

13.10.2022 v 10:52 | Karma: 29,11 | Přečteno: 619x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 118
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1801x
Svět kolem nás běží a já běžím s ním, občas je ale třeba se zastavit a dát si pauzu. Třeba na čtení.

Seznam rubrik