Co kdybychom postavili novou uhelnou elektrárnu?

Prý, že už nejde zastavit trend zelené energetiky, obnovitelných zdrojů a bezuhlíkové Evropy. Ale jde. Každá evropská země si pořád může určovat svůj energetický mix. Stačí jen chtít.

Stačí k tomu jediné – politici, kteří se neleknou. Kteří si pamatují, že je do ministerských křesel a poslaneckých lavic nevynesly hlasy zelených aktivistů. Politici, kteří si pamatují, že ve volebním programu neměli překotné zavírání uhelných elektráren, ani účast v experimentu Evropská zelená dohoda, jak tu hrůzu pojmenovala nová předsedkyně EU Ursula Von der Leyenová.

Tak nějak se mi po jejím vystoupení rozsvítilo a došlo mi, co jsou to ty „knížecí rady“. Plky, které se neopírají o praktickou zkušenost. Což je přesně to, co tahle paní dělá. Ba co víc, ona podle těch knížecích rad, které sama trousí, chce vést životy půl miliardy lidí ve 28 suverénních státech…

Tahle paní nepochopila, k čemu je ministr obrany, když tu funkci zastávala. A německá armáda se za jejího vedení dostala na úroveň bojeschopnosti jen o málo vyšší, než mají aljašští Eskymáci. Podle všeho taky nepochopila, k čemu je předseda Evropské komise. Protože náplní téhle funkce není hospodářská i humanitární devastace zemí, které Unii tvoří. Což je přesně to, do čeho se tahle paní pustila hned po svém nástupu do čela EK…

Ale zpět. Bylo by skvělé, kdybychom se rychle pustili do stavby uhelné elektrárny. Protože jsme suverénní stát, který si sám určuje svůj energetický mix. Přitom samozřejmě bere ohled na svoji bezpečnost a nezávislost. Navíc vidíme, že stavbu jaderného bloku v Dukovanech budou pronásledovat velké rakouské tance proti stavbě. I bez toho je ale jasné, že na stavbu není moc času.

Takže postavit si do foroty jednu „uhelku“ a klidně i pár „plynovek“ – to kdyby se to s jádrem nějak vleklo, je zcela legitimní rozhodnutí, na které má česká vláda nejen právo, nýbrž dokonce povinnost. Protože je tady také od toho, aby nás chránila před extremisty všeho druhu. Její povinností je o to, aby se postavila aktivistickému tlaku a odmítla jej.

Čína staví jednu uhelnou elektrárnu za druhou a nikdo z EU Číňanům nenadává. Proč by tedy nadávali Česku, kvůli jedné elektrárně? To by přeci nedávalo smysl. Naopak tahle stavba by měla nejen energetický význam. Jasně by ukazovala, že se nestaneme kývajícími loutkami, které udělají každou kravinu, která přijde z Bruselu. Třeba by se přidaly i další státy, které jsou na tom podobně jako my a vědí, že větrníky a solární panely jim stačit nebudou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Peterka | pondělí 23.12.2019 10:07 | karma článku: 33,81 | přečteno: 876x