Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seJ85i54ř72í 56S88v57o81b95o87d82a
Dobrý den. Domnívám se, že v tom vysvětlení DPH máte nějaký logický problém. Jestliže firma „B“ koupí plech od firmy „A“, proč firma „A“ z toho plechu vyrábí „plechový box“? To by snad měla dělat ta firma, která plech koupila, tedy firma „B“? Tím je pochopitelně zmatečný i další text.
Z pohledu USA je evropské DPH pouze druhem daňového zatížení, podobně jako clo. Skutečnost, že se to jmenuje jinak, na tom nic nemění. A navíc – americké výrobky jsou v Evropě zatíženy clem a DPH se vypočítává z ceny včetně cla. K tomu připočítejte další poplatky – regulační, ekologické, schvalovací, normativní, registrační... Proč asi mají americké výrobky v Evropě běžně dvojnásobnou cenu než v USA? Například dovoz potravin z USA do Evropy je díky těmto bariérám téměř znemožněn.
Vy tvrdíte, že ještě před uvalením cel na evropský dovoz do USA „Trump měl začít tvrdě vyjednávat“. To právě udělal. Nebo si snad myslíte, že ta jeho metoda není dostatečně tvrdá? Ta Vaše „jednání, která trvají řadu let“ – to je přesně to, co evropský moloch dělá a co nikam nevede.
H14o36n83z67a 34H45r84u23š73k61a
Dovoz potravin je znemožněn spíše proto, že jejich hovězí je strong, zato naše je weak...jak říkal Trump...určitě to nijak nesouvisí s GMO, steroidy, atb a další šílenosti, co se v USA cpe do jídla...
Jinak DPH je úplně normální záležitost v Evropě a USA má prostě jen jinou daňovou strukturu...my si tu zas můžeme ťukat na čelo, když se podíváme na jejich property tax nebo dědickou daň...to by tu byl řev, kdyby se to zavedlo...:D
J12i57ř85í 35P65l68í48v56a
Nějak tomu nerozumím. Když si objednám auto z USA, tak mi na něj EU uvalí 12% clo (ale proč?) a naše vláda na něj uvalí 21% DPH (ale proč?) ? Clo je příjem EU? Uvalené DPH je příjem naší vlády?

R50i53c93h66a60r66d 43N35e16u43g15e88b88a28u12e56r
DPH neuvaluje aktuální vláda. je na to zákon o DPH, který platí nezvisle na tom, co si zrovna přeje vláda. Proč uvalujeme DPH na dovážené zboží? Protože DPH uvalujeme na švechno zboží, které se u nás spotřebovává. Proč platíme DPh z rohlíku ke snídani?
L48u44m10í12r 80V87i68t23h87a
Pokud to dobře chápu, USA mají místo DPH daň, kterou jsme tady měli někdy do roku tuším 1993, tedy daň z obratu. Obě tyto daně zatěžují finální cenu produktu, kterou nakonec zaplatí koncový zákazník. Čili z hlediska konečného daňového zatížení je to jedno.
Rozdíl je v mechanizmu výběru. Pokud americká firma vyveze produkt mimo USA, jejich daň z obratu už z principu této daně neplatí, pokud evropská do USA, z principu výběru DPH jí musí být tato daň nějakým způsobem prominuta. Což je věcně spravedlivé, ale trumpetisty to dráždí.
J28i38ř68í 47S90v29o19b34o54d44a
Pane Vitho, pokud by konečné vzájemné daňové zatížení „bylo jedno“, tak by Trump nedělal to, co dělá. Například dovoz evropského automobilu do USA byl doposud zatížen clem 2,5 % (dvě a půl procenta), Američané DPH nemají, takže nula. Maximální lokální daň z prodeje činí do deseti procent z ceny automobilu.
A nyní dovoz automobilu z USA do Evropy: DPH průměrně 25 %, k tomu desetiprocentní clo, které se ale vypočítává z ceny včetně DPH. Plus další poplatky, v nichž se bohužel nevyznám, ale mají na cenu zásadní vliv. Typické je, že cena amerického automobilu je Evropě nejméně dvojnásobná oproti ceně v USA. Jen evropské clo bylo tedy čtyřikrát vyšší než americké, a to do toho nepočítám DPH, které má na cenu zásadní vliv. I v případě, že vliv DPH oslabíme započítáním lokální americké daně v maximální výši deset procent, pak DPH je pořád ještě šestkrát vyšší než americké clo a dva a půlkrát vyšší než nejvyšší lokální americká daň. Do „věcné spravedlnosti“ má tento stav hodně daleko.
- Počet článků 131
- Celková karma 16,35
- Průměrná čtenost 1150x
Vzdělání: Ekonomie
Profese: Projektový manažer
Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování