Vydržme
Je to deprimující, když čekáte na magnetickou rezonanci dva měsíce a tři měsíce na biopsii. Bez zdraví život nestojí za nic.
Kdybych měl peníze, můžu se nechat vyšetřit, případně operovat na soukromé klinice hned. V chudých zemích je tato závislost mnohem drsnější: nemáš peníze, ani dostatečné pojištění? Vůbec tě neošetříme. Zemřeš v pralese nebo na parkovišti.
Nechceme být chudá země. Sousedíme s bohatým Západem. Chceme žít jako oni. Podle lékařské komory je obvyklé, že lékaři mají ve vyspělých zemích 1,5-3násobek průměrné mzdy.. :naši: lékaři to chtějí také. A ne za komplikovaných podmínek, kdy musejí sloužit stovky hodin přesčasů.
Zaslouží si lékaři ty peníze? Kategorii "zaslouží" každý vidí jinak. Když budu ležet na akutní péči, budu ochoten dám doktorům všechno, co mám. Když budu zdravý, bude mi vadit každá koruna navíc na zdravotní pojištění, kterou budu platit. Budu se zamýšlet nad tím, proč já se dvěma vysokými školami mám oproti lékaři, rutinérovi, znajícímu pár postupů, mám třetinový plat.
Máme lékařům ty peníze dát? Rádi bychom. My je ale nemáme. Nejsme na tom tak špatně jako africké země nebo Nová Guinea, aby lidí umírali na zánět slepého střeva dva kilometry od nemocnice. Ale nejsme na tom tak dobře jako Švýcarsko nebo Německo. Naše ekonomika není dost výkonná. Jsme jenom montovna s nízkou přidanou hodnotou, máme málo inovativních startupů a dynamicky rostoucích firem. Pravda, máme nějaké a naši velkopodnikatelé také čile působí v Americe, Anglii nebo Japonsku. Ale je jich málo (upozorňuji, že čekám na biopsii).
Co to znamená pro mě jako pro pacienta? Znamená to, že nemůžu čekat takovou péči jako v Německu, ani nemám na takové platy. Proč tedy lékaři, kteří jistě tuto situaci dobře znají, chtějí ty peníze? Protože mohou. Zdravotnictví není konkurenčním prostředím, kde můžu volně přecházet od jednoho dodavatel k druhému a kde ceny vznikají konkurenčním bojem. Každý z nás je jen trpným objektem ve hře zdravotních pojišťoven a lékařské lobby.
Totéž se týká i nedostatku léků. Nedostatečná nabídka byla způsobena z větší části příliš nízko stanovenými regulovanými cenami.
Jaké je řešení? Znám jen dva nástroje:
1) Spoluúčast: Každou korunu, kterou musím zaplatit přímo z vlastní kapsy, dvakrát obrátím. Uvědomím si, že nepotřebuji každý prd projednávat se specialistou, ani se svým ambulantním lékařem. A uvědomím si, že mnoho zdravotních problémů si způsobuji sám a mnohem efektivněji a levněji je také mohu sám vyřešit dravým životním stylem (nekouřit, nepít, být štíhlý, hýbat se, nesolit ... ).
Co si budeme povídat spoluúčast existuje neustále, i když je skrytá, je mnoho cest, jak se pomocí peněz a "známostí" domoci lepší péče
2) Zabejčilost: Prostě nepodlehnout tlaku a říci si: Dost. nebudeme dělat vše, jak lékaři pískají. Když chtějí, ať si jdou. Jejich požadavky jsou v daném systému nekonečné. Nikdy se nezastaví. Prostě počkám další tři měsíce. Ano, naše zdraví se možná zhorší, možná zemře o něco více lidí, ale nechci se dožít dalšího vydírání. Veřejné finance jsou rozvrácené. Země zadlužená. Náklady konsolidace musejí nést všichni. I lékaři. Jsou lidé, kterým tržby klesly o polovinu, kterým klesají nejen reálné, ale i nominální mzdy. Proč by lékaři měli být výjimkou.
A to samé platí o stávkujících učitelích. Na tandemovou výuku a rozdělené třídy prostě nemáme. Tato země si nemůže dovolit tak drahé školství.
Vysokých škol je příliš. Mě nezajímá, že v Rusku má vysokoškolský diplom 60% obyvatel a že v belgii je dvakrát tolik absolventů vysokých škol jako u nás. Jaký hospodářský efekt školství má? Výdaje na školství včetně platů rostou, ale vzorstla i kvalita vzdělání? Ne. Ochota studentů učit se dále klesá. Převratná změna v internetovém světě činí mnohé z toho, co jsme se ve škole učili my bezpředmětným. Faktické znalosti jsou mnohem dostupnější. Intelektuální zpracovávání světa nijak nepokročilo. Podívejte se na znalosti studentů z historie a jejich schopnost posuzovat dění kolem sebe. Jak je to s matematikou? Je příliš obtížná a musíme její požadavky zredukovat? A co rodný jazyk? A co cizí jazyky? Dominuje angličtina, ale kolik student opravdu anglicky umí? Minimálně na vysokých školách je třeba zavést školné.
Ano, učitelé budou propuštěni. Je v tom problém? Na našem trhu práce je stále více volných míst než nezaměstnaných. To je obrovský problém. Taková ekonomika nemůže fungovat. Potřebovali bychom na trhu práce dalších 200.000 Ukrajinců. Zredukovat regulace a zeslabit sociální záchrannou síť. Hovoří se o tom, že milion lidí je ohrožen ztrátou bydlení, jak je možné, že sídliště je plné odpadků z jídla a lidé běžně vyhazují u kráječky chleba v marketu patky, protože je prostě nechtějí jíst?
Richard Neugebauer
Imigrace hrozbou pro střední Čechy
Dočítáme se o nebezpečí imigrace ze subsaharské Afriky nebo ze Sýrie. Tyto imigranty potkáváme tu a tam. Praha a střední Čechy čelí mnohonásobně větší reálné imigraci a nikdo ji neřeší!?!?!?!?!?!?!?!
Richard Neugebauer
Argentinský prezident s motorovou pilou rok ve funkci
Možná si vzpomínáte, jak Javier Milei ve volební kampani mával motorovu pilou jako symbolem ořezání drahého a neschopného (argentinského) státního aparátu, inflace a dluhů. Tak už na tom rok pracuje.
Richard Neugebauer
Otevřený dopis České správě sociálního zabezpečení
Vzal bych tomu, kdo tuhle vyhlášku stvořil, ruku, zkroutil mu ji za zády a donutil bych ho psát deset stránek nesmyslných textů bez nároku na mzdu. Na byrokracii Česko opravdu jednou zajde!!!!!!!!!
Richard Neugebauer
Povodeň 2024 Krnov (Jgf)
Volali mi ze zahraničí. Slyšeli, že Krnov je z 80% pod vodou, ale fotografií tady moc není. Tak jako postižený přispěji. A poučení: Mýlit se je lidské, setrvávat v omylu je osudné, aneb kdo za to může?
Richard Neugebauer
Každý vyšší státní úředník by měl povinně rok žít jako osoba samostatně výdělečně činná
Našemu státnímu aparátu chybí schopnost pracovat efektivně a bez zbytečných výkonů. Místo drahých veřejných programů je efektivnější opužívat bankovní identitu? Na co máme několik různých evidencí a ty spolu nekomunikují?
Další články autora |
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Američané přišli o TikTok. Zůstaňte na příjmu, vzkazuje zakázaná aplikace
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou...
Bojujte s tou verbeží! Hrdý partyzán urážel Hitlera ještě na šibenici
Protifašistická hesla křičel i během popravy. Fotka komunistického partyzána Stjepana Filipoviče...
Uklízečky a kuchařky nezaplatíme, bojí se v obcích. Stát je platit přestane
Platy školníků, kuchařek nebo uklízeček už nebudou financované ze státní kasy, ale z daní, které...
Luxus na kolejích. Nahlédněte do nejkrásnějších vlaků světa
Nejluxusnější hotelový pokoj může být překvapivě na kolech. V Evropě i Asii totiž sílí trend...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 125
- Celková karma 28,60
- Průměrná čtenost 1160x
Vzdělání: Ekonomie
Profese: Projektový manažer
Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování