Jsme nebo nejsme ve válce?
Když se hlavním tématem druhého kola prezidentských voleb stává "Válka nebo mír", v jaké situaci jsme vlastně dnes? Ceny enegrií rostou, akcie klesají, bude se asi propouštět, stát je předlužený, máme nedostatek zubařů i pediatrů ... ale ve válce nejsme.
Opravdu? Nu ano: Nemáme potravinové lístky, armáda se nemobilizovala. bombardéry nestartují z Čáslavi, ani z Kbel, vlaky plné raněných se nevracejí z fronty, na noc nemusíme zatemňovat a 95% z nás vůbec neví, jestli vůbec má nějaký letecký kryt a kde je. Nakonec formálně válka Rusku ani nebyla vyhlášena.
Jenže ani Ukrajině Rusko nevyhlásilo válku. Dokonce ani konkrétně neřeklo, co od Ukrajiny chce. Jako němá síla se valí do země a vyhradili si, že o tom, jaký bude mir, s kým ho dojedná a jak ho zaručí, rozhodne, až se Ukrajina vzdá.
Nebýt naší pomoci, Ukrajina by už dávno prohrála. Ale toto není šachová hra, která bude jen dalším řádkem v učebnici historie. Hraje se o uspořádání Evropy.
Vede se "podivná válka". Taková se vedla už od září 1939 do května 1940. Po okupaci Polska si Německo vybralo oddechový čas. Jen tak mimochodem v dubnu obsadilo Dánsko a Norsko a až v květnu vyrazilo na Francii a Benelux. Celou dobu podivné války si lidé užívali míru v kavárnách i lázních. Chránění Maginotovu linií.Jen se s Německme neobchodovalo.
Můžeme se také ptát, jestli Protektorát Čechy a Morava v roce 1944 byl ve válce? Také se nemobilizovalo, Čechy, ani Moravu až na vzácné výjimky nikdo nebombardoval. Jen se vyráběly a dodávaly zbraně.
Dost na tom, že Rusko má své spojence v celé Asii. nenechme se mýlit tím, že Kazachstán tu a tam Putinovi něco odmítne. Obchod s Indií, Thajskem Čínou, Íránem i s celým arabským světem probíhá čile dál. Buďme rádi, že je Evropa semknutá a že má v zádech USA. Obávám se, že bez USA by nejen prohrála Ukrajina, ale sociální demokraté a jiní pacifisté by v obavě, aby nedošlo v Evropě "k eskalaci zbrojení" raději obětovali Putinovi celý východ až Cheb, celou tu oblast tak jako tak prolezlou ruskými majetky a hybridními operacemi.
Co to je mír? Ukončení války. Jak se ukončuje válka? Buď jedna strana porazí druhou, nebo se dohodnou. Že by Rusko porazilo Ukrajinu nebo Ukrajina Rusko, to zatím nevypadá. Mír by tedy mohl nastat tak, že se obě strany dohodnou. Rusko si chce nechat Krym a okupované oblasti, to víme, co dalšího chce, tajuplně neřeklo.
Ukrajina chce okupované oblasti osvobodit. Shoda, ani kompromis se nerýsují. Jenom naprostý šílenec může ostatně po Ukrajině chtít, aby se vzdala nějakého území. Copak se nastolil mír, když v roce 1939 Československo odstoupilo Sudety? Bylo by mírovým řešením, když Hitlerovské Německo v roce 1940 okupovalo 55% Francie? Měl Churchill dosáhnout míru v roce 1941 tím, že by se vzdal Kentu, East Sussexu, West Sussexu, Isle of Wight a Hampshire?
Jsme ve válce. Bude nás stát hodně peněz, přinese ztráty v ekonomice, v kultuře i v obyčejné rodině. Až skončí, bude nás ještě více stát obnova Ukrajiny a náprava pošramocených ekonomických vazeb po celém světě. Proti tomu je drahá elektřina, rostoucí ceny za dětské tábory nebo nedostatečná valorizace platů státních zaměstnanců směšnou drobností. Budiž nám to poučením do budoucna, že:
- Evropská unie se má starat o podstatné věci a jednotlivé státy jí musí dát tento úkol, ale také kompetence,
- i pro trh energií, jako pro všechny ostatní trhy, platí zákony nabídky a poptávky a potřeba konkurence. O to by se měl starat vlády především. Pak by nemusely "shánět" léky, přemlouvat zubaře, stropovat ceny a zakazovat Nordstreamy,
- členské země NATO musejí zbrojit. Svět je tvrdý a nikdo jiný než my sami nás před ním neochrání,
- zázraky se nedějí. Na Pražském hradě, ani v Bruselu není ukrytý bezedný zlatý poklad. Jediným zdrojem peněz na všechno, co chceme a potřebujeme, je naše vlastní práce.
Richard Neugebauer
Povodeň 2024 Krnov (Jgf)
Volali mi ze zahraničí. Slyšeli, že Krnov je z 80% pod vodou, ale fotografií tady moc není. Tak jako postižený přispěji. A poučení: Mýlit se je lidské, setrvávat v omylu je osudné, aneb kdo za to může?
Richard Neugebauer
Každý vyšší státní úředník by měl povinně rok žít jako osoba samostatně výdělečně činná
Našemu státnímu aparátu chybí schopnost pracovat efektivně a bez zbytečných výkonů. Místo drahých veřejných programů je efektivnější opužívat bankovní identitu? Na co máme několik různých evidencí a ty spolu nekomunikují?
Richard Neugebauer
Rozpolcený mýtus střední Evropy
Na diskusích o společných zájmech „naší střední Evropy“ se ukazuje, jak blbě se u nás učí dějepis, aneb trnitá cesta od špatného Rakouska-Uherska k ještě horšímu Rakousku-Uhersku.
Richard Neugebauer
Nenápadný jed socialismu
„Nezávislý publicista“ publicista David Jareš nám sděluje, že minoritní akcionář Michal Šnobr je pokrytec, protože se stylizuje do role oběti, ale bere na dividendách čtvrt miliardy. Takto se loví prostoduší.
Richard Neugebauer
Zdravotnictví je veřejná služba i kšeft
Inspiroval mě boj zdravotnických odborů o stejné platy ve všech nemocnicích. Kousek po kousku se vrací socialismus pod rouškou dobra.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
My jim ty volby zajistíme, slíbil Rakušan po jednání krizového štábu
„Akutní povodňové nebezpečí mizí a my nyní obnovujeme základní infrastrukturu,“ řekl ministr vnitra...
Putin se v Mongolsku sešel se šamany. Ptal se na jaderné zbraně, spekuluje se
Ruský prezident Vladimir Putin se během záříjové cesty na Sibiř a do Mongolska setkal se šamany a...
Pil jsem až pět lahví vodky denně, řekl muž. Za ubodání družky dostal 14 let
Krajský soud v Plzni poslal na 14 let do vězení Pavla Faira. Pětatřicetiletý recidivista loni v...
Přehrady, nebo poldery? Odpověď můžete už 440 let najít v rybníce Rožmberk
Povodně už de facto skončily. Tedy jejich katastrofická či hydrologická část, kdy „živel běsnil“ a...
- Počet článků 122
- Celková karma 32,22
- Průměrná čtenost 1098x
Vzdělání: Ekonomie
Profese: Projektový manažer
Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování