Argentinský prezident s motorovou pilou rok ve funkci
Javier Milei byl zvolen argentinským prezidentem vloni v listopadu. V zemi byla inflace 211% ročně, vysoká nezaměstnanost a chudoba, veřejný dluh dosahoval 155% HDP (Řecko mělo v roce 2023 stále ještě 168%, Singapur 162%, USA 122%, ale Japonsko 252%, tyto země ale zpravidla nezávisejí na zahraničních věřitelích tak, že by se jich museli bát).
Během prvního roku inflace pomalu klesá. V říjnu 2024 byla už jenom 2,7%. Jak toho dosáhl? Především snížením výdajů státu, zrušením a spojením ministerstev, nižším růstem platů ve veřejné sféře (včetně snížení provozních dotací provincií) a důchodů, než rostla inflace. Úplně se zastavily veřejné investice. To má být do budoucna starost soukromého sektoru. Hospodaření státu se dostalo od mírného přebytku.
Protože není donečna možné jen šetřit a snižovat výdaje, dalším směrem je podpora soukromých investic. Argentina je bohatá na plyn, litium nebo měď, má dobré podmínky pro obnovitelné zdroje energie a úrodnou půdu. Však také byla koncem 19. století nejbohatší zemí na světě! Milei zavedl daňové úlevy na 30 let a objevili se první „západní“ investoři tam, kde zatím působili jen Číňani.
Na nefunkčním trhu s nájemním bydlením byly zrušeny dosavadní regulace. Nájemné nemusí být jen v místní měně, nájemní smlouuva se nemusí uzavírat minimálně na tři roky a může se zvyšovat častěji než jednou za rok. Okamžitě se zvýšila nabídka bytů, ale samozřejmě také vzrostlo „staré“ inflaci nezohledňující nájemné. Nové nájemné už neroste rychleji než inflace. Byly zrušeny dotace na bydlení a to spolu s růstem cen energií vedlo k tomu, že mladí často zůstávají s rodiči.
HDP klesl za tento rok o skoro 8%. Hospodářský růst byl obětován cenové stabilizaci. Recese znamená i vysokou nezaměstnanost 8%. Na tom se podílí i propouštění z veřejného sektoru (zatím 30.000). Polovina pracujících nemá žádné sociální pojištění. Mnoho Argentinců má 2-3 práce.
Argentinské peso má vázaný kurs i směnitelnost (soukromá domácnost může měsíčně nakoupit maximálně 200 dolarů) a to vede k nesrovnalostem v mezinárodním obchodě. Poškozuje to vývoz a podporuje dovoz a dále tlačí do resece. Navíc se platí dovozní daň 17,5%. Čokoláda, která stojí v Německu 1,8 Euro, stojí za řekou v Uruguyai 4 Eura a v Argentině 8 Eur. Dovozní daň se má snížit na 7%, ale byrokracie, dlouhé čekací lhůty na vyřízení dovozu a peněžní transakce obchodníky odrazují. Uvolnit směnitelnost chce Milei až úplně na konci. Podle něho až inflace dosáhne 0%, ale to je zbytečně nízko i podle většiny liberálů.
Všechy dosasavadní kroky byly zatím sklizní lehko dosažitelného ovoce. Aby Argentina nastartovala růst, potřebuje ještě odbourat byrokracii, vybudovat infrastrukturu v digitalizaci, vzdělávání a zdravotnictví, funkční bankovní sektor, kapitálový trh a daňovu soustavu. Orientace na inflaci vede k regulaci kapitálových toků a intervencím na měnové trhy. Milei chce dokonce nahradit peso dolarem a zrušit centrální banku. Pravda, mnozí Argentinci stejně dolar používají a udržují v něm své úspory, uložené i v Uruguyai. Ale měnu by spíše ozdravilo, kdyby cenrální banka měla silné a funkční postavení. Peso by sice nejdříve spadlo, ale po nějaké době byb bylo tržní měnou. Dolar není samospasitelný. Je spíše hříčkou v rukou FEDu. Toto není první pokus o záchranu Argentiny. V devadesátých letech už jeden takový ztroskotal práve proto, že za každou cenu lpěl na dolarizaci ekonomiky.
Milei nemá v žádné komoře parlamentu většinu a je otázkou, jak dlouho budou voliči respektovat jeho cestu. Musí tedy bojovat i o budoucí hlasy a to je vždy těžké. Demonstrace předchozích peronistů-socialistů probíhají neustále. Ceny jízdného vzrostly na desetinásobek. To že předchozí nízké jízdné neumožňovalo investovat do obnovy, voliči nevidí, když musejí do práce pěšky. Cílené dotace tedy budou nutné. Důchodový systém potřebuje reformu. To je další palčivý bod.
Milei se jako na vzor odvolává na vývoj Irska v rámci EU od chudičké země na okraji k zemi, jejíž HPD na obyvatele dosahuje 150% úrovně USA. Díky technologickým gigantům. Irsko ale využilo evropské fondy k podpoře perspektivních investic (za to tam mají málo rozhleden!) a snížilo daň ze zisku korporací. Velkou výhodou pro Irsko byl také brexit. Irsko se stalo překladištěm pro Evropu místo UK.
Argentina není v Evropské unii. Jihoamerická obdoba MERCOSUR zatím strukturální fondy nemá. Mile navíc otevřeně napadá „socialistického“ prezidenta Brazílie, o komunistech typu Maduro ani nemluvě. A tak je jihoamerická spolupráce předmětem svárů.
Ale latinskojazyčný svět je také obrovský, i když ne úplně jako anglosaský nebo čínský. Španělstina je rozšířeným jazykem a na tamním trhu vznikají velké technologické firmy typu Mercado Libre, jihoamerický Amazon. Je tam dostatek lidí i nerostné suroviny.
Jeden ze zdrojů: Prof. Dr. Karl-Heinz Paqué, předseda Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit. Dr. Hans-Dieter Holtzmann vedoucí kanceláře téže nadace in Buenos Aires.
Richard Neugebauer
Otevřený dopis České správě sociálního zabezpečení
Vzal bych tomu, kdo tuhle vyhlášku stvořil, ruku, zkroutil mu ji za zády a donutil bych ho psát deset stránek nesmyslných textů bez nároku na mzdu. Na byrokracii Česko opravdu jednou zajde!!!!!!!!!
Richard Neugebauer
Povodeň 2024 Krnov (Jgf)
Volali mi ze zahraničí. Slyšeli, že Krnov je z 80% pod vodou, ale fotografií tady moc není. Tak jako postižený přispěji. A poučení: Mýlit se je lidské, setrvávat v omylu je osudné, aneb kdo za to může?
Richard Neugebauer
Každý vyšší státní úředník by měl povinně rok žít jako osoba samostatně výdělečně činná
Našemu státnímu aparátu chybí schopnost pracovat efektivně a bez zbytečných výkonů. Místo drahých veřejných programů je efektivnější opužívat bankovní identitu? Na co máme několik různých evidencí a ty spolu nekomunikují?
Richard Neugebauer
Rozpolcený mýtus střední Evropy
Na diskusích o společných zájmech „naší střední Evropy“ se ukazuje, jak blbě se u nás učí dějepis, aneb trnitá cesta od špatného Rakouska-Uherska k ještě horšímu Rakousku-Uhersku.
Richard Neugebauer
Nenápadný jed socialismu
„Nezávislý publicista“ publicista David Jareš nám sděluje, že minoritní akcionář Michal Šnobr je pokrytec, protože se stylizuje do role oběti, ale bere na dividendách čtvrt miliardy. Takto se loví prostoduší.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Prodej rodinného domu 5 + 1 s výminkem 1 + 1 v Bělé u Luže
Luže - Bělá, okres Chrudim
4 700 000 Kč
- Počet článků 124
- Celková karma 30,70
- Průměrná čtenost 1143x
Vzdělání: Ekonomie
Profese: Projektový manažer
Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování