Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Útěk z Dublinu

Někdo tu krásně hraje na saxofon. V přeplněných barech teče proudem Guinness. Míjím skupinku asi dvaceti prostitutek s šerpami "Hen Party". Bezdomovocům na pěší promenádě rozdávají polévku. Prší. Jsem v Dublinu.  

Do Dublinu přilétám před setměním. Využívám autobus Airlink Expres a za 6 EUR frčím nejrychlejší cestou do centra. Ubytování mám totiž přímo v části Temple Bar, kde to teď večer nejvíc žije. Nevím, kam se dívat dřív. Na kamenné kostely, tradiční bary nebo netradičně oděné slečny. Je mi jasné, že v hotelu jen zaparkuji kufr a půjdu se ještě chvíli projít do ulic. Toto město mě zaujalo.

Snad nikde jsem neviděla takovou koncentraci barů a hospod. Všude svítí nápisy Guinness nebo Jameson a o zákazníky nemají nouzi. Pivo tu teče proudem a pokud jsem vůbec měla možnost zahlédnout bar, je ho pěkný výběr. 20 píp v řadě, není výjimkou. Taky jsem nikde neviděla tolik pouličních umělců. Od dvou dětských houslistů, přes písničkáře až po celé kapely. Ale žádní šumaři, co by vás z nich po chvíli bolela hlava. Šlapalo jim to všem úžasně a krásně doplňovali atmosféru města, kde se večer nespí.

Do toho se davem proplétají skupiny holek, buď všechny v růžovém nebo převlečené za prostitutky nebo prostě nějak výstředně oblečené, ozdobené šerpami, čelenkami, stuhami s nápisem “Hen party” - doslova “slepičí párty” - což je nevěstina rozlučka se svobodou. Kdyby to byla jedna skupinka, ale já jich za hodinu viděla nejmíň pět. Rozjařených, zpívajících a už i trochu opilých.
Co mě ještě zaujalo, tak kolik je zde bezdomovců. Mladých, místních, ne uprchlíků. Sice si nestelou na matracích před vchody do luxusních obchodů, jako třeba v Tel Avivu, ale rozhodně se nikam neukrývají. Spí na hlavních třídách, ve výklencích obchodů, zabalení do spacáků. Na vyhlášené pěší zóně Grafton Street stála v devět večer dodávka a rozdávala jim teplé jídlo. To jsem taky jinde neviděla. Takže takto mě překvapil Dublin.

Kolem desáté večer jsem se raději přece jen odebrala na hotel. Jaksi se začínaly stírat rozdíly mezi bezdomovci a unavenými návštěvníky barů.
Můj hotel Central sem zapadal. Stará budova, uvnitř zrenovovaná, starožitné vybavení a tak jsem konečně měla možnost vyzkoušet dnes už historickou záležitost - oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu. Respektive horkou a ledovou. K tomu, abyste se umyli, musíte zacpat umyvadlo, smíchat si vodu z obou kohoutků a v tomto bazénku si pak umýt ruce. Zajímavé, ale hodně nepraktické.

Po ne moc vydařené noci (dřevěná netěsnící okna do ulice) jsem se probudila do deště. To se dalo v Irsku čekat. Jsem vlastně docela ráda, že ho poznám v jeho obvyklé podobě. Tato radost mě opouští krátce poté, co bojuji s deštníkem, těžkým foťákem, šátkem kolem krku a promočenýma botama. Toto je první země, kde mi dává holínková móda smysl. Navíc, atmosféra včerejšího večera se úplně vytratila. Když nepočítám sem tam skupinu japonských turistů, na ulici není nikdo. Občas vyleze z některého z barů slečna, o které se mohu jen domýšlet, zda končí Hen party nebo pracovní směnu.

Procházím Dublinský hrad, který zde stojí již od 13. století. Na jeho nádvoří stojí pár soch z písku, což je vzhledem k téměř neustálému dešti s podivem.

Další zastávkou byla Katedrála sv. Patrika. Největší kostel v Irsku. Dovnitř se šlo za poplatek, což tradičně u církevních památek (až na výjimky) bojkotuji. A tak jsem si prohlédla přilehlou zahradu :)

Dalších velkých cílů jsem ve městě neměla, tak jsem jen tak chodila, nakukovala a prohlížela, co mě zrovna zaujalo.

Kolem jedenácté dopoledne jsem si vzpomněla, že mám hlad, že jsem vlastně nesnídala. Naštěstí Dublin je město dlouhých nocí, tudíž snídaňové bary jsou zde otevřeny po celý den. Sice to není moc dlouho co už zase jím občas maso, ale tady si přece musím dát klasickou místní snídani.

Celá promočená jsem přišla před polednem do hotelu. Vyměnit ponožky, vzít kufr a vydat se na další procházku do deště. Chtěla jsem se pomalu přesunout směrem k vlakovému nádraží a cestou pozorovat město. Jenže byl tu ten déšť. Teď už jsem z něj tak nadšená nebyla. Šermovat deštníkem, vézt přitom kufr, přes rameno mít tašku a chtít něco vyfotit nejlépe tak, aby na objektivu nebyly kapky a na fotkách záběry deštníku, je v jedné osobě takřka nemožné. Chtít se ještě k tomu podívat do některého z kostelů, je pak logistický oříšek. Přece jen se mi to alespoň jednou podařilo, ale víc už jsem to nezkoušela. Zřjemě při zaklapávání deštníku jsem si rozřízla prst a zjistila jsem to až když jsem k oku přikládala foťák s krvavou rukou. To mi ještě scházelo.

V suchu kostela jsem si alespoň mohla vytáhnout mapu. Z té jsem zjistila, že mám střed města projitý, na nádraží mi to bude trvat tak půl hodiny a volného času mám hodin skoro pět. Co budu v tom dešti a s kufrem dělat? Rozhodla jsem se ještě podívat se, kde se vyrábí Guinness. Tento výlet okolo rozlehlé továrny na pivo mě ale stál poslední zbytky sil a trpělivosti. Co jsem taky čekala, když se ho denně vypije na celém světě 10 milionů sklenic.

Než jsem celý areál obešla, byla jsem mokrá na kost. Navíc s kufrem jsem se ani nemohla podívat dovnitř. Byla to taková neutěšená vycházka zakončená putováním v dešti s kufrem směrem k nádraží, po liduprázdných ulicích, kde už Dublin nebyl takovou výstavní síní, barů v turistickém stylu ubylo, obyčejných hospod přibylo a mně už se tu nechtělo chodit ani minutu navíc.

Na nádraží jsem došla víc než tři hodiny před odjezdem mého vlaku. Pár laviček v průvanu vůbec nelákalo k posezení. Naštěstí jsem si všimla, že na jedné koleji stojí vlak do Corku. Do odjezdu zbývalo 10 minut. Rychle na informace, odtam na výdejnu lístků, zaplatit 10 EUR za změnu jízdenky a utíkat přes perony do suchého vlaku, který mě odveze 250 km na jih, do suchého hotelového pokoje. Za těch 10 éček mi to stojí. Sotva jsem dosedla na sedadlo, vlak se dal do pohybu. V hlavě mi hlodá výčitka, že jsem si měla ten čas přece jen ještě nějak užít, ale pohled na moje promočené boty mě ujišťuje, že to bylo dobré rozhodnutí. Příště do Dublinu s holínkami, pršipláštěm a nepromokavým kloboukem, jako nosí místní. Ale i tak to stálo za to … A pracovní část cesty může začít :)

A krajina cestou do Corku? Zeleno. Pastviny, krávy, ovce, pořád dokola. V přírodnějším stylu než 3D animace v Holandsku :) Ale po hodině to už začíná být trochu jednotvárné. Občas vesnice, kde je jeden dům jak druhý. Stejný design, stejná barva. Když ne celá vesnice, tak alespoň její části jsou posety stejnými domky. Takový opačný extrém našich novodobých satelitních městeček.

A ještě pohled z letadla ...

 

Autor: Renata Prokešová | sobota 29.8.2015 12:14 | karma článku: 22,53 | přečteno: 862x
  • Další články autora

Renata Prokešová

Neobyčejný maják (7.)

7 km od pobřeží, 67 m vysoký, 301 schodů. Jediný tzv. off shore maják (neboli maják mimo pobřeží), který je přístupný veřejnosti. Třešnička na dortu naší cesty po západní Francii.

15.7.2017 v 21:48 | Karma: 16,18 | Přečteno: 581x | Diskuse| Cestování

Renata Prokešová

Ovíněné Bordeaux (6.)

Když se řekně Bordeaux, většině z nás se vybaví víno. Červené, tmavě červené. Přesně s takovou představou jsem spěchala do Bordeaux. Ne už tolik můj muž, který musel nutně zdržovat návštěvou soukromého hradu Roquetaillade :)

9.7.2017 v 16:49 | Karma: 15,07 | Přečteno: 358x | Diskuse| Cestování

Renata Prokešová

Všehochuť v Toulouse (5.)

V průvodcích se mu říká "růžové" Toulouse. To podle neomítnutých cihlových domů. Já bych spíš řekla terakotové. Nebo raději studentské. Extravagantní. Město knihomolů. Uvolněné. Živé. A dnes i hodně horké.

8.7.2017 v 9:00 | Karma: 17,29 | Přečteno: 391x | Diskuse| Cestování

Renata Prokešová

Pohádkový Carcassonne (4.)

Už jste si někdy připadali jako figurka ve hře? Tak já dnes ano :) Opevněné městečko Carcassonne vypadá skutečně tak, jak na kartičkách stejnojmenné deskové hry. Než se k němu ale vydáme, navštívíme van Goghovo Arles.

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 22,72 | Přečteno: 515x | Diskuse| Cestování

Renata Prokešová

Voňavá Provence (3.)

Tušila jsem, že to bude až kýčovitá nádhera. Přijet do Provence v době kdy už levandule kvete a než už ji sklidí, nebyl původní záměr ... o to více jsem si to ale užila.

5.7.2017 v 22:37 | Karma: 19,37 | Přečteno: 507x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 870x
Jsem Husákovo dítě. Sametová revoluce mě zastihla v roce, kdy jsem věkem dosáhla na občanský průkaz. Možná i proto si nikdy nepřestanu vážit svobody, demokracie a možnosti cestovat. Nejsem minimalistický cestovatel s batůžkem, ale necestuji ani pod taktovkou turistické kanceláře. Snažím se mít oči dokořán a duši otevřenou. Jsem životní optimista, ale vytáčí mě věci, drobnosti, které může každý z nás změnit, když začne u sebe ...