ČEZ není monopol!

Všichni se neustále ohání výrazy, že ČEZ je monopol. A tak jsem se rozhodl Vám jednoduše dokázat, že ČEZ prostě monopol není. A jako bonus k tomu Vám poradím, jak si ukrojit něco pro sebe z těch 52 miliard zisku.

cez.cz

1) ČEZ není monopol. To berte jako fakt. A teď proč, pojďme se nejdřív podívat, co nám k heslu "monopol" řekne Wikipedia:

Monopol je jedna z forem nedokonalé konkurence, při které na straně nabídky existuje pouze jedna nabízející firma (jinak řečeno, zákazníci nemají možnost výběru). Vstup jiných firem na daný trh je omezen bariérami, které se stávají zdrojem monopolní síly. Nástroje regulace monopolu jsou:

  • zvýšení daní
  • cenová regulace
  • státní vlastnictví
  • antitrustové zákony
  • ekonomická regulace

 

Nyní si velmi dobře povšimněte několika následujících faktů: a) v ČR existuje na straně nabízejících firem v oblasti prodeje elektrické energie VÍCE NEŽ JEDNA firma. b) Vstup na český energetický trh NENÍ omezen žádnými nepřekonatelnými bariérami, jedná se o relativně standartní konkurenční podnikatelské prostředí. c) Jedním z hlavních regulačních nástrojů je státní vlastnictví - ČEZ je vlastněn státem z více než 70%.

Z těchto důvodů prostě ČEZ nemůže být monopol. Tečka.

 

Energetický trh má dva druhy subjektů - silně regulované distribuční firmy, které energii vyrábějí/dováží ze zahraničí, a potom dodavatelé elektrické energie, což jsou úplně normální obchodníci s elektřinou. Vtip je v tom, že ceny distribučních firem se ovlivnit nedají (jsou pevně stanoveny státem) a občan si nemůže vybrat, kterou ze tří českých distribučních firem (ČEZ distribuce, PREdistribuce a E.ON distribuce) si vybere - ta je mu vybrána podle místa jeho bydliště (tedy v Praze nemůžete mít ČEZ distribuci).

To, co si můžete vybrat a změnit, jsou právě obchodníci s elektrickou energií. Těch, vážení přátelé, na českém trhu existuje více než 200. Jsou to například (sorry za nechtěnou reklamu) ČEZ prodej, PRE měření, EON prodej, Bohemia Energy a mnoho dalších. Kompletní seznam najdete na stránkách Českého energetického úřadu, čili zde. Každý z těchto obchodníků je (většinou) vlastněn soukromými podnikateli, má různé ceny za prodej "své" elektřiny (kterou nakoupí přes energetický trh od distributorů) a také většinou nepokrývají území celé ČR (až na ty tři největší samozřejmě). Obvykle si to tyto firmy zařizují tak, že podle distributora dostanete i obchodníka (například oba ze skupiny ČEZ), a tak jste možná ani nevěděli, že tu jsou dvě firmy a jedna z nich jde změnit. Pokud jste tedy nespokojeni s cenami ČEZu, nikdo Vám nemůže zabránit, abyste přešli k levnějšímu obchodníkovi s elektřinou.

 

 

2) Tak fajn, teď jsme si vysvětlili, jak můžete ušetřit. Co takhle ale na té celé srandě s elektřinou něco vydělat? Ne, opravdu nemusíte být milionáři, ani členové spolku přátel Martina Romana (tohle není míněno jako urážka, pana Romana si jako akcionář ČEZu naopak ohromně vážím - je to velký vizionář, tvrdý manažer a hlavně umí vydělat peníze, což je velmi silná kombinace vlastností).

Vtip je v tom, že ČEZ je jako akciová společnost vlastněn ze 70% státem, ale těch zbylých 30% je takzvaný free-float, neboli určeno k volnému obchodování. Těchto 30% může vlastnit kdokoliv, kdo na to má dost peněz. Nejde o žádný uzavřený okruh známostí, do kterého nepatříte - je to volný trh. Ani nic finančně nedostupného - jedna akcie ČEZu dnes stojí nějakých 890 korun. Ano, Mluvím o investování do akcií, na akciové burze.

 

Proč byste měli investovat do akcií ČEZu? Abyste na tom celém energetickém trhu něco vydělali pro sebe, samozřejmě! Podívejte se na to takhle - buďto si budete neustále stěžovat, jak je elektřina drahá a že to jsou všichni zloději apod., anebo na tom také něco vyděláte. Vydělat na tom můžete hned dvojím způsobem - buďto nárůstem ceny akcie (nakoupíte za 890 a prodáte za 1000, rozdíl je Váš zisk, jde pak o tzv. kapitálový výnos), anebo se budete podílet na vyplácení té slavné dividendy (neboli podíl na zisku společnosti), který je právě těch 52 miliard. Ideální je samozřejmě vydělat obojím způsobem, nechat si tedy vyplatit dividendu a ještě potom akcii prodat za vyšší cenu.

Rozdíl je v tom, že zisk z prodeje máte jenom jednou, zato zisk z dividendy inkasujete každý rok (pokud je společnost úspěšná, což ČEZ bezpochyby je). Minulý rok se vyplácelo 50 kč hrubého na každou akcii (15% daň je stržena při výplatě, není třeba podávat daňové přiznání), tento rok se očekává 65-75 kč/akcii (z něčeho se musí zaplatit všechny ty předvolební sliby, že). Při nákupní ceně to máte 7,8% zhodnocení téměř bez práce. Tohle vám žádné stavební spoření ani spořící účet nedá.

 

 

==============================

Budu vždy nechávat povolenou diskuzi pro slušné vyjádření rozumných názorů, protože věřím, že je to tak správné. Zároveň ale chci říct, že na komentáře reagovat nikdy nebudu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Rektorys | středa 10.3.2010 10:25 | karma článku: 19,02 | přečteno: 3252x
  • Další články autora

David Rektorys

Svět se zbláznil!

9.8.2011 v 17:39 | Karma: 18,51

David Rektorys

Proč Amerika již brzy zkrachuje

28.7.2011 v 8:37 | Karma: 32,19