Šéfredaktor MF DNES: Plusy a minusy Miloše Zemana

Osmého března usedne na Pražský hrad Miloš Zeman. Levicoví voliči se tak poprvé od roku 1989 dočkají své hlavy státu, i když tak levicová není. S jakou výbavou vstupuje do hry třetí prezident samostatné České republiky aneb čitelný levicový nekomunista bez zábran a bez soupeře.  

Miloš Zeman po zvolení prezidentem České republikyJan Zátorský, Mafra a.s.

Miloš Zeman se stane příštím prezidentem. Vyhrál jasně, tolik hlasů nezískal nikdo od dob Občanského fóra v roce 1990. Otázka je, zda s tak silným mandátem zvládne dobře naložit a neužívat jej nadmíru ve vztahu k parlamentu, vládě i občanům. Můžeme od něj očekávat, že se mu skutečně podaří „být prezidentem všech“, jak deklaruje? S jakou výbavou vstupuje do hry třetí prezident samostatné České republiky? 
Čitelný
V každém případě tušíme, co od něj můžeme očekávat. A to v dobrém i v tom horším. Miloš Zeman je politik veřejnosti notoricky známý, těžko může něčím překvapit nebo se nějak výrazně proměnit. Ostatně hned jeho první povolební vystoupení jako by přirozeně navázalo na „starého Zemana“ z let 1998 až 2002.

Ani jeho odpůrci mu nemohou upřít odvahu a tah na branku. Dokázal to v roce 1989 při své publikační činnosti i některými kroky za své vlády. Ať už to byly kroky dobré, či nikoli, vždy se do nich pouštěl naplno. Zároveň je také mužem velice sebestředným. Proto lze očekávat roky, kdy nám bude prezident ostentativně předvádět svůj rozhled, přehled a ostrovtip občas doprovázený nějakým tím poučováním či urážkou.
Levicový
Zemana si za prezidenta zvolilo 2 700 000 občanů. Najít jednotnou charakteristiku pro takovou masu voličů prakticky nelze. Nápadné však je, jak výsledky prezidentské volby korelují s příjmovou škálou obyvatelstva a mapou nezaměstnanosti. Zeman jasně, až dominantně vítězil v ekonomicky slabších regionech. Můžeme jej tedy považovat za jasného reprezentanta levicového nevelkoměstského obyvatelstva. Tato část společnosti svého reprezentanta na Hradě ještě neměla. Po Zemanově nástupu na Hrad se tak historická bilance mezi třemi hlavními společenskými a politickými proudy v zemi vyrovnává.
Nekomunista
V této souvislosti je důležité poznamenat, že ač se Miloš Zeman často bývalými komunisty obklopuje a v těchto volbách měl mezi voliči komunistů jednoznačnou podporu, on sám žádným komunistou není. Byl to právě Zeman, kdo se odstátněním bank zasloužil o posun českého kapitalismu do nové fáze. S jistou nadsázkou se dá říci, že aniž to možná jeho voliči tušili, Zeman je v praxi v mnoha ohledech drsnějším kapitalistou než Klaus.
Bez zábran
Jestliže výše uvedené charakteristiky můžeme, byť s jistými rezervami, brát za pozitiva, on sám za své negativum označuje chyby ve výběru spolupracovníků. Dodejme však dvě vážnější, předně Zemanovu pomstychtivost vůči těm, kdo mu zkřížili cestu. A ještě více samo Zemanovo pojetí politického boje. Viděli jsme to před lety a nyní v kampani opět. Když jde o moc a o vítězství, je pro Miloše Zemana vše dovoleno. Fakta si upraví, jak se mu to zrovna hodí. Když potřebuje, použije úplnou lež. Pokud je při ní přichycen, svede to na citaci z nějakého pochybného zdroje. Tak si počínal i v letošní kampani. Že přitom narazil na soupeře, kteří jej podcenili, nedokázali nastolit vlastní agendu a ještě mu občas přihráli, je věc druhá. Miloš Zeman se však v tomto nejspíš nezmění a je dobré, aby s tím jeho příští protivníci počítali.
A bez soupeře
A právě otázka příštího Zemanova soupeře je tím, co může už teď začít zaměstnávat českou politiku. Po porážce Karla Schwarzenberga totiž Zeman žádného relevantního soupeře na politické scéně nemá. Aby měl vůbec někdo za pět let šanci připravit Miloše Zemana o prezidentský úřad na další období, musí to být člověk, který za sebou dokáže spojit pravicové voliče s takzvanou občanskou společností spíše středového až levicového zaměření. Zároveň to musí být člověk, kterého si Zeman v politickém souboji „nenamaže na chleba“. Žádnou novou výraznou osobnost se záběrem od prava do středu však teď v české politice není vidět ani v náznacích.

Prezident byl zvolen, hledání jeho soupeře může začít. 

Robert Čásenský šéfredaktor MF DNES

Autor: Redakční Redakční | úterý 29.1.2013 10:08 | karma článku: 34,93 | přečteno: 7366x