Proč se za MF DNES na webu začíná platit

Nic není zadarmo. Tento v mnoha ohledech nepopulární, ale pravdivý fakt se stále více prosazuje po celém světě i ve sféře internetu. Stránka www.mfdnes.cz nabízí mnohem komfortnější přístup k deníku MF DNES – současně se však za ni platí.

Tak bude vypadat nová www.mfdnes.cz.

Placení za informace na zpravodajských webech, placení za články připravené a sepsané novináři není žádnou českou specialitou. V západní Evropě a ve Spojených státech je postupně zavádějí mnohá (byť ne všechna) média.

Již více než půl roku neuvidíte na webu zadarmo ani jeden článek Times Online, což je zpravodajský web britského deníku The Times. Podobné je to i s jiným světoznámým titulem proslulého australského magnáta Ruperta Murdocha – pokud si chcete přečíst The Wall Street Journal, musíte si jej koupit buď v papírové podobě, nebo na webu. Placení za některé články testuje web německého zpravodajského týdeníku Focus (více anglicky zde). O zpoplatnění svého zpravodajského webu údajně uvažuje nejprodávanější britský nebulvární deník The Daily Telegraph (více zde).

A především - zpoplatnění přístupu na web, byť nikoli totální, začal v březnu zavádět i proslulý list The New York Times (více zde a zde)

Nedá se rozhodně říci, že bychom se s www.mfdnes.cz vydávali cestou totálního zpoplatnění. Druhý největší český portál iDNES.cz, přinášející rychlé zpravodajství, zpoplatněn není. Platí se ovšem za deník MF DNES, jehož velká redakce přináší exkluzivní materiály (odhalování korupcí zavánějících případů), který otiskuje unikátní reportáže, analýzy či rozhovory (například s americkým prezidentem) a který s novinami vydává i magazíny (pondělní ONA DNES, středeční DOMA, čtvrteční Magazín, sobotní Víkend).

Důvod, proč se za noviny platí, je poměrně logický: všechny vyjmenované věci, které nabízí deník MF DNES, něco stojí. Platí se za ně, když si je kupujete v papírové podobě, musí se tedy za ně platit, i když si je čtete na počítači – zvláště když je lze číst v komfortní podobě, tedy jako novinové stránky s fotkami.

Můžeme mít k novinám a médiím obecně jakékoli výhrady, ale logicky je pořád rozdíl, když politické či zahraniční zpravodajství, analýzy situace píše člověk, který oblast sleduje, zná a pohybuje se v ní hodiny denně, protože je to jeho práce. Nebo třeba když o nynější revoluci v arabských zemích píše někdo, kdo v žádné takové zemi nikdy nebyl a má o ní jen povrchní informace, protože to prostě není jeho zaměstnání.

Každá práce včetně práce novináře zkrátka musí být zaplacena. A speciálně to platí o práci nazývané investigativní žurnalistika, kdy reportér či dokonce tým reportérů týdny, ne-li měsíce ověřuje informace, pátrá po tom, zda je to či ono podezření z nepravosti podložené, a zjišťuje, kde se objevil ten či onen korupční případ.

Noviny i web jsou samozřejmě i nosiči reklamy, ale příjmy z ní zdaleka nepokryjí všechny náklady. Právě proto se naprostá většina novin v Česku i ve světě stále nedává, ale prodává – a právě proto se za deník MF DNES na webu musí platit. Ostatně na mobilních telefonech se za čtení MF DNES platí už delší dobu: prostřednictvím aplikace PressReader od NewspaperDirect - ať už  na iPhone (verze pro iPhone zde) či mobilech se systémem android (verze zde).

 

Michal Musil, zástupce šéfredaktora MF DNES

 

Autor: Redakční Redakční | pátek 8.4.2011 9:30 | karma článku: 22,85 | přečteno: 13186x