Život na gumě
Trojfázový princip tažení, odporu a následného vymrštění se tak totiž zjevně stal mým celoživotním prokletím. Vlaju kontinuálně už desítky let. Za vrstevníky, společenskými trendy, módou i evolucí. Někdy nevysvětlitelně brzdím, jindy do toho slepě dávám všechno. To se pak na zlomek času vysílená, leč nezastavitelná ocitám na čele pelotonu, odkud mě záhy zděšené “doprdelepráce vždyť já nevim, kudy to vede dál“ zase vrací, kam patřím.
Nejdřív to byla pouhá nezralost. Všichni opečovávali první mobil, já dvanáctého trolíka. Pak jsem měla mobil a ostatní cigaretu. Já zkusila cigaretu, ostatní, řekněme, jiné neřesti. A než já se dostala k jiným neřestem, jali se všichni kolem bezvýhradně rozvíjet svůj intelekt a na mně tak ulpěla nálepka “té, co zbyla“. Jenže pak se to přelilo v chronický stav. Neustále sveřepě mířím k cíli, ale než stihnu euforicky protnout pásku, pořadatelé mají sklizeno a nikdo už tam na mě s teplým čajem a konfetami nečeká.
Tak například na marnou snahu dohnat v lyžařském umu starší sestru padlo rovných deset let. Dělala jsem všechno a ještě víc. Dřela, neznala slzy. Mohla jsem se přetrhnout. Přetrhla jsem si kolenní vazy, natrhla játra a utrhla ostudu. Dostala jsem se na dosah a lítala občas hlavou dolů stejně vysoko jako ségra, to ano. Ale než byla dostižena i v umění dopadu, rozpadlo se mi tělo. S ohledem na klid při srůstání zlámaných obratlů jsem cestu k tomuto cíli zabalila.
Paralelně s tažením za olympijskou medailí se konala i výprava za vysokoškolským titulem. Tady to naštěstí kotrmelcem neskončilo, i když.. S mým dokončením bakaláře zahajovali spolužáci doktorát. A když prodávali první firmu s potenciálem zaplnit stránky Forbesu, já těžkopádně funěla vstříc titulu Ing. v oboru, který mi nic neříkal.
Zoufalost mé předurčené životní strategie pak neustále prohlubují sociální sítě. Přátelé, s nimiž jsem si roky vyměňovala klasické dopisy, přešli na Facebook. Pak na Instagram. Twitter. LinkedIn. Následuji je se zpožděním měsíců až let a guma se zase povážlivě natahuje. Dřív nebo později mě to zase vymrští. TikTok a Threads hodlám rovnou přeskočit a přistát až v nějaké důchodcovské seznamce 22. století. Ostatně s výpady do budoucnosti už mám bohaté zkušenosti. Vezměme si třeba dnes tolik skloňovanou umělou inteligenci, kterou já běžně používala už před patnácti lety. Minimálně v otázce růstového účetnictví moje inteligence rozhodně opravdová nebyla a přesto jsem ekonomickými státnicemi prošla na výbornou. Vizionářkou své generace jsem byla i ve věci prvního zaměstnání. Zatímco vrstevníci měli plná játra práce se slavením toho doktorátu, já vstupovala do sedmého roku mediální praxe. Následné vyhoření jsem konečně chtěla oslavit taky, ale všichni byli najednou dospělí a pro mé náhlé probuzení nenašli pochopení.
Na prahu čtyřicítky mi konečně dochází, že své chronické nezralosti už se nezbavím. A tak se raději houpu na fyzikálních vlnách elasticity a čekám, kam mě to zase vystřelí. A možná si jenom pletu nezralost s nenažraností. Jsem vyhladovělým dítětem a život mou velkolepou cukrárnou. Věčně si na talířek nakládám věneček, paříž a hromadu žužu. Do všeho kousnu, z výšky si liju do krku ledovou tříšť a prsty mi slepuje cukrová vata. A přestože je mi poměrně záhy blbě, cítím i naprostou extázi. A dětem by se neměla brát radost! Ale uznávám, že to tláskání plné touhy stát se současně olympijskou vítězkou, doktorkou ekonomie a laureátkou Pulitzerovy ceny už bylo fakt spíš na vypumpování žaludku. Někdy je asi vážně lepší vychutnat si jen tu jednu malinkatou, poctivou rakvičku.
Šárka Razýmová
Ve svátečním rauši

Fakt nevěřím, že je někdo, kdo nemá rád Vánoce. A to i přesto, že znám lidi, co na svátky každoročně svádí krutý souboj sami se sebou. Nejkritičtější den? Hádáte správně, je to dnešek.
Šárka Razýmová
Komikem proti své vůli

Exhibujete rádi? Já ani ne. A přesto se v životě podezřele často ocitám na jevišti v záři reflektorů a stávám se proti své vůli oblíbeným komikem. Nic totiž nepotěší víc než cizí neštěstí.
Šárka Razýmová
Moc máma

Nedávno mi šéfová vyčetla, že jsem “moc máma“. Ten obrat mě zaskočil. Ale protože jsem pracovnice svědomitá a sebereflexe mi není cizí, postavila jsem se tomu čelem a hluboce se nad sebou zamyslela.
Šárka Razýmová
Doba ohluchlá

Taky vám život přijde čím dál tím hlasitější? Umlčujeme pochybnosti o sobě samých, planeta volá o pomoc, ozývají se stárnoucí klouby a celé davy si na telefonu zamilovaly funkci hlasitého odposlechu. Z toho aby jeden ohluchl.
Šárka Razýmová
Ňaderná zbraň

Jsou lékařské obory, kde jsou si pacient a lékař prakticky rovni. Třeba psychiatrie, kde oba ví, že mají pravdu. Mnohem víc je ale těch, v nichž se pacient chytá do poněkud nekomfortních diskriminačních pastí.
Další články autora |
Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.
Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...
Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu
Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...
Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu
Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...
Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy
Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....
Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku
Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...
Utekl rok a bruselské odlesňovací nařízení je zpět. České firmy doufají v úlevy
Premium Přes roční odklad se jako bumerang znovu začíná vracet evropské nařízení o odlesňování. To mělo...
Zatajovala von der Leyenová informace? O vině v kauze „Pfizergate“ rozhodne soud
Premium Pro šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou to je ošemetný případ. Unijní soud má ve středu...
Objala Stalina, on jí nechal zabít rodiče. Holčičce z fotky nakonec ukradli i jméno
Seriál Byla to fotka, která měla Josifa Stalina ukázat jako skutečného otce sovětských dětí a vůdce...
Jedno kafe do vozíku, druhé do tašky. V britských obchodech přibývá zlodějů-seniorů
V britských obchodech přibývají neobvyklí zloději. Podle bezpečnostní firmy Kingdom Services...

Prodejna + sklad 130m2, centrum, Hodonín
Dolní Valy, Hodonín
13 000 Kč/měsíc
- Počet článků 128
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3494x