Letní střízlivění
Začalo to, když mi bylo asi patnáct. Můj hrudník, do té doby rovný jako dráha na curling, dosáhl takřka přes noc nevídaných rozměrů. Prostě jsem se jednou ráno vzbudila a místo palců u nohou mě zdravily dva geografy dosud neobjevené kopce. Vedle šatníku jsem musela obměnit také styl chůze, protože, obtěžkána tím přírodním darem, jsem náhle přepadala na hubu.
S nově nabytým sebevědomím jsem tenkrát vyrazila na první letní soustředění, kde se na lyžích skákalo do vody. První zádrhel, a to doslova, přišel, když jsem chtěla navléknout svůj rok netknutý, dětský neopren. V momentě, kdy jsem za asistence šesti smíchy učurávajících lidí donutila zip na zádech plnit svou funkci, mě našponovaná guma zbavila schopnosti ohnout se dolů k lyžákům. Při prvním nádechu se mi taky ona guma zařízla tam, kde je to nejnepříjemnější a přitáhla k sobě nejen pozornost, ale také část neoprenu, obepínající krk. S přeštípnutou průdušnicí a vykulenýma očima jsem se dívala, jak praská barevné logo na mých nových kopcích a mění svůj tvar z malého kruhu na gigantickou šišku. Přicucnutý neopren měl i své výhody. Fungoval jako stahovací bombarďáky, akorát natažené od hlavy až k patám. Bohužel, vysoké teploty mi nedovolovaly absolvovat v něm i veškeré ostatní tréninky, a tak se jednoho dne stalo, že jsem skákala přes švihadlo jenom v plavkách. Video, které tehdy pořídil někdo bez špetky empatie a smyslu pro humor, se možná stalo hitem YouTube, ale mě moje rozdováděné vnady rozplakaly. Zbytek léta jsem prospala na břiše v zoufalé snaze přetlačit je na záda, protože hrb je mnohem víc sexy. Od té doby nesnáším plavky a do vody bych nejraději vstupovala v pevně omotaném ručníku. Tenkrát tvrdě vystřízlivěla duše.
Na stejném soustředění, jen o nějaký ten rok později, své první střízlivění zažila i játra. Mladická nerozvážnost mohla za to, že moji promilovou premiéru sledoval z bezprostřední blízkosti trenér. Nutno podotknout, že jsem nebyla jediný svěřenec, který tenkrát tu smradlavou slivovici testoval. To, že jsme se zpili před plnohodnotným, čtyřfázovým tréninkem, už nebyla nerozvážnost, ale blbost. S povidlovým dechem a rotujícím žaludkem jsme potom v třicetistupňovém vedru absolvovali všechny tréninkové fáze s obrovským odhodláním, nuceným úsměvem a špatně skrývaným utrpením. Výchovný prostředek, který mohu jen doporučit.
Střízlivění mozku bylo asi nejbolestivější, ale rozhodně přineslo nejvíc vjemů mému okolí. Na letní lyžovačku do Francie jsem s týmem jela za odměnu. Slunko to do nás pralo hlava nehlava a jediný mráček přineslo zjištění, že zatímco ostatní na můstku pilují prvky nejvyšší obtížnosti, já, jakožto největší kuře, co ještě nic neumí, skáču pořád rovně a sem tam s velkou slávou zařadím roznožku. A tak jsem svět šokovala okamžitým rozhodnutím, že se naučím salto. Vyděsila jsem sama sebe, jenže na couvání už bylo pozdě, neb trenér už mi utahoval boty a tlačil do hlavy poučky o rotaci a gravitaci. Z prvního pokusu si pamatuji jen ohlušující řev vedle můstku a kulomet jediného slova „Bal! Bal! Bal!“ Euforie z prvního obalováku, který k překvapení všech skončil tak, jak měl, byla obrovská. S pátým pokusem zmizel strach. S osmým respekt. S desátým vědomí. To když jsem nad můstkem opomněla důležitý odpich, ledabyle vjela na tu uplácanou hroudu a ve vzduchu zapomněla, co mám dělat. Lyže si to pamatovaly dobře, takže mě proti mojí vůli předběhly a otočily hlavou dolů. Všechno se zpomalilo jako v Matrixu. Visela jsem v kolmici nad dopadem, někde zdáli slyšela zpomalením zdeformované Bal! Bal! Bal! a pak už byla tma.
Vzbudila jsem se v okamžiku, kdy se mi k obličeji řítila trenérova rukavice s hroudou sněhu, aby mi zmrazila rozkopnutý úsměv. Jazyk samovolně navštěvoval vnější prostředí dírou v tváři a na koleni mi modral zdařilý obtisk zubů. Z cesty na šití si vybavuji jen střípky. Třeba vyděšený pohled místních gurmánů při průchodu kolem restaurační zahrádky. Rozbitý nos mi do ruda obarvil sněhobílý závodní komplet a Francouzům při pohledu na tu prdelačku padala žabí stehýnka z úst.
Tehdy tedy vystřízlivěla hlava a já od té doby vím, že na tělesné nedostatky je třeba se dívat s nadhledem, na oroseného frťana s opatrností a na životní výzvy s respektem a znalostí gravitace.
Šárka Razýmová
Ve svátečním rauši

Fakt nevěřím, že je někdo, kdo nemá rád Vánoce. A to i přesto, že znám lidi, co na svátky každoročně svádí krutý souboj sami se sebou. Nejkritičtější den? Hádáte správně, je to dnešek.
Šárka Razýmová
Komikem proti své vůli

Exhibujete rádi? Já ani ne. A přesto se v životě podezřele často ocitám na jevišti v záři reflektorů a stávám se proti své vůli oblíbeným komikem. Nic totiž nepotěší víc než cizí neštěstí.
Šárka Razýmová
Život na gumě

Taky máte za sebou dětství plné rodinných cyklovýletů strávených v závěsu na gumicuku za vašimi rodiči? Kdybych tenkrát tušila, co je to karma, možná bych svému funícímu otci do kopce tak nepřibržďovala.
Šárka Razýmová
Moc máma

Nedávno mi šéfová vyčetla, že jsem “moc máma“. Ten obrat mě zaskočil. Ale protože jsem pracovnice svědomitá a sebereflexe mi není cizí, postavila jsem se tomu čelem a hluboce se nad sebou zamyslela.
Šárka Razýmová
Doba ohluchlá

Taky vám život přijde čím dál tím hlasitější? Umlčujeme pochybnosti o sobě samých, planeta volá o pomoc, ozývají se stárnoucí klouby a celé davy si na telefonu zamilovaly funkci hlasitého odposlechu. Z toho aby jeden ohluchl.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA
Premium Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat...
Jednotné měsíční hlášení má šanci. ANO chce zachovat podmínky pro dohodáře
Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od...
Pokud chtějí Krym, měli o něj dřív bojovat. Trump se pustil do Zelenského
Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho...
Turek nespáchal trestný čin, řekla policie o jeho výzvě k napadnutí novináře
Europoslanec Filip Turek se podle policie nedopustil trestného činu, když před dvěma týdny na...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 128
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3494x