Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
T78o28m42á53š 35V94o49d60v13á23ř76k41a
Aspoň v lese se cosi vrací do normálu.
A přečti si od Hlauča Letnice, jak už je tady zmíněno. Velmi pozoruhodná kniha....
V91i16l21é75m 44R14a67v43e50k
Tomáši díky za tip. Publikaci mi už doporučil i Marek

Článek jsem napsal v trochu odlehčeném módu, ale téma samotné je ve své podstatě závažné
P83e58t61r 17L66o25r53e42n78c
Ve střední Itálii jsou vlci běžnou součástí přírody, kde narozdíl od nás nebyli nikdy vyhlazeni, aby se pak pod dohledem nadšenců vrátili s některými pozměněnými instinkty a reakcemi, takže pořád mají z člověka respekt, protože ho mají historicky nepřetržitě spojeného s jeho hromovou holí a s úbytkem kámošů. A v noci bývá slyšet jejich štěkot a vytí, jak se pohybují krajinou, což na kopečku v agriturismo při sklence místního červeného a max. třech metrech k otevřeným dveřím do apartmánu vyznívá docela romanticky...
Ano, divočáků je tam jednoznačně méně než u nás, ale přesto jsme je při pěších toulkách přírodou občas nepříjemně velmi z blízka potkali. Ale nejsou to taková stáda jako u nás, vždycky to bylo jen pár kousků, nebo i jen jedinci. Dělají tam z nich vynikající Salame al cinghiale...
Ovčí stáda ve volné krajině tam jsou přes den vždy nepřetržitě hlídána ovčákem s několika klasickými ovčáckými psy, k cizím lidem velmi nevrlými, a pokud někde musí zůstat stádečko ovcí bez lidí, pak vždy za bytelným plotem, často i s elektřinou, a obvykle se v něm křížem krážem pohybují dvě až tři obrovské a ostražité psí bestie velikosti člověka a agresivního typu kavkazák nebo moskevský strážní pes, z kterých jde hrůza, jak na vás štěkají, když kolem nich musíte projít, byť obloukem v patřičné vzdálenosti.
V79i95l27é33m 18R64a56v48e45k
Napsal jste to, pane Petře, nádherně
Byl jsem v Toskánsku a tam byly všude plyšoví divočáci a hlavně spousty masných výrobků od nich. Nabyl jsem dojmu, že tahle černá zvěřina je u nich po všech stránkách oblíbená / a možná i proto je tam divočáků právě tak akorát./ 
P84a65v83e75l 44D47v31o40ř40á70k
A možná, že nám nějaká vlčice odkojí dva šikovné bratry do vlády.
J89a27n73a 40M29e26l64i52š24o12v93á

U nás sa teraz ale hovorí, že - keď stretnete medveďa, vlka sa už nemusíte báť.
V91i84l68é70m 14R37a77v57e84k


O medvědovi příště. To je jiná váhová kategorie.
M98i82r44o18s46l25a69v 77P17a60v40l90í28č69e63k
Navíc - vlka nezajímá, co si ovce myslí.
V62á54c74l15a97v 18K51u31n31f76t
Monopol Českého mysliveckého svazu by byl zlomen jedině v případě, že vlk žere papaláše.
Vašek
V46i17l81é65m 93R14a55v85e44k

No tak to pak vlci ten monopol nezlomí, neboť jim papaláši nechutnají
M63a70r13e73k 25V15a58l62i60č67e36k
Rovnováha v přírodě se tomu říká. Taky rád přírůstky v Čechách a na Moravě pozoruju.
...a o vlcích kouzelne pan Hlaučo v knize Letnice.
Vřele doporučuju.
Z77d78e61n61ě20k 31Z69a30v94a20d89i63l
https://www.vlktravunezere.cz/situace-v-cr/rocni-s.../
Všichni máme z toho radost s vámi, že vlci připravili o život 1050 ks hospodářských zvířat v r. 2024 a to je jich na území ČR jen cca 100 ks ve 22 smečkách. To znamená cca 10 relativně velkých hospodářských zvířat na 1 vlka.

J73a79r51o81s87l36a34v 24Č24e57r66v52e29n75k21a
Za tohle vám taky někdo zaplatí, Zavadile? To tedy musí být kšeft :-)))))))))
J31a96r64o26s90l72a37v 74Č89e36r16v70e54n23k68a
Jako vždy napsáno s grácií
- Počet článků 340
- Celková karma 18,16
- Průměrná čtenost 1486x



















