Výlet do historie aneb dva směry historického šermu

„Dobrý den, tady Regina virtu.“ (název je smyšlený)                                                                                                                   „Dobrý den, tady Nováčková. Všimla jsem si nabídky volných míst na webu vaší historické skupiny. Volám ohledně nich.“                                                                                                                                                                                                                               „No… Je pravda, že v současné době hledáme zrovna nějaké ženy - tanečnice… Vy byste měla zájem?“

„Ve skutečnosti jsem vám spíše chtěla nabídnout jisté dovednosti  bojových umění a zájem naučit se šerm. Kordem.“

 „Nezlobte se,“ přeruší mě hlas, „ale u nás ve skupině ženy pouze tančí. Důvodem je historická věrnost, které se držíme.“

 „Aha… Kromě tance a přihlížení tedy ženy neprovozují nic jiného?“

 Někdo na druhém konci se zasměje. „Ne. Ženy tvoří ozdobný a doplňující prvek hrající pozadí velkých příběhů o bitvách a zápolení.“

 „Rozumím. Děkuji za Váš čas, ale myslím, že se nedomluvíme.“

 „V pořádku. Nashledanou.“

 

Křovisko. Normálně ze mě chtěli udělat křoví! Ze mě, která touží ovládnout jemné techniky historického boje nejlépe se stejně jemnou zbraní, jako je kord. Po pár minutách se uklidňuju. Prostě jsou dvě velké větve historických skupin. Jedna se drží historických pramenů, a do svého programu zahrnuje pouze historicky věrné prvky, druhá více sází na scéniku a drama, a do svého programu tak zařazuje fantasy šerm. To druhé mě láká mnohem víc. Ve fantasy šermu totiž bojují i dívky!

Z návštěv festivalů a vystoupení šermířů jsem si všimla zvláštního napětí, když vystoupí žena- bojovnice. Je to divácky atraktivní a přitahuje to pozornost. Lahodí to oku, když se kordem ohání ta více něžná bytost. (tím ovšem neříkám, že mužský boj oku nelahodí!)

Jsem na šermířské soutěži a na chvíli odběhnu z provizorního hlediště stranou, abych si vyzkoušela, jak se vyvíjí moje lukostřelecká kompetence. Ujde to, akorát střed terče soustavně míjím. Vedle čeká kejklíř nabízející možnost zaházet si sekyrkou do dřeva. Sice se hrnu si zkusit i to, ale tuším, jak to dopadne. Sekyrky do jedné leží až u plotu, který odděluje návštěvní zónu od městského chodníku.

Jakýsi muž, zevlující opodál, mi doporučuje držet se vařečky. Neprotestuju. Ráda vařím. Nicméně po jeho přednášce, že ženy kradou mužům pracovní místa, již tuším, o koho jde. Zas jeden týpek, co je perverzně až chorobně posedlý pohlavní determinací. Je to na dlouho. Se zvrhlým uspokojením mu nabízím, že si může taky hodit sekyrkou, že mu to zaplatím. Samozřejmě odmítá. Asi má strach, že by se netrefil.

(Zkrátka... Budu si muset splnit svůj sen a konečně se naučit šermovat kordem!)

 

Vracím se bojové vřavy - aneb pár fotek z vystoupení. Zaujaly mě skupiny Taurus, NOVICA a Revertar, takže zde jsou:

 

Muži se zrovna domlouvají, jak vyřídí ženu - šermířku. Skupina Taurus z Brna, kde šermují též ženy. Renesanční šerm.

 

 

 Skupina scénického fantasy šermu (nebo chcete-li historického šermu) NOVICA je již proslulá svým brutálním, autentickým a dravým bojem, do kterého se nebojí zapojit i ženy (ovšem jemně).

 

 

NOVICA II.

 

 

 

alternativní sci-fi boj z budoucnosti... (NOVICA)

 

Ve skupině Revertar Malenovice se tancovalo... Jde o tradiční skupinu historického šermu s věrohodnými zápletkami, rytíři a dámami.

 

 

 

 

 

 

(Pozn. Tento článek není součástí žádné gender kampaně :), nýbrž dovoluje si býti pouhým zápisem do elektronického deníku).

Autor: Jarmila Ransdorfová | úterý 4.6.2013 13:25 | karma článku: 7,61 | přečteno: 729x
  • Další články autora