a(Prior)i řešení

Kdybyste mohli vybrat, poskytli byste generátory s posledními barely nafty radnici nebo nemocnici...?

Tady měli jasno hned od začátku krize, proto teď primátor s tajemníkem seděli u hořící svíčky a městotvorná rozhodnutí se vyhlašovala ústně z balkonu. Jako kdysi.  Ale v porodnici stále fungovaly inkubátory, i když se do nich umisťovaly jen novorozenci, kteří měli naději na přežití vyšší než padesát procent.  Na druhou stranu porodnost stoupla tak, že vyšší úmrtnost novorozenců nehrála žádnou roli.

„Máme tu žádost o zbourání obchodního centra, je v dezolátním stavu a hrozí zřícením. Bývalý Prior…“

„Vím.“ Primátor s unaveným nezájmem pokrčil rameny. „Mám to na stole už poněkolikáté. A už poněkolikáté říkám, nejsou prostředky. Ani lidi, kteří by to zvládli, aniž by se u toho zabili. Prostě kolem toho dejte pásku s nápisem nevstupovat. Tlačí nás mnohem horší problémy.“

Hospodářská krize, která před třiceti lety započala nenápadně vyšroubovanými cenami realit, akcií a úvěrů se přelila do neuřiditelné spirály nezaměstnanosti a krachujících továren. K ekonomickým problémům se přidala epidemie smrtícího viru původem z některé z těch obskurních východních zemí, kde ještě stále jedli netopýry. Vir se rychle šířil díky klimatizovaným halám v mezinárodních letištních uzlech, byl neúprosný a měl dlouhou inkubační dobu, takže poměrně rychle vyhubil větší podíl té úspěšnější část populace, která cestovala – politiky, obchodníky, vědce, IT vývojáře, studenty, novináře, manažery nadnárodních firem. A jejich rodiny a blízké. Zbylé masy popichované bulvárními pisálky se nechaly strhnout až k hromadným demonstracím, na základě kterých byly pro nečinění svrženy vládnoucí elity a nastoleny nové pořádky v čele s nejhlasitějšími odpůrci všeho racionálního. Ti po nástupu k moci pod záminkou karantény zastavili veškerý přeshraniční pohyb a nastolili polototalitní vládu s uzavřenými hranicemi i školami a s nemocnicemi i ministerstvy vedenými polovzdělanci, jejichž jedinou aprobací byla schopnost leštit kliky a přiživovat všudypřítomnou hysterii a dezinformovanost. Tahle radnice byla ještě jednou z těch osvícenějších, primátor dělal, co mohl, přestože to žádná z jeho oveček nedokázala ocenit a on byl postupem let stále unavenější.

Země, kde se náhle zas žilo jak ve středověku, která rezignovala na vzdělávání i vývoj a kde díky snížené úrovni hygieny i zdravotní péče během tří desetiletí klesl počet obyvatel dramatičtěji než po třicetileté válce, se už nepodařilo nakopnout hospodářský ani jiný rozvoj a dožívala z podstaty. Díky konzumnímu zaměření posledních staletí měla menšina přeživších stále co jíst, do čeho se oblékat a čím se léčit, ale ubývající zdroje se nestaly impulsem k znovuobjevování ztracených znalostí a dovedností, nýbrž vedly jen k nesmyslnému rabování, špinavému politikaření a zbytečným šarvátkám. 

Na ulicích rezly vraky aut, která už dávno nikdo neuměl řídit, v rozpadajících se ulicích se krysy honily s  holuby, v opuštěných budovách hřadovali nakažení netopýři. Ke všemu na síle získávaly podivné sekty hlásající konec světa v těch lepších případech a nastolení vlády svého mesiáše v těch horších. K těm patřila i tato takzvaná církev, jejíž vliv už se rozrostl tak, že představitelům města už delší dobu nedala spát a jejíž proklamaci teď primátor luštil v mihotavém světle svíček. Ale ať počítal, jak počítal pod nejapnou prosbou o přiznání většiny při hlasování o věcech města a o vyklizení radnice pro potřeby církevních shromáždění, se skvělo víc než dva tisíce podpisů. Vedení radnice, která se i v těchto těžkých dobách považovala za demokratickou, bylo zvoleno…

„…necelými tisíci voliči v posledních volbách,“ odpověděl tajemník primátorovi na otázku dřív, než ji stihl vyřknout. I jemu bylo jasné, co to znamená, chce-li radnice udržet tvář instituce z vůle lidu. „Není jiná možnost, než jim předat rozhodovací většinu a klíče od radnice, jinak vyjdou do ulic.“

 „Vždycky existuje jiná možnost. A tady se dokonce apriori nabízí.“ Pronesl primátor odevzdaně. „Nabídněte jim ty prostory bývalého Prioru. Horní patro. S nějakým pěkným průvodním dopisem, v nimž jim vysvětlíte, že vzhledem k početnosti jejich přívrženců je pro ně radnice moc malá. A rozhodně jim neříkejte, že se ta budova podle odhadu statika zhroutí při sebemenší zátěži.

A teď už půjdu domů. Jsem unavený“

Autor: Zuzana Rampichová | čtvrtek 12.3.2020 20:56 | karma článku: 9,29 | přečteno: 315x
  • Další články autora

Zuzana Rampichová

Dům oběšených panenek

Narazila jsem na něj při toulkách kolem Hlinska a pořád ho nemůžu dostat z hlavy... posílám tedy alespoň povídku.

6.7.2024 v 21:52 | Karma: 9,60 | Přečteno: 295x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

Labuť a lovec odhalují mýtická tajemství pravěku

Jiří Březina, jinak autor výborných současných detektivek, se opásal lukem, pomazal blátem a v rákosových sandálech se vypravil objevovat tajemství magického světa soumraku neolitu.

22.4.2024 v 22:12 | Karma: 7,56 | Přečteno: 164x | Diskuse | Kultura

Zuzana Rampichová

Vlčí dispečink

Populace vlků na Šumavě nyní čítá podle odhadů zoologů 36 zvířat. Povídka o možnostech regulované ochrany hospodářských zvířat v našem největším národním parku.

31.3.2024 v 12:59 | Karma: 12,20 | Přečteno: 320x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

Poslední zastávka Dešenice

Povídka o tom, jak daleko vás na čundru může dovést špatné rozhodnutí... anebo vlak, i když má poslední zastávku v Železné Rudě.

25.2.2024 v 11:02 | Karma: 11,28 | Přečteno: 309x | Diskuse | Poezie a próza

Zuzana Rampichová

O /ne/lásce /k/ robotů/m/

Patnáctý román básníka perverze Iana McEwana je o smutku a beznaději otevřených systémů lidských životů, které zdevastuje mravní zákon, aplikovaný uzavřeným systémem umělé inteligence androidního robota.

18.1.2024 v 16:19 | Karma: 6,64 | Přečteno: 144x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  21:18

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

„Lepiči“ a další aktivisté zase řádili. Evropská letiště čelila protestům

24. července 2024  21:04

V řadě evropských měst se ve středu pokoušely desítky klimatických aktivistů narušit provoz letišť....

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  20:15

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Auto vjelo v Rožnově pod Radhoštěm před vlak, řidič srážku nepřežil

24. července 2024  20:08

Ve středu odpoledne vjelo auto před projíždějící vlak v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Po...

  • Počet článků 51
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 689x
V povídkách se snažím o pointy, co mi síly stačí, a pevně doufám, že se mi podaří alespoň někoho z vás zaujmout či pobavit... příběhy zveřejněné (nejen) na tomto blogu vyšly ve sbírkách Bodycaching a jiná hledání a Láska za časů covidu a jiné horory.

Kontakt: zuzana.rampichova@centrum.cz

 

 

Seznam rubrik