Záchrana planety ?

Zloděj křičí, chyťte zloděje. Mocní, vládci, vrcholní politici ve službách největších firem světa zachraňují planetu. Kdyby to nebyl průšvih, byla by to super crazy parody komedie.

Ti, kteří rozhodují desítky let o způsobu života v „civilizovaných“ zemích, o všech nastaveních byznysu, která vedou k plýtvání. Tito lidé teď dělají předražená sympozia a připravují strategie, jak to všechno ti chudí zaplatí.

Pár ukázek zhůvěřilostí, bez srovnávání závažnosti, která dokládají, kdo a jak nás chce zachraňovat.

Elektroauta – jeden z největších tunelů světa byznysu, v současném poznání skladování elektřiny je to totálně slepá ulička s mnohem horším dopadem na ekologii a lidi ve svých všech souvislostech. Nebudu moc rozebírat, protože většina průměrně inteligentních lidí ví, o čem píšu. Jak to asi bude vypadat, až budou mít všichni auta s pořizovací cenou kolem 700 tisíc u levnějších verzí a s životností 5 let, následně se ztrátou hodnoty tohoto auta v podstatě na desetinu hodnoty, protože bez nové baterie je auto k ničemu. Kde se bude brát tolik lithia a dalších prvků pro baterie… Jestli se toto nezastaví, bude to velký průšvih na celosvětovou ekonomiku. Samozřejmě se to nebude týkat toho 1% lidí, kteří vlastní 99% majetku světa.

Ukázka ekologie u brček, správně srkacích stébel. Nedávno jsem sháněl na hry pvc brčka. Už se skoro neprodávají. Ale místo nich jsem v té samé prodejně našel novou verzi papírových. Tak jen pro přestavu, předtím bylo 250 brček v jednom igelitovém obalu. Papírová brčka jsou balená po deseti nebo dvaceti a každá sada je ve svém obalu. Jinými slovy tento ekologický zásah vytvořil v lepším případě 10x více obalu z igelitu… a pili jste někdy papírovým brčkem? Je to moc dobré a příjemné a hlavně nenechte brčko v nápoji déle než pár minut, jinak nastane podobný lžičkový efekt z Pelíšků, kde soudruzi z EU udělali chybu.

Ekologická Ikea – ukázka super pokrytectví. Tváří se jako eko obchod a ekofilozofie a vyrábí nábytek ze dřeva, které je nelegálně těžené (mimo jiné např. z rumunských národních parků, kde samozřejmě místní vláda za mírný úplatek nevidí totální devastaci lesů, takový malý deštný prales v Amazonii, o kterém raději nebudu mluvit vůbec).

Ropa a plyn a jejich cena. Je úžasné, že cena těchto komodit, která se samozřejmě nemění v přírodě, ale v kanceláři soukromých obchodních firem, stoupá s větším zájmem spotřebitelů a skokově se mění vždy 1.1.  (takový zvyk) , pokud není lepší příležitost, třeba covid… A protože vše na světě je s těmito komoditami spojené, okamžitě vznikne řetězec zdražování všeho, co na nich je závislé. Což je všechno. Kdo rozhodl o zdražení? Pár majitelů kohoutů vrtných věží. Nikdo jiný. Oni mají totálně pod palcem svůj zisk. A samozřejmě patří na zemi mezi ty nejbohatší a nejvlivnější. A zcela jistě i mezi nejekologičtější.

Voda. Jak je možné, že něco, co tu je od jakživa na zemi kolem nás, najednou někomu soukromému patří.Ne trubky, ale i ta voda ve svém důsledku. V Čechách převážně zahraničním majitelům, kteří řídí ekologické nakládání s vodou tak, že pokud se velké množství lidí začne chovat ekologicky a úsporně, sníží se zisk těchto firem, který je závislý na objemu odběru. Co s tím? V pohodě, přeci nepřijdeme o zisk. Vždyť není možnost, jak těmto soukromým firmám zabránit v jakémkoliv zdražení. Zdražení, které se okecat dá vždy. A reakce lidí? Proč bych šetřil, když jejich zisk zaplatím tak jako tak…

Výroba spotřebičů na max tři čtyři roky. Vozíval jsem tátovi do opravny pračky staré 20 let, kde stačilo vyčistit programátor a vyměnit ložiska a pračka zase 10 let jela. Dnes vyměňujeme spotřebiče po čtyřech pěti letech, protože jsou úmyslně vyrobeny, aby déle nevydržely. Nebo nemáme technologii, která by dokázala vyrobit pračku na deset let? Když to šlo i v RVHP? Máme, ale to by byl problém pro zisky firem, které tyto věci vyrábí. Lidi by nemuseli tak často měnit. Tak často vytvářet elektroodpad.

Neustálý upgrade a tlak na psychiku, že vše co si pořídíte, ztrácí velmi rychle hodnotu a společensky stárne. Byznys chce, abychom každé dva roky vyměnili telefon, každých 4-5 let pc, stejně tak auta a další. Možná 80% vlastností věcí, které si lidé kupují, nepotřebují  a nebo ani neumí využít. Ale společenský tlak mnohé vede k neustálému upgradu.

To je celé velmi ekologické, každé 4 roky vyhodit půl domácnosti, abychom udrželi sociální prestiž.

A kdo to řídí? Byznys, který řídí i ty politické tajtrdlíky, kteří se demonstrativně a ekologicky scházejí na velkolepých akcích ozdobených velkou hromadou plastových billboardů a reklam a prezentací zvrácených myšlenek.

Tito lidé žijí ve svých 42+5 domečcích. Mají v garážích 8 aut. Závist? Vůbec ne. Jen nádherná ukázka, jak mne tento šmejd nutí šetřit na všem, co je součástí mého života a oni mají svůj zisk doživotně pod absolutní kontrolou a šetřit a chovat se ekologicky nikdy v životě nebudou muset. Ale zařídí to, aby ti, co šetřit musí, to celé zaplatili.

Planeta Země je v pytli, protože byznys je tím největším zabijákem ekologie a ten se nezmění. Je mocný a neřeší tyhle hlouposti. A proč by mocní jednotlivci z řad nejbohatších byznysmenů a politků něco měli měnit? Vždyť jsou na vrcholu pyramidy a díky nové podobě Paretova poměru 99/1% navždy zůstanou…

Třiďte odpad, chovejte se ekologicky, ale jen pro svůj osobní pocit, protože my planetu nezachráníme. A ta část světa, která ano, na to nemá vůli.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Rampas | sobota 13.11.2021 14:36 | karma článku: 32,58 | přečteno: 700x
  • Další články autora

Pavel Rampas

Princip Česká pošta

30.3.2023 v 12:03 | Karma: 31,65

Pavel Rampas

Poděkování vládě

13.9.2022 v 17:23 | Karma: 37,01