Nebozízek
Jedno z nejoblíbenějších míst, kam zajít, je v Praze bezpochyby Petřín. Historii Petřínské rozhledny jsem Vám již připomněla v minulosti. Dnes bych se ráda věnovala Petřínu a Nebozízku, snad nejoblíbenější pražské výletní restauraci 19. a 20. století. To, že je Nebozízek také stanice lanovky, asi každý ví. Ale co to vlastně ten Nebozízek je? Nebo spíš býval?
Petřín či také Laurenziberg je zdaleka viditelným pražským návrším, ke kterému neodmyslitelně patří rozhledna, zrcadlové bludiště, kostelík svatého Vavřince, křížová cesta i romantická vyhlídka a řada soch, z nichž zejména spodobnění Karla Hynka Máchy patří k oblíbeným cílům romantických večerů na Petříně.
Kromě toho má Petřín také další zajímavé stavby: Hladovou zeď a Nebozízek. Hladovou zeď zná snad každé dítě. Dal ji prý vystavět Karel IV., aby v době neúrody poskytl práci hladovějícím. Samozřejmě plnila funkci nového středověkého městského opevnění.
Nebozízek je dnes známý jako restaurace, penzion a stanice lanovky. Věděli jste ale, že Nebozízek nazvaný původně Nebozez, byly vlastně vinice? Víno se pěstovalo na Petříně snad již od 12. století nad kaplí sv. Vavřince. Ostatní vinice pak vznikaly postupně. Patřily např. křížovníkům nebo benediktinům.
Většinu území dnešní zahrady Nebozízku pokrývaly ve středověku vinice křížovníků. Zhruba od roku 1433 je také poprvé zaznamenán název „Na Nebozezu“. Jméno, které tedy vzniklo v polovině 15. století, mělo znamenat cestu k vrcholu Petřína, která se vine jako nebozez. Alespoň takhle o tom mluví jedna z knih o historických pražských domech od Josefa a Evy Hrubešových. Jiným úsměvným vysvětlením pojmenování Nebozízku je verze zkomoleniny jednoduchého dotazu. „Chceš chleba nebo řízek“, ptala se prý matka malého chlapce a nabízela dítěti svačinu. A ještě šišlající děcko se zálibou odpovídalo a stále opakovalo „nebo zízek, nebo zízek“ – a název se rázem chytil. Tato pověst se vyprávěla mezi malostranskými starousedlíky. Kdo ví, co je na tom pravdy.
V průběhu 16. století byly vinice postupně přeměňovány na ovocný sad. Střídavě byl ve vlastnictví církve, města i šlechty. Svobodný pán Karel Maxmilián Lažanský pak nechal v těchto místech vystavět velký objekt, který v roce 1809 zakoupil knihtiskař a velkoobchodník Bohumil Haas, aby zde zřídil výletní restauraci, čímž položil základ tradici pohostinství v lokalitě Petřína. Dlouho byl prý provoz restaurace na Nebozízku velice ztrátový. Není se co divit. Pěšky se nikomu moc do kopce nechtělo. Teprve po vybudování lanovky se situace změnila. Že by i naši předkové byli líní? Určitě ano. Vždyť si dokonce Spolek pro povznesení návštěvy cizinců v Praze na konci 19. stol. požádal o povolení zřídit na Nebozízku nosítkovou stanici. Už jenom název nosítková stanice je úsměvný. V nosítkách se měli nechat za úplatu turisté vynášet nahoru na Petřín, aby se mohli kochat krásnou vyhlídkou na celé město.
Lanovka na Petřín, to je také velice zajímavý příběh. Petřínská lanová drána je dlouhá 510 m a překonává převýšení 130 metru. Původně, tedy v roce 1891, však vedla pouze k restauraci Nebozízek. Ta, která funguje dodnes, je v pořadí již třetí konstrukcí. Osud lanovky byl spojen s historií Petřínské rozhledny, ale na rozdíl od pevné konstrukce vyhlídkové věže byla dráha lanové zranitelnější.
Také Nebozízek si prošel mnohaletou strastiplnou cestou, než se dočkal své obnovy v roce 1985. Tehdy se angažoval především Klub za starou Prahu, který v po rozsáhlých sesuvech zeminy petřínské stráně vyžadoval, aby byla obnovena nejen lanová dráha, ale i samotná budova Nebozízku. Lanovka byla zrekonstruována, ale budova Nebozízku nevydržela a nakonec musela být stržena. To, co dnes stojí uprostřed Petřína, je vlastně replika původního, historického, objektu. Snad ještě nějakou dobu vydrží a bude příjemným místem k odpočinku i občerstvení.
Venku se pomalu stmívá, i když v červnu jsou dny dlouhé a Praha i po setmění krásně nasvícená. Sama už jsem při psaní tohoto článku dostala chuť na příjemné posezení pod korunami stromů v petřínských zahradách , v restauraci se staletou historií. Pokud o jednom z příštích víkendů nebudete mít zrovna co dělat, určitě to zkuste taky. Nahoru Vás sice v nosítkách nevynesou, ale dopraví Vás lanovka nebo v rámci tréninku zdravého životního stylu můžete nahoru na Petřín vyběhnout pěšky. Tak hezký zážitek!
Lucie Ramnebornová
Pojďme se spolu projít Prahou

Položím Vám jednu zvědavou otázku: kdy jste si naposledy udělali čas na procházku po Praze? Vím, není to tak jednoduché. Každý z nás totiž nejprve řeší to, co musí. A povinností máme mnoho. Přesto myslím, že bychom neměli zapomínat na obyčejné věci, například na skutečnost, že po Praze se má především chodit. Ačkoli se Vám klidně může stát, že při procházce naší metropolí uvidíte nejeden nevšední dopravní prostředek. Věřte nebo ne, dá se jich potkat celá řada. Jízda na kole a na běžkách, je v současném mrazivém počasí běžná věc, ale elektrická koloběžka, segway či elektrokolo trochu překvapí.
Lucie Ramnebornová
Proč mám ráda Prahu…

Praha – pro někoho je to jen pět písmen, pro mě pět písmen a pět důvodů, proč mám metropoli, své rodné město, ráda a proč ho doporučuji k návštěvě přátelům. Ano, není zde vše ideální, nádherné a k chlubení, ale v době špatných zpráv pár těch dobrých nemůže škodit.
Lucie Ramnebornová
Když jedna skvělá mapa na všechno nestačí, aneb usmějte se ...

Návštěvníci Prahy mají nový hit – velkou dotykovou mapu v Rytířské ulici. Dotýkají se, vyhledávají, fotí se před ní... Výloha se prostě chová jako velká dotyková obrazovka. Pomocí virtuální klávesnice může člověk najít místo, které hledá. Poloha na mapě se dá libovolně zvětšovat a oddalovat. V Pražské informační službě z toho máme samozřejmě radost.
Lucie Ramnebornová
Těším se jako malé dítě…

Samotnou mě to překvapilo. Těším se jako malé dítě, že zase uvidím Zlatou uličku. Konečně! Stačilo několik měsíců, kdy byla zcela nedostupná, dokonce ani nahlédnout se nedalo, a už se mi stýská. Díky potřebnému archeologickému výzkumu a hlavně rozsáhlé rekonstrukci se obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům představí celá v „novém“.
Lucie Ramnebornová
Kulturní tipy a Cohen zdarma

Se začátkem léta naplno ožívají ulice, parky, zahrady i letní scény naší metropole, která právě v červnu hostí řadu jedinečných kulturních akcí. Dovolte mi, abych Vás upozornila alespoň na některé z těch, které byste si určitě neměli nechat ujít.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Štěstí šla naproti do Pařížské. Dnes kaligrafku oslovuje Prada i Dior
Seriál Už jako dítě si všímala krásných písmen na školní tabuli. Dnes Lucie Špatenková vede vlastní kurzy...
Nová syrská vláda přitvrzuje. Ženy se na veřejnosti musejí koupat v burkinách
Syrské ministerstvo cestovního ruchu vydalo sérii nových nařízení týkající se pravidel oblékání na...
Letadlo i pro střední třídu. Havárie přišla v době, kdy Indie sází na letecký boom
Premium Letecká doprava roste v Indii bleskovým tempem. Nedávné neštěstí může trend dočasně znejistit,...
Tatrovku mám celou v mobilu, říká její nový chorvatský šéf
Říká o sobě, že rád mluví o číslech a výsledcích. Přišel do nejstarší tuzemské fungující...
- Počet článků 33
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1874x
„Dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti.“ (Marcus Tullius Cicero)