Sesterské domino - recenze knihy
Povídky o ženách odhodlaných, bojujících s větrnými mlýny, i o takových, které mají dvě malé děti, kočku, psa, vysokoškolské vzdělání a deprese. Povídky o ženách, ale nejen pro ženy, povídky, které pohladí i jízlivě kousnou. Povídky, které čtete tak přirozeně, jak plyne život. A jsou o životě. Každá nutí čtenáře k přemýšlení, nejen proto, že přinášejí zvraty, ze kterých mrazí, ale i proto, že porozumět vztahům mezi ženami je leckdy nemožné.
Každá z povídek je minipříběhem, za kterým si čtenář s fantazií může domýšlet zbytek románu. Vytříbený a bohatý jazyk autorky, která je profesí češtinářka, v kombinaci s vkusně použitým odposlouchaným hovorovým jazykem, dělá z povídek živé a čtivé příběhy. A jak už to u dobrých povídek bývá, čtenář ještě dlouho přemýšlí, co bylo před tím, a jak by se příběh vyvíjel dál. Atmosféru při čtení nádherně dokreslují ilustrace Pavla Kocha.
Autorka o svých povídkách říká: „Povídky jsem sbírala přes dvacet let. Název Sesterské domino předesílá téma, jádrem knihy jsou povídky o sesterských, respektive sourozeneckých vztazích. Proto je mottem první povídky citát z biblického příběhu o Kainovi a Ábelovi, a mottem té poslední Puškinova charakteristika Taťjany a Olgy Larinových. Sourozeneckých sporů a zmatků je požehnaně nejen v Bibli, procházejí dílem Shakespeara, bájemi, pohádkami, velkými romány, dramaty i detektivkami Agathy Christie a vesměs jsou toto konflikty krvavé, těžko řešitelné. Zejména pokud má jeden sourozenec pocit křivdy ze strany rodiny, osudu, Boha…
Všechny ty velké příběhy včetně historických naznačují, že představa prvotně idylických sourozeneckých vztahů je iluze, neboť právě tady často funguje tvrdá konkurence. Proto Kain zabil Ábela, Ezau chtěl zabít Jakóba, Josefovi bratři se chtěli zbavit Josefa a náš Boleslav nechal zavraždit Václava. Ozvěny těchto krvavých příběhů se promítají i do našich životů. Nevraždíme běžně své sourozence, ale ten konkurenční boj o přízeň rodičů, o majetek či atraktivní protějšek je tu s námi neustále. A právě o něm je zhruba polovina mých povídek.“
A které jsou její nejoblíbenější? „Miluji Růžové korálky, bílé mušle a uchechtané delfíny, neb zachycují stav duše v určitém období, ale protože je kolem nás tak ponuro, možná bych volila veselý Čas proměn o dospívání dcery nebo Jak se mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem, který ve zkratce ukazuje absurditu nových maturit. Nebo bych zvolila námořnickou Sluneční dceru.“
Veronika Valíková prokazuje, že patří k výborným spisovatelkám v nejlepším smyslu tradice české literatury. O tom jsme se mohli přesvědčit v jejím románu Češtinářky (recenze zde na blogu) a potvrdila to i touto sbírkou povídek. Veronika Valíková se pravděpodobně neobjeví v nominacích na žádnou z u nás udělovaných cen za literární počiny roku, protože nepatří k oblíbenkyním mainstreamu kvůli svým ostře formulovaným článkům a blogům na stránkách tohoto vydavatelství. To ale nic nemění na tom, že napsala knihu hlubokých příběhů, knihu s neotřelým vtipem a širokým poselstvím, knihu o smutku, naději i všedním životě. Knihu, kde se srdečně zasmějete a někdy vám bude smutno. Knihu, kterou musíte mít. Knihu, která se lépe čte, než se o ní píše, protože ta kniha je život.
Zdroj: VALÍKOVÁ, Veronika. Sesterské domino. V Praze: Motto, 2025. ISBN 978-80-267-2774-3.
Radka Johnová
Migrace a globalismus
Recenze knihy Roberta Kotziana Migrace a globalismus: Jak globalisté řízením migrace proměňují Evropu, kterou vydalo v lednu tohoto roku nakladatelství LEDA v edici Agora.
Radka Johnová
Všechno, co jste chtěli vědět o AI, a nevěděli, jak se jí zeptat
Kniha Rudolfa Červenky „Umělá inteligence - Zdroje, podstata, současný stav, využití, výhled“ je nová, a zároveň se svými 440 stranami nejobsáhlejší, publikace o AI na našem trhu od českého autora. Recenze
Radka Johnová
Cenzura versus svoboda slova - recenze knihy
3. květen je každoročně označován jako Světový den svobody tisku. Byl ustavený z rozhodnutí Valného shromáždění OSN, kde státy deklarovaly, že svobodná, pluralitní a nezávislá média jsou nedílnou součástí demokratické společnosti.
Radka Johnová
Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky
"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.
Radka Johnová
Megahrozby
"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".
| Další články autora |
Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží
Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...
Třesně vs. mléko. Znáte mýty o jídle?
Strašily vás babičky bolavým břichem po zapití třešní nebo angínou z bleskově snědené zmrzliny v...
Nejroztomilejší fotogalerie prázdnin je tu. Zoo se chlubí novými mláďaty
Zvířecí školky se během léta pořádně rozrostly. Návštěvníci mohou v Brně pozorovat šest malých...
Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu
Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...
Rybářka z Prahy ulovila vysněného albína. Na jedinou rybu čekala celé roky
O některých rybách rybář ví dlouho. Ví, kde se zdržují, kdy se ukazují, v jakých podmínkách by...
V ostravské zoologické zahradě se narodilo mládě žirafy. Po 11 letech
V ostravské zoologické zahradě se po 11 letech narodilo mládě žirafy. Je to samec a zatím zůstává...

Nabízíme k pronájmu studentský byt o dispozici 1+kk s rozlohou 20,6 m
Suchdolské náměstí, Praha 6 - Suchdol
15 000 Kč/měsíc
- Počet článků 46
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1147x
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz



















