Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Petr Neužil má V hlavní roli srdce

Srdce je conditio sine qua non, mozek rozhoduje. Profesor Neužil opravuje srdce, píše srdcem a umí používat svůj mozek, to vše s humorem a nadhledem. Přečtěte si jeho názory. 

Světová kapacita v oboru kardiologie, profesor Petr Neužil (*1962), vydává v listopadu 2022 svůj deník doplněný vlastními povídkami pod názvem V hlavní roli srdce.

Nakladatelská anotace upozorňuje, abyste nečekali strohého akademika. Petr Neužil je člověk s velkým smyslem pro humor, který bere život s úctou a nadhledem. Říká, že lidské srdce by mělo dostat Oscara za hlavní roli. Protože právě srdce je nejen zásadním orgánem našeho těla, ale věčným motivem lidské kultury. Se srdcem souvisí v našem životě vše.

Osobní zpověď

Autor přibližuje deníkovou formou běžný život neobyčejného kardiologa a jeho špičkového pracoviště (Nemocnice Na Homolce), kde v některých výkonech drží světový primát. Na své si přijdou jak odborníci, tak laici. Autor s ironií sobě vlastní říká: "To tisková mluvčí mě naučila mluvit jako debil. Protože když něco odborného dobře vysvětlím, pacienti se hrnou." Z textu je zřejmé, že tato rada mu pomohla i při psaní této knihy.

Sám prof. Petr Neužil označuje svou knihu V hlavní roli srdce za osobní zpověď. Překračuje v ní dosud přísně střežené tabu vlastní rodiny, vypráví o své milované kardiologii a o pacientech, o nichž mluvíme jako o obyčejných lidech, i těch, které označujeme jako VIP. Zachránil tisíce životů, léčil např. Václava Neckáře, Martu Kubišovou, Hanu Hegerovou, Ivu Janžurovou i řadu kolegů z branže. Prof. Petr Neužil patří mezi světové špičky, a ačkoli letos oslavil teprve šedesátiny, bývá označován za kardiologickou legendu.

VIP a celebrity

Přestože Petr Neužil léčil a léčí řadu celebrit, kategoricky tvrdí, že není lékařem známých osobností: „K pacientům se musíte chovat stejně. Nesmíte uhnout z profesní dráhy, ze svého přesvědčení. Jakákoli improvizace, protože jde o VIP pacienta, je prvním krokem k průšvihu. Nikoho nikdy nevyléčí nadýchaná peřina, exkluzivní postel a zlaté umyvadlo. Všechny lidi musíte léčit standardně, ať jsou kýmkoli.“ Autor se vyznává: "Mám hodně rád úspěšné lidi, kteří si ten úspěch vydobyli svým umem. Prostě mám přirozenou úctu k profesionálům a těm, které lze bez nadsázky nazvat perfekcionisty. Sám bych jím chtěl být." Čteme-li tuto knihu, můžeme autora ujistit, že jím dávno je.

Zdravý rozum

V jeho knize najdeme deníkové zápisky z covidových let 2020 a 2021, z doby, kdy "jsme začali tápat a jistoty, které jsme znevažovali, najednou přestávaly existovat... Banální blaho přestalo být banální a udržet si zdravý rozum nebylo zrovna jednoduché." Autor dává do protikladu přístup zdravotníků, "zvyklých pracovat ve stresu, pod tlakem a řešit denně krizové situace" a politiků, všímá si, že politický systém nezvládá nápor krizové situace, vychýlení z normálu a glosuje to strohým: "Tady se už asi všichni pomátli." A dále to upřesňuje: "Procesy jsou nahodilé a neřídí je profesně zdatní lidé... a hlavně máme spoustu politologů, sociologů, ale nikdo v tom řízení není silný v kramflecích. Umíme my vůbec definovat nějaký náš společný národní nebo státní zájem? Vyšší mravní princip, který by nás spojoval? Tak to bude ještě prdel!"

Záznamy zachycují každodenní práci kardiologa i jeho názory a myšlenky v syrové podobě. Poznáme Petra Neužila nejen jako primáře, ale také jako manžela, dědečka, skalkaře, milovníka dobré kávy a cestování.

Povídky

Druhou část knihy tvoří povídky Petra Neužila, kterými se autor představuje jako spisovatel. Tady jde čistě o literární tvorbu, která autorovi podle jeho slov slouží k odreagování od jeho náročné profese. Jedná se však o plnohodnotnou literaturu na pomezí mezi povídkami a eseji. Autor disponuje bohatou slovní zásobou, obrazovou představivostí, text plyne přirozeně a čtenáře nepustí od knihy. "Tvůrčí práce musí mít vlastní duši", říká prof. Neužil. Ta jeho ji má.

Myšlenky, citáty

Autorovu vytříbenou češtinu někdy doplní hovorový nebo ostřejší výraz a podtrhuje tak význam hlubších myšlenek. Jako například zde: "Naše prďácké životy plynou v rámci současného všudypřítomného nárokového blahobytu jen tak, jakoby mimochodem. Žijeme, jako bychom nikdy neměli zemřít."

Nebo když píše o organizaci semináře (webináře): "Velmi zajímavý koncept pro východní sektor Evropy. Jestli si někdo myslí, že Evropa je jedna a Unie všechno sjednotila, byznys plány a korporace vám na to jasně odpoví: "Hovno!" Jsme pořád východní sektor a nejhorší je to, že to tak berou i intoši a vzdělaní lidé."

Na rozdíl od mnoha lidí, kteří nemají co říci a říkají to stále a nahlas, profesor Neužil patří k menšině. To, co říká, stojí za to. Posuďte sami z pár citátů:

O výzkumných studiích: "Kredit obětování zvířete ve prospěch záchrany lidského života je naprosto jinde, než pokusy na zvířatech při vývoji kosmetických výrobků."

O sociálních sítích: "Není potřeba sdílet pouze obrázky a videa, je potřeba sdílet myšlenky a duševní procesy, pro které v tomhle globálním virtuálním světě místa nepřibývá, naopak ubývá."

O svobodě: "Svobodu získává jednotlivec nezávislostí svých rozhodnutí... Svobodu si představuji i tak, že mohu někomu říkat myšlenky, o kterých si myslím, že jsou opravdové, a nemusím uhýbat a schovávat se za pseudoargumenty, které pak sice nikoho nenaštvou, ale také nic nezmění, nic neposunou."

V Epilogu autor konstatuje hořkou pravdu, a sice, že lidé vám nezávidí vaši strašidelnou intenzitu práce, že dřete jako kůň, že víc přemýšlíte, nervujete se, často ani nespíte, že někoho naštvete, protože jste chytřejší než ti druzí. "Ale úspěch, úspěch vám závidí kdykoliv! A ten se prostě neodpouští!"

S lehkým odstupem se ptáme, jestli autor není vizionář: "Rozleptá ten virus konečně něco? Nerozleptá nic, a lidi se stejně nikdy nezmění, chyby se opakují pořád dokola! A myslím, že naopak, až odezní covid, přijde jiná blbost."

Profesor Petr Neužil léčil řadu známých a slavných lidí. Ale skutečnou celebritou, hodnou původního významu tohoto slova, je on sám. A jeho kniha to každou stránkou potvrzuje.

Zdroj: Všechny citace jsou z knihy
NEUŽIL, Petr. V hlavní roli srdce. Praha: KNIHA ZLIN ve společnosti Albatros Media, a. s., 2022. ISBN 978-80-7662-438-2.

 

Autor: Radka Johnová | pondělí 28.11.2022 20:15 | karma článku: 12,65 | přečteno: 241x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28 | Přečteno: 174x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 657x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1222x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik