Proč zákonodárci neřeší problémy lichvy?

Soudem nařízené exekuce v tomto roce přesáhnou 700.000, což je v porovnání s minulým rokem nárůst o téměř o 30 %. Trojnásobně vzrostly i osobní bankroty, kdy za prvních devět měsíců dosáhly 1.602 případů. Z problému jednotlivců se stává celospolečenská hrozba. Kdo je viníkem? Ekonomická recese? Stát? Poskytovatelé půjček nebo ti, kdo si půjčku berou? A dá se s tímto stavem, který se tu nahromadil za poslední roky, ještě něco dělat?

Ekonomická recese má na této situaci svůj podíl. Ale její vliv se nesmí zase přeceňovat, jak se v mnoha případech děje. V době ekonomického růstu každý očekával zvyšování svého příjmu a jistotu zaměstnání. O to je horší vystřízlivění, kdy počet nezaměstnaných přesahuje půl milionu a na začátku roku se očekává další masivní vlna propouštění.


Poskytovatelé půjček především využívají slabé ochrany spotřebitelů a nabízí za lichvářských podmínek své finanční produkty. Nejednoznačná zákonná úprava, co je a co ještě není lichva, vytváří neomezené možnosti jak spotřebitele obrat, bez velké námahy, o velké množství peněz. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který se problematikou lichvy zabývá, sám přiznal, že se za poslední roky nic nezměnilo. Zatím co se u nás dělají samé odborné komise, semináře a přednášky, tak ve všech státek Evropy už mají lichvu zákonem upravenou. Otázkou je, jestli nečinnost zákonodárců je výsledkem lobbingu, jako například zákonů upravující hazardní hry (viz. článek "Nevinný hazard"). Nebo je to ignorace tohoto problému, či pouze "neschopnost" našich politiků? Ať je to následek čehokoliv, může se nám prodražit. A nejen jako velký sociální problém do budoucna. Jako člen Evropského společenství musíme implementovat směrnice do našeho zákonodárství. To platí i u Směrnice Evropského parlamentu a Rady o smlouvách o spotřebitelském úvěru. Ta řeší nejpalčivější problémy právní úpravy spotřebitelského úvěru. Pokud nepromítneme tuto směrnici do 12. května 2010 do našich zákonů, budou nám hrozit sankce od EU. Takže budeme platit dvakrát. Jednou jako pokutu kvůli nepřijetí potřebného zákona a podruhé za zneužívání lidí lichvářskými společnostmi.

Autor: Radim Vysloužil | neděle 22.11.2009 21:22 | karma článku: 20,89 | přečteno: 1759x