Stát = sponzor zemědělských podnikatelů

Není to tak dávno co se  ministr zemědělství pan Jurečka pochválil kampaní za 32 milionů. Koncem ledna pak vyplodil další "perlu". Ta trošku unikla mediální pozornosti. Proto ji chci rozebrat zde.

Ministerstvo zemědělství vydalo 29.1.2015 tiskovou zprávu. http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2014_ministr-zemedelstvi-jurecka-zemedelce.html

V té zprávě se mimo jiné dočteme:

"O téměř dvě miliardy korun více než v předchozím roce půjde letos na podporu zemědělského sektoru ze státního rozpočtu. Pro rok 2015 totiž vyjednal ministr zemědělství Marian Jurečka 18,4 miliardy korun. V roce 2014 šlo do zemědělství 16,5 miliardy korun. Podařilo se také výrazně navýšit dotace z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), a to z půl miliardy korun na 2 miliardy. Celkový český zemědělský rozpočet s příjmy z Evropské unie je pro letošní rok 53,7 miliardy korun."

 

Součástí této zprávy je příloha nazvaná Bilance prvního roku ve vládě a plány na nejbližší období.

http://eagri.cz/public/web/file/357043/PPP_bilancni_tk_29_1_2015.ppt

Tato bilance je poměrně obsáhlá a proto bych chtěl vypíchnout jen několik málo bodů.

 

Zemědělství za rok 2014 dosáhlo zisk 19,8 mld a bylo 3 v rámci EU v nárůstu příjmu na jednoho zemědělského pracovníka.

Těžko hodnotit zda je to číslo vysoké či nikoliv, ale jednoznačně lze říct, že naše zemědělství bylo za podmínek roku 2014 ziskové ( to je poněkud rozpor s tím co neustále slyšíme od představitelů různých zemědělských sdružení). Při dotacích z národních zdrojů ve výši 16,5 mld dosáhli zemědělci zisk 19,8 mld.

 

Zelená nafta

Zelená nafta je velmi sporný nástroj na podporu zemědělství. Jde vlastně o slevu na pohonné hmoty pro zemědělce a v podstatě je to jen další forma dotace. Jako pro většinu ostatních dotací je kolem jejího vyřizování velké množství administrativy. Díky tomu je zelená nafta výhodná především pro střední a velké podniky. Pro drobné zemědělce jsou náklady na administrativu s tím spojenou na hranici rentability. Jednodušší by bylo, pokud už ty peníze zemědělci mají dostat, neřešit zelenou naftu a navýšit o tu sumu jiné dotace, které se stejně už teď vyřizují. Ubylo by pár úředníků a zemědělcům by to zjednodušilo život.

 

Dokončená jednání o  SZP ( společné zemědělské politiké ) pro roky 2014-2020

Celkem má jít do zemědělství cca 250 mld. Není zde, ale uvedeno, kolik z toho z EU a kolik ze státního rozpočtu. Otázkou  je i to zda je fakticky vyčerpáme.

Hlavní priority jsou podpora "citlivých odvětví" zivočišných i rostlinných, podpora mladých zemědělců, podpora konkurenceschopnosti, podpora udržitelného hospodaření příznivého k životnímu prostředí a zajištění pracovních míst na venkově.

Pokud máme zemědělství dotovat pak bych si představoval jako priority spíše.

  • podporu kvality potravin
  • zlepšování životního prostředí ( zlepšení kvality půdy, zmenšení množství chemie v zemědělství...)
  • podporu výzkumu v oblasti pěstování energetických plodin (najít plodiny a technologie pěstování, které nebudou závislé na podpoře chemie a nebudou ničit půdní fond)
  • snížit byrokratickou zátěž zemědělců

 

Informaní technologie a výběrová řízení

Pan ministr se, jak je dnes v módě,  pochlubil i šetřením na IT, ve výběrových řízeních a centrálními nákupy. Ušetřit se mělo 176 milionu díky náboru zaměstnanců a řešení více IT vlastními silami ( otázkou jestli to spíš není klesáním cen u IT obecně). Největší státní zakázka má být až o 300 milionů nižší proti obdobným projektům v minulosti. 300 milionů se ušetří díky lepším výběrovým řízením. Centralizovaným zadáváním zakázek se pak má za roky 2014 a 2015 ušetřit 50 milionů. Celkem se mělo uspořit cca 820 milionů ( podle slov ministra Jurečky).

To je jistě chvályhodné, ale osobně bych si úspory představoval spíše tak, že by šlo do resortu méně peněz ze státního rozpočtu. Přes prezentované úspory, ale naopak do zemědělství má jít peněz více. Ze státního rozpočtu takřka o 2 miliardy.

 

Shrnutí

Ze správy a přiložené bilance jsme se dozvěděli, že nadále se u nás budou preferovat velké podniky nad drobnými zemědělci, že nadále bude prioritou zisk a ne kvalita a že nadále tyto zisky velkých firem budeme spolufinancovat ze státního rozpočtu.

Nedozvěděli jsme se, proč se mají zvyšovat peníze vynakládané státním rozpočtem na zemědělství. Tyto vyšší výdaje by byly odůvodnitelné podporou vyší kvality potravin nebo podporou ekologických opatření.

 

Proč,ale máme ze státního rozpočtu vylepšovat už tak solidní zisky podnikatelům v zemědělství?

 

Děkuji za pozornost a přeji pěkný den.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Polický | úterý 3.2.2015 19:08 | karma článku: 23,15 | přečteno: 848x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74