Sněm ANO, základ pro zachování demokracie v ČR!

Hnutí ANO, podle slov Andreje Babiše, vzniklo proto aby pomohlo lidem. Osobně si myslím, že na svém celostátním sněmu udělalo ANO zásadní krok k zachování demokracie a svobody v naší republice.

O víkendu proběhl sněm vládního hnutí ANO. Sněm poměrně značně rozčeřil v posledních dnech klidnou hladinu naší politiky. Víc než zvolení kandidáti a jednoznačnost volby možná překvapil celý průběh sněmu. Zvolení "Babišových lidí" se čekalo, ale rovněž se čekala diskuze o programu.

Pojďme,ale od začátku

Hnutí vedené panem Andrejem Babišem vzniklo v roce 2011. Začali se v něm angažovat někteří mediálně známí lidé např. pan Stropnický. Bývalí méně úspěšní politici např. pan Faltýnek, paní Jourová...Lidé z podnikatelského prostředí někteří, jako pan Brabec a další, v minulosti spojeni s Agrofertem, jiní, jako pan Pilný, nikoliv. Známí lidé z jiných oborů např. paní Válková.

Ve volbách v roce 2013 hnutí velmi výrazně uspělo ve volbách a vytvořilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL. V roce 2014 se stali vítězi eurovoleb ( i když s podstatně horším výsledkem než se čekalo). Solidního výsledku dosáhli i v komunálních volbách.

Po celou dobu politického angažmá byly hlavními hesly hnutí ANO slogany typu "nekecáme a makáme", "prostě to zařídíme", "nejsme jako oni". Ve volbách neužívali ani tak klasický volební program, ale spíše se vymezovali proti tradičním stranám. Nepřinášeli řešení, jen sliby, že budou pracovat lépe než "ti před nimi".

Častou námitkou odpůrců ANO byla absence jednoznačného programu a nedemokratičnosti uvnitř hnutí. Samostatnou kapitolou je pak podezření ze střetu zájmů u předsedy hnutí a ministra financí, ale i dalších ministrů (Brabec, Ťok). Provázanost představitelů ANO na Agrofert, a zejména podezření z vědomé spolupráce "šéfa" s STB.

Vzniklo podezření, že hnutí ANO je řízeno autokraticky: To vehementně popíral nejen Andrej Babiš, ale např i pan Stropnický. Byly různé názory na zařazení, zda je hnutí levicové, středové či pravicové.

Rok vládního angažmá a celostátní sněm dal jednoznačnou odpověď na spoustu otázek.

  • Průběh různých hlasování, účast poslanců ve sněmovně...ukázaly, že nemakají, ale kecají.
  • Prostě všechno nezařídili-dokonce ani to aby jejich poslanci nebyli v bufetu či na toaletě při důležitém hlasování.
  • Babiš a jeho lidé v minulosti kritizovali vládní strany za vzájemné hádky, osočování, politikaření a vzájemné "okopávání kotníků". Protože "nejsou jako oni" tak neustále Babiš útočí na ČSSD. Nejen na sněmu, ale v minulosti posílal ministra Němečka jednou na protialkoholní léčení, podruhé vyhrožoval kriminálem...
  • Odvolání 2 ministrů pro neschopnost ( Prachař, Válková) a činnost dalších ministrů ANO ukazuje, že nepracují lépe než ti před nimi. Samostatnou kapitolou jsou pak "excelentní" výkony paní Jermanové. Poměrně novou je pak informace, že stát bude muset vyplatit až jednu miliardu odškodné za ministerstvem financí nezákonně zadržené peníze firmám. No hlavně, že jsme ušetřili za papír.
  • Střet zájmů u pana Babiše se "neprokázal". On přeci pro bioplynky nehlasoval a že se jeho firmy účastní miliardových tendrů netušil. Rovněž jeho Lidové noviny a DNES píší jen zcela objektivně a vůbec se jim do toho neplete ( ani nezakázal článek pana Balíka) a rovněž jen čirou náhodou nepsali o průšvihu na MF za 1 miliardu ( alespoň jsem to v nich neviděl na internetu).
  • Spolupráci Andreje Babiše s STB popírá pan Babiš, popírá ji i příslušník STB, který si po 30 letech vzpoměl, že specialně na Andreje Babiše ( v té době řadového pracovníka PZO ), zfalšovali všech 12 svazků kde byl veden. Svědectví bývalého agenta STB ve prospěch multimiliardáře je pak podle soudu ( zatím nepravomocně) důvěryhodnější než listinné důkazy a zdravý selský rozum. Spolupráci s STB popírá i nová místopředsedkyně hnutí paní Kleslová ( i když ta podle svých slov k STB chtěla, jen měla strach)
  • O demokratičnosti hnutí se pak mohli všichni přesvědčit. nejen při jednoznačném hlasování o funkcionářích. Dokonce se všichni demokraticky rozhodli na nic neptat. Demokraticky se rozhodli neřešit programové priority. Demokraticky vše nechali na zvoleném vedení ve kterém se na zdravý selský rozum tak rád odvolává pan Faltýnek. Jsem zvědavý jak bude demokracii uvnitř hnutí v budoucnu hodnotit pan Stropnický, který původně chtěl kandidovat na 1 místopředsedu a posléze se svobodně rozhodl nekandidovat ani na toho řadového.
  • Nezvolením pana Pilného, který propagoval pravicové priority a zvolením pana Faltýnka a paní Kleslové tedy dvou bývalých členů ČSSD dalo ANO jasně najevo kam v  pravolevém spektru patří.
  • Poměrně trefné je pak vyjádření pana Pilného-špičkového manažera ( mimo Agrofert ), že ANO slouží jako výtah k moci.

Osobně jsem rád, že sněm ANO dopadl tak jak dopadl. Potvrdilo se to co už spoustu lidí včetně mě dávno věděla. Ano je autokratické hnutí s levicovou populistickou politikou, které do sebe natáhlo prospěcháře.

Na sněmu ANO byly položeny základy zachování demokracie u nás. ANO jednoznačně odkrylo karty a dalo najevo kam patří.

Považovat ANO za pravicové demokratické hnutí, které dokáže řídit zemi lépe, už nemůže ani ten nejnaivnější optimista.

Děkuji za pozornost a přeji pěkný den.

 

Autor: Radek Polický | pondělí 2.3.2015 17:45 | karma článku: 25,02 | přečteno: 864x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74