Opravdu vláda "nekecá a maká"?

Mezi hlavní témata minulých parlamentních voleb patřily "politické trafiky" a zákony prosazované hnutím Rekonstrukce státu. Jak to vypadá dnes, takřka po roce vládnutí současné vlády?

" Politické trafiky "

Za "politické trafiky" bývá označováno především obsazování míst ve správních radách podniků poslanci a jinými politiky té či oné strany. Osobně tento termín nerad používám (proto ho uvádím v uvozokách).

Faktem je, že vláda používá k prosazování státních zájmů mimo jiné i státní podniky a podniky s majetkovou účastí státu. V některých má rozhodující slovo. Faktem je i to, že stát by měl "podnikat" co nejméně a pokud už nějakou společnost vlastní nebo spoluvlastní, potom by to mělo být i z jiných důvodů než jen pro tvorbu zisku.

Stát prostřednictvím ministerstev tyto podniky zřizuje, kontroluje a používá je k prosazení či financování vládních záměrů. Je tedy logické, že do nich obsazuje lidi s obdobným politickým názorem, respektive lidmi, kteří popdoří záměry vlády. Řekněme si na rovinu, že správní rada není ten kdo fakticky podnik řídí. Správní rada především kontroluje činnost vedení, rozhoduje o směřování podniků a rozhoduje o tom zda zisk reinvestovat či vyplatit akcionářům. Správní rada nemusí být a zpravidla ani v soukromém sektoru není spolek špičkových manažerů, ekonomů a odborníků na danou oblast. Správní radu tvoří zástupci akcionářů.

Přesto všechno se tzv. "politické trafiky" spolu s politickým obsazováním ministerstev staly jedním z hlavních témat předčasných parlametních voleb v roce 2013. Zéjména se proti tomu vymezovala ČSSD  a hnutí ANO. Po volbách mimo jiné měl vzniknout zákon zamezující obsazováním míst managerů a míst ve správních radách na základě politické nominace. A od počátku současná koalice vždy tvrdila "personální otázky nejsou prioritní, prioritou je program".

Jak to ale dopadlo ve skutečnoti?

Současná vláda na ministerstvech udělala větší čistky než kterákoliv předešlá.

Do státních podniků jsou pořád politické nominace prostřednictvím vládního nominačního výboru, který samozřejmě "jen čirou" náhodou doporučuje především členy či příznivce ČSSD, ANO či KDU-ČSL.

Největší spory v rámci koalice pravidelně dělají personálni otázky, počínaje různými náměstky ministrů a spory o obsazování dozorčích rad konče.

Zákon proti "politickým trafikám" nebyl přijat a byl odsunut na neurčito.

( http://www.novinky.cz/domaci/360008-koalice-v-tichosti-odpiskala-zakon-proti-politickym-trafikam.html )

 

Rekonstrukce státu

Velkým tématem před volbami byly  zákony prosazované hnutím Rekonstrukce státu.

Některé politické strany (mimo jiné ČSSD a ANO) se tímto hnutím a spolurací  ním opakovaně zaštiťovaly před volbami a k prosazování jejich zákonů se zavazovaly.

Jak to s těmi zákony dopadlo je nejlépe ocitovat přímo rekonstrukci státu.

"Před rokem se vláda v programovém prohlášení zavázala k „věcnému a časovému naplnění svých priorit“, mezi které patřila většina z 9 zákonů Rekonstrukce státu: například průhledné financování politických stran, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo posílení nezávislosti státního zastupitelství. Ačkoli v legislativním plánu byly u všech návrhů termíny předložení vládě v roce 2014, termíny byly změněny a (s výjimkou služebního zákona) vláda dodnes jediný zákon neprojednala."

( http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/archiv-novinek/9349-rekonstrukce-statu-k-roku-vlady-zadny-termin-nebyl-dodrzen-ano-ale-zacina-byt-aktivni.)

Jistě dá se namítat, že Rekonstrukce státu má své mouchy. Dá se namítnout, že se členové vládní koalice nezavázali příjmout konkrétní znění jednotlivých zákonů a každý tak na jednotlivé témata může mít rozdílný pohled. Ale vláda nejen, že zákony neschválila , ale ona je ani neprojednala!  Jinými slovy vláda odsunula na neurčito to, co před volbami označovala za své hlavní priority!

 

Státní dluhopisy

Parodií na heslo uvedené v titulku pak je celá kauza hlasování o státních dluhopisech za 674 miliard.

(http://ekonomika.idnes.cz/vladu-podtrhlo-11-jejich-poslancu-neprosly-dluhopisy-za-674-miliard-p9m-/ekonomika.aspx?c=A150123_092043_ekonomika_kop(

Pomiňme tragický výkon paní Jermanové, která se totálně neorientuje v jednacím řádu a pokud nejede vše podle nalinkovaného scénáře neví co dělat. Pomiňme i to, že se hlasuje o poměrně důležitém zákoně a vláda nemá dostatek hlasů pro vládní návrh ( i to se může stát ).

Co je ale neskutečné a ukazuje na "profesionalitu" našich zákonodárců je to, jakým způsobem se pak odůvodňují absence ve zpravodajských relacích. Jeden byl záchodě, druhý v bufetu.....

 

I z výše uvedených příkladů je pak zřejmé, že vláda heslo v titulku nesplňuje.

pro současnou vládu se spíše hodí heslo jiné.

"kecáme a nemakáme"

Děkuji za pozornost.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Polický | čtvrtek 29.1.2015 18:36 | karma článku: 23,61 | přečteno: 648x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74