Glosa. Je nošení hidžábu v ČR legální?

Dnes zveřejněné rozhodnutí nejvyššího soudu na to dalo jasnou odpověď. U nás ještě vítězí zdravý rozum a nelze zakazovat něco nad rámec zákona. Zároveň nás zařadilo mezi země tolerantní (alespoň dle zákona) k náboženským svobodám  

Dnes bylo zveřejněno rozhodnutí nejvyššího soudu ve věci žaloby Ayan Jamaal Ahmednuurové na Střední zdravotní školu v Praze. Předmětem její žaloby bylo požadavek na omluvu a odškodné 60 000 za to, že škola ji neumožnila nosit hidžáb při běžné výuce. Do případu se angažovala i ombudsmanka (zde) za což si paní Šabatová vysloužila množství nenávistných výlevů. (viz. diskuze pod odkazovaným článkem).

Nejvyšší soud dnes nerozhodl o tom, jestli studentka vyhraje svou žalobu ve věci omluvy a odškodného.

Ostatně je otázkou jestli vůbec byla řádně studentkou té střední školy dle obvodního soudu pro Prahu 10 nikoliv dle pražského městského soudu ano protože do výuky nastoupila, ale šátek dle odvolacího soudu ve škole lze zakázat. a proto rozhodli v neprospěch stěžovatelky (zde).

Právník zdravotní školy i její ředitelka pak tvrdili, že škola má právo omezit náboženskou svobodu i formu odívání na škole (zde). Jejich argumentace pak spočívala i v tom, že nošení pokrývky hlavy není v budovách v souladu s pravidly společenského odívání. To byl zároveň i častý argument v různých diskuzích na toto téma. Ředitelka té školy byla dokonce za svůj "boj" proti islámu vyznamenaná prezidentem republiky (zde) což jen dokresluje aktualní cenu těch vyznamenání, dostávají se i za protizákonné rozhodnutí.

 

Nejvyšší soud to ale vidí jinak

 

  1. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud.
  2. Nejvyšší soud v rozhodnutí apeluje na toleranci jako občanskou ctnost. Uznal, že vyznávání islámu a nošení hidžábu je v českých poměrech neobvyklé a vzbuzuje v některých lidech paušalizující obavy. „Avšak za podmínek daných naším právním řádem by i tyto osobní a nikoho neohrožující projevy náboženského přesvědčení měly být většinovou společností tolerovány, a to zvláště v oblasti vzdělávání, jehož úkolem je mimo jiné i vést studenty k úctě a respektu k právům druhých a názorové snášenlivosti,“ rozhodl soud.
  3. „Normy společenského chování včetně odívání však žalobkyně užitím muslimského šátku neporušila, neboť zahalení vlasů obecně nevzbuzuje pohoršení, je u žen běžné nejen při pobytu venku, ale i uvnitř budov. Skutečnost, že způsob vázání hidžábu je v naší společnosti cizorodým prvkem, neznamená porušení norem společenského chování, mravnosti, respektive morálky,“ reagoval NS. Zahalení hidžábem podle NS nezvyšuje bezpečnostní rizika ani nekomplikuje identifikaci dívky.
  4. „Nemůže-li být žalobkyně zahalena hidžábem a projevit tak své náboženské přesvědčení a víru, což má pro ni zásadní význam, dopadá na ni zákaz nošení pokrývek hlavy ve škole ve srovnání s ostatními studenty tíživěji. Je tím znevýhodněna oproti ostatním studentům, kteří jsou jiného náboženského přesvědčení, jehož symbolika nebyla zákazem pokrývek hlavy dotčena, anebo nejsou věřící,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček

Vše citace z:https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hidzab-rozsudek-soud-cesko.A191206_100654_domaci_remy#anketa-progress-A20191206_remy_630

 

Toto rozhodnutí Nejvyššího soudu je průlomové v tom, že se vyjádřilo obecně k nošení šátku a dalo tak návod pro chování různých institucí, ale i pro případné další soudy.

Nejvyšší soud jasně řekl, že bezdůvodné omezování šátků je proti náboženské toleranci a svobodě a je proti našim zákonům, je diskriminací a projevem náboženské netolerance.

 

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

 

 

Autor: Radek Polický | pátek 6.12.2019 12:19 | karma článku: 26,85 | přečteno: 7159x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74