Draci v obýváku.

Máte rádi zvířata, rádi byste nějaké doma chovali a nemáte dostatek času se jim věnovat?  Chcete mít vy nebo vaše dítě doma zvíře, ale máte alergii? I pro vás existují varianty.  

Od malička jsem inklinoval ke zvířatům a k jejich chovu. Ve stejném duchu jsem vedl jak své děti tak i vnoučata. Měli jsme doma plno různých zvířat od hospodářských jako králiky drůbež přes psy a kočky až po papoušky, křečky rybičky, želvy. Po přestěhování do bytu se naše zvířectvo zcvrklo na andulky a křečky.

Pravděpodobně bysme u toho zůstali a možná se opět dopracovali i k něčemu většímu. V merku jsme měli pořídit si opět fenku, konkrétně plemene Tosa Inu, to je takový drobeček vážící řádově přes 60 kilogramů a velmi přítulný k rodině.

Do našich plánů, ale zasáhla velmi silná alergie na roztoče u našeho, v té době, sedmiletého syna. Ten byl do té doby naprosto zdravý a zvířat byly jeho hlavní zálibou. Museli jsme dát z domu vše chlupaté a pernaté a začali jsme přemýšlet co s tím.

Jasnou první a celkem běžnou volbou byla želva. V našem případě je to želva čtyřprstá.

 

Výhodou želvy  u malých dětí je nejen flegmatičnost,ale i praktická nezničitelnost. Nechá se klidně vozit i na traktorku.

 

Kromě živých zvířat syna od malička fascinovali draci a dinosauři. Když jsme to spojili s tím, že jsem od mala chtěl chovat ještěry, jen k tomu začít nikdy nebyla ta správná konstalace okolnosti, tak byla volba jasná. Pořídíme si ještěrky.

Po rozhodnutí, že ještěrky bylo potřeba rozhodnout, který konkrétně druh. Pro začátek jsme chtěli nějakou na chov jednoduchou variantu, některý z běžně dostupných druhů. Padaly návrhy jako je leguán zelený, ale ten potřebuje spoustu prostoru. Gekoni bývají někteří kousaví,to k dětem není dobrý nápad. Nakonec jsme se rozhodli pro Agamy vousaté.

 

Tyto Agamy jsou akorát tak správně veliké, v dospělosti od hlavy po špičku ocásku cca 50-60cm. Díky tomu nepotřebují extrémně mnoho prostoru a zároveň jsou dost velké aby se s nimi dobře manipulovalo. Hlavní předností, je ale to, že si velmi dobře zvyknou na člověka. Dá se říct, že se s lidmi kamarádí.

Malé děti je taky mají rádi, ale těm doporučuji dávat jen pod dozorem. Agamky sice nekoušou, ale mohly by samy dojít k újmě.

Jsou společenské, rády žijí ve skupině (ale lze je chovat i jednotlivě),  jen se  nesnesou 2 samci pokud jsou poblíž i samice.  Ve vztahu k člověku nejsou tak společenské jako pes nebo kočka, ale i ony se dají venčit minimálně po bytě.

Velmi rády se taky koupou.

Samostatnou kapitolou je krmení agam. Stejně jako většina ostatních plazů se v dospělosti nekrmí každý den. Bohatě stačí 3x-4x týdně, ale vydrží bez potravy klidně týden až dva bez jakékoliv újmy. Není proto problém odjet na dovolenou. My jim dáváme 2x týdně zeleninu (nejčastěji salát, listy smetánky...), doplněnou občas kouskem ovoce a velmi rády mají i ruzné květy (sedmikrásky, hluchavky, jetel, smetánka..... 2x týdně pak dostávají hmyz, který je nezbytnou součástí jejich krmení. Z hmyzu krmíme nejčastěji šváby, občas když máme cestu do Zlína kupujeme zofobasy (larvy potemnika brazilského) nebo sarančata. Rády mají i venku nalovený hmyz (cvrčci, kobylky...), případně pro změnu i žížalu.

Šváby je nejlépe si chovat doma, ale kdo žije ve městě může je i kupovat.  Chovat se dají velmi dobře chovat v plastových bedýnkách, ve kterých jsou vespod hobliny a vyloženy jsou proložkami od vajec. Krmí se kapustou, ovesnými vločkami, kvasnicemi...

 

Každopádně vzhledem k možnosti úniku doporučuji krmit hmyzem z ruky nebo z pinzety.

Základem úspěšného chovu všech plazů je dopřát jim vhodné terarium. To se dá koupit nebo jako v našem případě vyrobit doma. My ho máme z USB desek v kovovém rámu s pozadím zmontážní pěny a polystyrenu, kteý je potřený lepidlem na kachličky a natřený barvou. Agamky jako polopouštní ještěři potřebují hodně deního světla, které zajišťuje specialní zářivka s denním světlem, led žárovka a speciální  UV žárovka v klasické objímce.

Důkazem toho, že jsou u vás ještěrky spokojené je pokud se rozmnoží.

Agamky jsou kanibalové a dospělí by své potomky sežrali, proto jsme si pro mláďata pořídili menší terarium. Krmí se stejně jako dospělé jen potřebují droboučký hmyz a technicky je nelze krmit z pinzety. Nejčastěji se krmí cvrčky, ale ti se nedají moc chovat v bytě proto my používáme malé "červíky" bafala a maličké šváby. Mláďata jsou velmi žravá, proto krmíme tak aby měly pořád hmyz k dispozici.

Prakticky od mala si agamky zvyknou na kontakt s člověkem. Tady je potřeba dávat pozor-jsou velmi křehké.

 

Zejména u dětí je velmi důležitý pro jejich rozvoj kontakt se zvířaty. Pokud lékař vystaví stopku na běžně chované zvířata (nebo jen nemáte dost času) pak asi nejčastější variantou je suchozemská želva. Nemusíme, se ale rozhodnout jen pro tu jednu možnost. Kamaráda lze najít i v malém drakovi původem z Austrálie.

 

 

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

 

PS. Pro toho kdo by o chovu přemýšlel jen drobná kalkulace. Pořizovací náklady jsou za mládě něco mezi 250-5 000Kč, záleží na barvě, věku kde koupíte. Naše 3 stály celkem cca 2 800Kč. Dožívají se kolem 10 let.

Terarium s vybavením se dá koupit pro jednu od cca 4 000 kč, pro skupinku cca od 5 tisíc. Vyšplhat se může, ale i podstatně výše, záleží na použitém materialu, velikosti, výbavě. My máme 2 doma vyrobené teraria z USB desek s kostrou ze železa. Rozměry 125x80x80cm a 125x80x60cm. Cena celkem s vybavením kolem 10 000kč.

Roční náklady jsou pro tříčlennou skupinku jako máme my cca 2 500-3 500kč za elektřinu, 1 500 kč za obnovu svítidel, 500kč za vdrobné náklady (písek v terariu, poničené umělé rostlinky, vápník v podobě sepiových kostí,,,). Ročně pak pro 3 kusy cca 7-9 000kč za krmení pokud ho kupujeme a cca 2 000-3 000kč pokud si hmyz chováme sami. Měsíčně tedy cca 700-1 200Kč. (U samostatně chované pak cca 600-900Kč). Náklady jsou tedy přibližně stejné jako u malého pejska nebo kočky.

Autor: Radek Polický | sobota 22.8.2015 18:33 | karma článku: 13,81 | přečteno: 3100x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74