Demagogie fanatiků z IVČRN (a nejen jich). Část 6."Islám není náboženství, je ideologie".

Další nesmyslný argument z řad členů a příznivců IVČRN. Odsuzují Islám, že není náboženství, tvrdí, že je ideologie. Tvrdí to v kontextu toho, že se tím liší od ostatních náboženství a uvádějí to jako jeden z důvodů, proč jim vadí zrovna Islám.                

 Ideologie

Abysme si objasnili co to vlastně je ideologie dovolím si citovat:

"Ideologie je propracovaná soustava názorů, postojů, hodnot a idejí s apologetickou nebo ofenzivní funkcí založenou na formulování politických, hospodářských, světonázorových a/nebo podobných zájmů určité skupiny. "

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ideologie

Spousta lidí zaměńuje Ideologii a politickou Ideologii.

Politická ideologie je v podstatě soustava názorů a myšlenek sloužící k odůvodnění politických kroků. Politická ideologie je podstatou politiky jako takové. U nás má slovo ideologie často pejorativní nádech.

"Z negativního hlediska chápe ideologii část sociologů jako způsob, jak ospravedlnit politický řád, násilí, nelegální cestu k moci. Účelem některých ideologií je odvádět pozornost od problémů, neúspěchů a dávat naději v lepší budoucnost."

(http://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%A1_ideologie#Politick.C3.A9_rodiny)

 

Náboženství obecně

Není žádná jednoznačná definice co vlastně je náboženství. Obecně se dá říci, že náboženství je víra, že existuje  nějaká nadpřirozená bytost nebo bytosti, které stvořily svět a běh tohoto světa řídí. Tyto bytosti se nazývají bohy. U některých náboženství bůh není představován nějakou hmatatelnou bytostí, ale jako něco nehmotného kolem nás (např. přírodou), někdy se považuje za náboženství i budhismus (případně obdobné filosofie), které nemají žádného boha, ale jejich cílem je dosáhnout "osvícení" nebo třeba jen harmonie v životě. Každé náboženství nabízí nějakou možnost odměny po smrti člověka buď nějakou formou nanebevzetí nebo lepším osudem v příštím životě.

 

Náboženská pravidla

Každé náboženství má určeny pravidla, které říkají jak má člověk boha uctívat, jak se má modlit, jaké přinášet oběti....... Pravidla má každé náboženství ( alespoň každé mě známé) i pro to jak má člověk žít svůj světský život. Tyto pravidla se týkají rodinného uspořádání, hiearchie ve společnosti, stravovacích návyků, oblékání,  způsobů trestů, a mnoha dalších věcí. Každé náboženství má rovněž nějaké své právo. Každé náboženství se podílelo a dodnes zpravidla podílí na výkonu státní zprávy. Zákony všech zemí mají původ v náboženských zákonech a pravidlech. Každé náboženství (minimálně jeho vrcholní představitelé) se věnují i politickým otázkám a mají politický vliv. Platí to i v Sekulárních zemích. Pravěpodobně neexistuje země kde náboženské skupiny nemají i politický vliv (snad s vyjímkou nějakých ministátečků-tam info nemám). Troufám si tvrdit, že v každé zemi nad 1 000 000 obyvatel mají náboženské skupiny různých náboženství podstatný vliv i na politiku.

Každé náboženství je tedy propracovaná soustava názorů, hodnot, způsobů chování  postojů a myšlenek určité skupiny lidí.

 

Islám a politika

Tak jako ostatní náboženství má islám vliv i na politiku. Ten vliv má v zemích kde je převažujícím náboženstvím, ale i v jiných kde je minoritním. Je to dáno už jen tím,že Islám vyznává cca 1,6 miliardy lidí. Tedy takřka každý čtvrtý člověk na světě a je po křesťanství největším náboženstvím....
Jsou, ale země kde je převažujícím náboženstvím Islám a jsou sekulárními. Jsou to např. Indonesie, Albanie, Kazachstán ....

Jsou země kde je převaha muslimů, Islám je státním náboženstvím, ale není základem zákonodárství. Např. Bangladéš, Malajsie, Maroko...

Jsou země kde je Islám státním nábožensvím a zároveň základem zákonodárství. Např. Irán, SAE, Katar.....

Je tedy pravdou, že v některých zemích působí islám jako Politická ideologie. Faktem, ale je, že většina muslimů žije v zemích kde islám nejen není základem zákonodárství, ale ani není státním náboženstvím. Zdaleka tedy nelze říct, že většina muslimů prosazuje Islám a Šariu jako základní prvky státního zřízení.

Faktem je, že většina ostatních náboženství ( včetně křesťanství) má rovněž formu politické ideologie. Každé náboženství s větším počtem přívrženců je zároveň politickou ideologií. Ostatně pokud se nepletu jsou země kde se dodnes u soudu přísahá na bibli, jsou země kde je představitel státu zároveń představitel církve  a jsou země kde jsou křesťanské politické strany (včetně ČR).

 

Islám je ideologie. Islám je i politická ideologie. Ale z výše uvedeného je naprosto jasné, že každé náboženství , nejen Islám, je zároveň ideologie. Většina náboženství a náboženských skupin jsou zároveň i politickou ideologií. Každá politická strana má svou politickou ideologii. Politickou ideologií jsou i názory členů a příznivců IVČRN.

 

Pokud se IVČRN, a jeho příznivci, vymezují proti Islámu jako ideologii, je logické, že to je fáze politického boje. Je to jen předstupeň, pokračovat budou vymezením se proti dalším politickým náboženským ideologiím. Proti Křesťanství už někteří brojit začali.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Radek Polický | pátek 27.3.2015 16:15 | karma článku: 17,49 | přečteno: 1266x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74