Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chtějí v Evropě imigranti pracovat ?

Neustále dokola opakovanými "fakty" o imigrantech je, že k nám chtějí kvůli sociálním dávkám,většina z nich prý nepracuje, nemá kvalifikaci a jsou v podstatě nezaměstnatelní. Je to tak opravdu?

Migranti v rámci EU

Obavy z toho, že imigranti budou "vysávat" sociální systém nejsou nic nového. Není to tak dávno co podobnými předsudky trpěly tzv. staré země EU (Německo, Rakousko, Velká Britanie, Nizozemí...), ve kterých se obávali přílivu imigrantů z "Východu" včetně Čechů. Považovali je za "vyžírky" sociálních systémů.

Evropská komise si proto nechala vypracovat studii na téma nezaměstnanosti a čerpání sociálních výhod v rámci členských zemí EU. Výsledky studie podobné věci vyvrátily.

Ani podíl nezaměstnaných není mezi imigranty v Evropě tak vysoký, jak by se mohlo na první pohled zdát. V roce 2011 bylo mezi většinou populací v celé sedmadvacítce 10 procent lidí bez práce, mezi přistěhovalci pak 12,6 procenta. V zemích jižního křídla zasažených dluhovou krizí už ale poměr vyznívá hůř – třeba ve Španělsku hledalo zaměstnání necelých 31 procent imigrantů, ale "jen" 23,3 procenta rodilých Španělů.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/254832-imigranti-jako-vyzirky-socialnich-davek-mytus-tvrdi-evropska-komise/

Migranti ze zemí bývalého "východního bloku" tak měli jen nepatrně vyšší nezaměstnanost než původní populace. Větší rozdíl byl jen u zemí s extrémně vysokou nezaměstnaností. V ČR  byla  dle uvedeného článku nezaměstnanost migrantů z EU mírně nižší než nezaměstnanost občanů ČR.

 

Migranti do EU

Největší příliv migrantů do EU a největší emoce vzbuzují migranti z Afriky a blízkého východu. Nikde jsem nenašel  oficiální statistiky o zaměstnanosti těchto imigrantů a jejich potomků  (dále jen přistěhovalců). Přímé jednoznačné důkazy o tom jak to doopravdy je nejsou.  Hodně se toho, ale dá odhadnout na základě celkových čísel.

 

Míra zaměstnanosti

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Employment_statistics/cs

Z grafu je evidentní, že ze zemí EU má nejvyšší zaměstnanost Švédsko, Nizozemí, Německo, Dánsko, Rakousko, Velká Britanie...V popředí jsou země s vysokým počtem přistěhovalců.

Tento graf ukazuje na zaměstnanost, ale neukazuje její vývoj. Ten je zřejmý z následující tabulky.

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Employment_statistics/cs

Z tabulky je zřetelné, že u značné části zemí EU s velkým podílem přistěhovalců i přes nárůst jejich počtu vzrostla v období 2003-2013 více či méně i zaměstnanost. Konkrétně u Belgie, Německa, Francie, Nizozemí, Belgie, Švédska, Rakouska.

 

 

Míra nezaměstnanosti

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/300026-nezamestnanost-v-eu-klesla-pod-10-procent/

Z grafu vidíme, že suverenně nejnižší nezaměstnanost má Rakousko a Německo, obě země s vysokým podílem přistěhovalců. Několik dalších zemí s vysokým počtem přistěhovalců patří k těm s nižší nezaměstnaností. Mezi zeměmi s vysokou nezaměstnaností jsou  země s vysokým podílem přistěhovalců, ale i ty, které takřka žádné nemají (Chorvatsko, Portugalsko). Ze statistiky vyplývá, že obecně není souvislost mezi nezaměstnaností v zemi a podílem přistěhovalců.

 

Dlouhodobá nezaměstnanost

Nevýhodou posuzování samotné zaměstnanosti nebo nezaměstnanosti je, že nám ty čísla neukazují, kdo je v dané zemi nezaměstnaný. Teoreticky by mohli tvořit většinu nezaměstnaných nebo být nezaměstnanými jen přistěhovalci. Tuto nevýhodu odstraňuje statistika dlouhodobé nezaměstnanosti. Zde jsou zahrnuti lidé, kteří nepracovali 12 a více měsíců.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Cesi-v-EU-vyssi-zamestnanost-malo-lidi-bez-prace-292018

Z tabulky je patrné, že např. v Rakousku kde je přes 5% migrantů  ze zemí mimo EU je dlouhodobá nezaměstnanost 1,2 % (nejnižší ze všech zemí). Ve Švédsku kde jich  je řádově 10 % je dlouhodobá nezaměstnanost 1,5%....

Z těchto čísel  už jednoznačné závěry udělat lze. Konkrétně ve Švédsku a Rakousku, i  za předpokladu, že všichni dlouhodobě nezaměstnaní by byli přistěhovalci (což není realné), minimálně 80-90% z nich pracuje (minimálně sezónně či krátkodobě). To je fakt, který nelze zpochybnit. Podobně lze jednoznačně spočítat, že i v dalších zemích ( Dánsko, Nizozemí, Německo, VB) naprostá většina imigrantů pracuje.

Statistické údaje prokazují, že minimálně v 6 zemích naprostá většina přistěhovalců pracuje!

Je  nepravděpodobné a nejsou ani důkazy, že v ostatních je tomu jinak.

 

 

Přistěhovalci v ekonomicky vyspělých zemích většinově pracují, to dokazují statistiky. V ekonomicky slabších zemích ( Řecko, Španělsko, Italie) pravděpodobně opravdu mají výšší míru nezaměstnanosti, to je dáno výkonem tamních ekonomik a tím horší možnosti získat práci, ne neochotou pracovat. Celkovou nezaměstnanost pak zvyšují i tím, že vytlačují z pracovních pozic, zejména těch méně kvalifikovaných, domácí zaměstnance. Časté je to např. na jihu Itálie.

http://zpravy.idnes.cz/uprchlici-a-prace-na-polich-na-sicilii-dwr-/zahranicni.aspx?c=A150522_164233_zahranicni_ert#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

 

Lidé, kteří se chtějí dostat do Evropy za svou cestu zpravidla platí poměrně značné peníze. Mluví se o částkách v přepočtu  50-150 tisíc Kč. To je suma, kterou lze v zemích kde je průměrná mzda v oblasti kolem 5-6 tisíc nebo i méně vydělat jen velmi těžce a rozhodně ne kopáním motykou na poli. Značná část z nich nepochybně pracovala v průmyslu či ve službách. Očividně tedy jde především o lidi, kteří mají pracovní návyky a alespoň nějakou kvalifikaci. Jistě, na  část z nich se složí rodina a příbuzní. Ti by jen stěží dali peníze na cestu nějakému "nemakačenkovi". Cílem totiž zpravidla je aby v Evropě migrant vydělal na cestu pro ostatní nebo jim přispíval v zemi původu.

 

Nepochybně si část přistěhovalců (ať už uprchlíků nebo ekonomických migrantů) měla o životě v Evropě jiné představy. Nepředstavovali si život někde v ghetu v Italii, ale spíš svobodný život jaký vedou původní Evropané, které znají převážně jako z jejich pohledu bohaté turisty. Nic to nemění na realitě, že jsou zvyklí pracovat a pokud je jim to umožněno tak drtivá většina z nich pracuje.

 

Imigranti, kteří se chtějí dostat do Evropy pocházejí ze zemí kde fakticky nejsou sociální dávky. Většina z nich nejspíše ani netuší co to je a že něco takového existuje. Ze svých zemí jsou zvyklí pracovat  v mnohem horších podmínkách než je Evropský standard. Do Evropy utíkají za lepším životem, chtějí zde hlavně bezpečně žít. Chtějí pracovat a jsou zvyklí  pracovat, ne pobírat dávky. Statistiky to dokazují. Tam kde se jim podaří sehnat práci pracují a pracuje jich naprostá většina.

 

 

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

 

 

Autor: Radek Polický | úterý 23.6.2015 11:47 | karma článku: 30,75 | přečteno: 20217x
  • Další články autora

Radek Polický

Chceme ve vládě odborníky nebo "odborníky"?

V nedělních Otázkách Václava Moravce se "utkali" ministr financí Andrej Babiš s Luďkem Niedermayerem. Zajímavý dle mého nebyl jen obsah debaty, ale především vystupování jednotlivých aktérů.

16.2.2017 v 9:18 | Karma: 33,13 | Přečteno: 1771x | Diskuse| Politika

Radek Polický

Glosa: Sorry jako.

Svým vlastním životem pomalu, ale jistě žije hláška Andreje Babiše "Sorry jako" z pořadu ČT 168 hodin.

1.2.2017 v 12:03 | Karma: 41,78 | Přečteno: 5981x | Diskuse| Politika

Radek Polický

Glosa: Růst mezd-časovaná bomba pro naši ekonomiku?

V neděli v Otázkách Václava Moravce premiér Bohuslav Sobotka zopakoval, že jeho strana bude trvat na navyšování minimální mzdy na 40 % průměrné. Podle něj je na to díky ekonomickému růstu ta správná doba.

12.12.2016 v 12:20 | Karma: 35,66 | Přečteno: 4718x | Diskuse| Politika

Radek Polický

Rakousko. Tady je svět ještě v pořádku!

Prezidentské Rakouské volby nebyly důležité jen pro Rakousko, ale pro celou EU a tím i pro celý svět. V neděli v Rakousku zvítězil nejen Van Der Bellen, ale především zvítězila slušnost, humanita a zdravý rozum.

5.12.2016 v 10:35 | Karma: 23,68 | Přečteno: 1545x | Diskuse| Politika

Radek Polický

Glosa: Tak mají se u nás muslimové integrovat nebo ne?

Dnes má soud projednat žalobu muslimky (bývalé studentky střední zdravotní školy), která žaluje školu, že jí nepovolila nosit hidžáb. Případ vzbudil mnoho kontroverzí.

2.11.2016 v 10:33 | Karma: 19,94 | Přečteno: 1863x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 127
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2554x
Čověk, kterému není lhostejná budoucnost jeho dětí a vnoučat. Podporovatel TOP09.

Každý má právo dělat cokoliv, co nezakazuje zákon!

Nechci se dožít doby, kdy u nás bude opět někdo persekuován kvůli víře, etniku či národnosti nebo jinému důvodu na základě principu kolektivní viny.