"Bonzovat", nebo se raději do ničeho neplést?

V poslední době se u nás staly dvě medialně velmi sledované sebevraždy. Včerejší tragedie v Uherském Brodě a nedávná sebevražda v Nýrsku. Zdánlivě nesouvisející kauzy. Přesto mají něco společného.

Nejdříve krátké shrnutí.

Nýrsko

Holčička měla problémy s komunikací. Proto s ní matka navšívila specialní pedagožku (logopedku?). Ta při komunikaci s holčičkou pojala podezření, že dívka je sexualně zneužívaná. Své podezření konzultovala s psycholožkou, která posléze informovala policii. Rozjelo se vyšetřování a došlo k dočasnému odebrání dětí od rodičů. Následně podezřelý otec, před výslechy na policii, spáchal sebevraždu. Zda kvůli tomu, že ho neprávem obvinili, nebo proto, že byl vinen a bál se trestu se už pravděpodobně nedozvíme.

 

Uherský Brod

Pachatel ozbrojený dvěma palnými zbraněnmi vystřílel restauraci. Posléze obrátil zbrań proti sobě. Na zbraně měl povolení. Pravděpodobně těsně po činu volal do TV. Motivem mělo být to, že mu všichni ubližují a úřady to neřeší. Sousedé muže tvrdí, že měl psychicky nemocnou manželku, která opakovaně vyhrožovala okolí. Byly slyšet hlasy, že i pachatel se vyznačoval podivným chováním. Proti chování manželů byly sepisovány petice.

 

Obě situace se dosud vyšetřují. Konečný závěr vyšetřovatelů zatím ani v jedné nemáme a vzhledem ke smrti obou hlavních aktérů se ho asi ani nedočkáme.

 

Co případy spojuje?

Pachatel v Uherském Brodě i podezřelý v Nýrsku byli minimálně duševně labilní. V obou případech byly státní orgány či úřady informovány o problémech. Oba aktéři řešili podle nich špatný postup úřadů (byť každý jiným, ale oba špatným způsobem).

V čem se případy liší?

Samozřejmě počtem mrtvých.

Mimo to  se liší v přístupu oznamovatelů, v postupu veřejných orgánů a zéjména v postoji veřejnosti.

V prvním případě v Nýrsku došlo po podezření ke konzultaci s odborníkem. Následovalo oznámení na Policii a posléze sebevražda podezřelého.

V druhém případě místo ozámení na policii probíhaly petice, které očividně  nic neřešily. Úřady pravděpodobně ani (jen  na základě petice) konat nemohly. Skončilo to obrovskou tragedií, devíti mrtvými.

Zcela zásadně se liší přístup k oběma situacím ze strany veřejnosti.

V případě Nýrska veřejnost (minimálně ta, která se projevuje zde v diskuzích) jednoznačně odsuzuje oznamovatele a státní orgány za to, že konaly. V druhém případě značná část veřejnosti odsuzuje orgány za to, že nekonaly.

Je možné, že v Nýrsku zemřel díky oznámení na policii a vyšetřování (ale zejména díky labilní psychice) 1 nevinný člověk. Možná, ale zemřel pachatel a bylo zachráněno dítě před zneužíváním.

V Uherském Brodě zemřelo částečně i kvůli neoznámení na policii, netečnosti okolí a úřadů   8  zcela jistě nevinných lidí!

 

Apeluji proto na všechny:

  1. Buďme vnímaví ke svému okolí.
  2. Nebojme se podezření nahlásit.
  3. Pokud se podezření nepotvrdí, neodsuzujme oznamovatele, pokud oznámení učinil v dobré víře.

 

Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Polický | středa 25.2.2015 13:29 | karma článku: 10,66 | přečteno: 838x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74