7 "smrtelných" hříchů EET

O EET toho bylo napsáno poměrně hodně.Dnes se krátce pokusím shrnout, proč je to pro mě osobně zcela nepřijatelné a  proč bysme to měli odmítnout.

1. Bezpečnost systému.

Navrhovatelé zákona tvrdí, že celý systém bude  mít "dokonalé" zabezpečení a nepůjde do něj proniknout. Realita je ale taková, že žádný systém, který je on-line nelze dokonale zabezpečit. Své by o tom mohly říkat nejen různé podniky a banky, ale i různé tajné služby, státní správa....

Neexistuje on-line systém, který by nešel nabourat.

Značným rizikem  bude i možnost zneužití informací lidmi, kteří s daty budou pracovat. Možnost získat informace o tržbách konkurence bude nepochybně velmi lákavá a lidé s informacemi pracující budou pod velkým korupčním tlakem. Samostatnou kapitolou je možnost informace zneužít přímo  politiky či úředníky, kteří k nim budou mít přístup.

Nelze vyloučit zneužití databází politiky či úředníky.

 

2. Náklady podnikatelů

Každý podnikatel bude mít v souvislosti s pořízením a provozem EET náklady. Pro někoho budou minimální, ale pro některé především malé podnikatele mohu být až likvidační.

(viz.http://radekpolicky.blog.idnes.cz/c/465256/eet-kolik-to-bude-stat-drobne-podnikatele.html )

Zcela jasné je, že každou korunu, kterou to bude stát zaplatí zákazníci. Nebudou to ani poctiví ani nepoctiví podnikatelé jak se nám snaží namluvit zastánci zákona, ale budou to, tak jako u každého jiného nákladu, koncoví zákazníci.

Veškeré náklady podnikatelů zaplatíme my -zákazníci.

 

3. Náklady státu

Zavedení a provoz systému EET bude stát nemalé peníze. Dá se odhadovat, že to bude více než miliardu na začátku a řádově stovkymilionů korun ročně.

Dle předkladatelů zákona přinese systém více desetmiliard ročně zisku. To by ale platilo pouze v tom případě, že by žádní podnikatelé neskončili s podnikáním, nepropustili zaměstnance a nenašli způsob jak systém obejít. Realita, ale bude taková, že část podnikatelů s podnikáním skončí a s nimi i jejich zaměstnanci. Nepoctiví podnikatelé najdou způsob jak zákon obejít.

Zisky pro stát jsou "ve hvězdách", ale náklady jsou zcela jisté.

 

4. Riziko postihu i pro poctivé podnikatele.

Systém má ochránit společnost před tím aby ji okrádali nepoctiví podnikatelé. Kdo ale ochrání podnikatele před pomstou nespokojeného zaměstnance, který může špatným prováděním EET zaměstnavatele fakticky zničit (sankce FÚ). Nemusí, ale jít jen o úmyslné poškození, ale často o prostou chybu. Po zavedení EET totiž nebude s FÚ komunikovat pouze pověřená osoba, účetní, která může případné chyby opravit, ale přímo každý zaměstnanec u kasy.

Výstupy pro FÚ nebude dělat jen účetní, ale kdokoliv u kasy.

 

5. Zhoršení kvality života na venkově.

Již dnes jsou především na vesnicích a malých městech některé služby a obchody na hranici rentability. Část obchodů díky dalším nákladům skončí. Některé obce dotují prodejce potravin aby nezavřeli provozovnu a zejména starší lidi měli kde nakoupit. Po zavedení tuto dotaci budou muset navýšit nebo zůstane obec bez prodejny potravin. Nejde jen o potraviny, ale i na vesnicích jsou cukrárny, různé smíšené zbož, prodej zmrzliny, stánky s občerstvením....velmi často to mají lidé ve svém domě a drží se jen tak tak nad vodou, podnikají jen proto, že nemají prácia. Pokud je bude EET stát řádově desítky tisíc ročně navíc tak to přestanou dělat a půjdou na "pracák". Tyto služby tak na vesnicích skončí, žádná velká firma do malých vesnic investovat nebude, je to nerentabilní.

EET omezí nabídku obchodů a  služeb především na vesnicích, kde je malý objem tržeb.

 

6. Nebude to fungovat

Prognózy a ukazatele mohou být různé, ale faktem je, že kdo chce podvádět cestu si najde. I v tom Chorvatsku, které je dáváno za vzor to není tak jasné. Různé údaje si protiřečí a nedá se jednoznačně prokázat zda ten systém ekonomice prospívá nebo nikoliv. Navíc tamnější ekonomika je zcela jiná než ta naše, má jiný podíl šedé ekonomiky, jinou strukturu.....Mimochodem manželka byla v Chorvatsku loni dvakrát jednou se synem jednou s kamarádkou a za oba 14 denní pobyty dostala jednou účtenku. Ani v Chorvatsku to nedonutilo podnikatele účtenky vystavovat.

Je ale celkem jedno jak to funguje v Chorvatsku. Podstatné je jak to bude fungovat u nás. Nevěřím tomu, že to splní cíl a objem šedé ekonomiky sníží, respektive významně sníží.. Každý kdo chce podvátět totiž netají všechny příjmy, to by na něj rychle přišli už dnes, a zpravidla to není ani třeba. Stačí pokud zatají 10-20% příjmů a daním se vyhne. Takže v hospodě klidně vydá účtenky všem koho nezná  a bez dokladu skasíruje štamgasty, kterých je běžně 90 % ze všech zákazníků. (Už vidím tu kontrolu: "Pan Novák tvrdí, že jste mu nedal účtenku za těch 15 piv a 7 rumů co vypil.").

EET nezabrání podvodům, ale znepříjemní život  poctivým podnikatelům.

 

7. Morální aspekt.

Záměrně jsem si nechal na konec to nejdůležitější.

Celá koncepce našeho práva je založena na rovnosti před zákonema a na každého musí být nahlíženo jako na nevinného dokud mu není prokázán opak.

Zavedení EET je odůvodňováno daňovými úniky a jde tak proti těmto zásadám. Stát bez prokázání viny hledí na podnikatele jako na zloděje. Tím, že tuto povinnost dává jen podnikatelům tak narušuje princip rovnosti před zákonem. Stát totiž mohou okrádat i zaměstnanci (část výplaty "na černo"), příjemci dotací a pobírači dávek pak mohou tyto zneužít, tedy rovněž okrást stát. Stát dokonce nechystá ani elektronickou evidenci využití poslaneckých náhrad, přestože tyto mnozí, včetně premiéra, prokazatelně zneužíli. Podnikatelé tak mají být jedinou skupinou, kterou stát chce on-line kontrolovat.

EET zavede do práva ČR presumpci viny a nerovnost před zákonem.

 

Připusťme, že EET přinese výrazný zisk pro  státní rozpočet a oprostěme se od ekonomických dopadů. Přesto si musíme položit zásadní otázku:

 

Stojí ty peníze za to?

 

Stojí pár získaných miliard ve více než bilionovém rozpočtu za bezpečnostní rizika, za zhoršení kvality života na venkově a zejména za narušení právního systému?

 

Za sebe odpovídám ne, nestojí!

 

Ani kdyby ten výnos byl více než těch plánovaných 10-12mld tak to za ty důsledky nestojí. Nedá se vše měřit jen penězi.

 

Děkuji za pozornost a přeji hezký den

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Polický | čtvrtek 18.6.2015 8:10 | karma článku: 31,68 | přečteno: 1929x
  • Další články autora

Radek Polický

Změna politické kultury.

27.12.2021 v 20:08 | Karma: 27,70

Radek Polický

Glosa: Je Fiala nudný patron?

8.10.2021 v 14:22 | Karma: 18,67

Radek Polický

Chaos, chaos a zase chaos

10.4.2020 v 9:57 | Karma: 19,74