Oni ví, že lžou

Provozní model: Pokud ho akceptujeme jako správný model správy veřejných služeb – odpad, technické služby, voda či nemocnice, tak se veřejné rozpočty stanou dojnou krávou zahraničních koncernů a z občanů platící automaty.

Někteří "politici" tleskají a podivně nahrbeni lidem tvrdí, že to, co navrhují realizovat, znamená, že do vodáren (a jiných veřejných služeb) přichází strategický investor, který bude za města investovat, cena vody poroste dalších 30 let jen o inflaci a koncerny zajistí dotace z EU. Nic z toho není pravda.

Prakticky po celé republice proběhl na základě výše uvedených "argumentů" obdobný proces, (jedno jaká koalice byla u moci - vždy šlo o lidi z ODS, ČSSD a KDU. Jeden ukázkový proces jsem celý zdokumentoval a od samého počátku řeším jeho přerušení a následně ukončení přes soudy, jako tunelování vodáren, peněženek lidí a veřejných rozpočtů.

Voda znamená život. Náš život nepatří do rukou koncernů nebo ano?

  • Zahraniční koncerny přišly do České republiky na vodě vydělat nikoliv nám pomáhat a navíc o žádné strategické investory nejde. Přišly si pro peníze lidí z vody a praktikují obdobné, často nezákonné postupy, jako ve Francii či v Německu. Aby se k ziskům z vody dostaly, použily své know-how, které přesně popisuje fr. dokument „Voda vydělává“

 

  • Dle mého zjištění koncern napřímo dělá jen minimum. Raději stojí v pozadí. Černou práci vykonává organizovaná skupina - v případě vody - lidé a firmy se sídlem Václavské nám 47, Praha 1 a velmi podivně a ochotně kooperující komunální „politici“[2] Všichni na to doplácíme.

Byla realizována „privatizace“ zisků a zestátnění nákladů.

  • Soudce KS v Brně shledal proces kolem okresní vodárny jako mimořádně nemravný, protiprávní a pokoutný. Tento názor je správný, ale vzhledem k důkazům a dopadům toho, co se stalo, co bylo zavedeno a co stále trvá, je to jen mírný popis závažné protiprávní a celospolečensky nebezpečné činnosti. Podíleli se a stále se na ní podílí lidé, kteří mají hájit zájmy občanů a nefunkční státní systém.  
  • Správa vody byla předána tak, že kontrola, řízení a všechna zásadní a zisková aktiva má v rukou výhradně koncern. Vodárna a města jsou na něm zcela závislé. Zisky, které z vody tečou, byly vyvedeny na zahraniční koncern. Aby se do této pozice dostal, musel eliminovat svého přímého konkurenta – okresní vodárnu. Proto ji nejprve skrytě ovládl a poté ji monopolní pozice zbavil a to protiprávním způsobem.
  • Zahraniční koncern přiznal, že ovládl min. dvě okresní vodárny (Vak Zlín a Vak Kladno Mělník)[3], které ovšem ovládnout v souladu se zákony ČR[4] nemohl, což samozřejmě věděl. Dokonce přiznal, co s nimi udělá. Následně skutečně vše, co přináší zisky, skončilo v rukou koncernu. Nejcennější aktiva přešla na koncern dokonce bezúplatně, stejně jako právo inkasovat zisky z vodného a stočného.
  • Převzetí monopolního postavení vodárny přímým konkurentem bylo realizováno prostřednictvím manipulací, smluv – obcházejících stanovy okresní vodárny a následně dokonce úplat za hlasování, lživými sliby, falešnými Zprávami představenstva[5] a porušováním zákonů a stanov. Jsem přesvědčen, že docházelo i k závažné hospodářské trestné činnosti. Na mém názoru nic nemění to, že policie nic nevyřešila.

 

  • Výměna na postech státního zastupitelství, zdůvodněná zametáním kauz pod stůl, mnohé vysvětluje, stejně jako propojení politiků a vysokých kriminalistů, které probíhá v Olomouci. Na Olomoucké VSZ se opakovaně obracím od počátku. Již v roce 2004 mi bylo policistou řečeno, že „je na tom deka“ a proto s tím nic nenadělá.   
  • Důsledky tunelu, jenž byl zaveden do vodáren, byly vidět již rok poté, co byl zaveden. Žádný slibovaný inflační růst cen. Žádné dotace. Žádné investice do sítí. Naopak. Zadlužte se a investice financujte je vy – jste vlastník. My vám na investice půjčíme, vy je postavte a my si je pronajmeme. Na zisky z vody nám nesahejte, to je náš byznys. Z vodáren byl vyveden jediný vlastní zdroj obnovy infrastruktury, peníze vybrané od lidí za vodu – vodné a stočné.

 

  • Z monopolu vody jsme nechali udělat kšeft a divíme se, že nemáme peníze na obnovu trubek, přestože cena vody dohnala a předehnala ceny v západní Evropě. EU odmítla tyto pokoutné systémy dotovat. Vodárny i města tak přišly jak o vlastní zdroje, tak i o cizí zdroje obnovy sítí. Infrastruktura je na pokraji životnosti, ale je pronajata na 30 let do rukou soukromých firem, které minimalizují náklady na provoz (zde patří i opravy a údržba a nájem za infrastrukturu městům a vodárnám).

 

  • Internacionální pomoc v roce 1968 přivezly tanky. Ty byly vidět a všichni jim věnovali pozornost. Internacionální pomoc, která probíhá ve vodárenství, probíhá bez tanků. Proto řada lidí dění, ani důsledky nechápe. Paralela s rokem 1968 je vidět i v kolaboraci „politiků“ a přicházíme o vodu, tudíž o svobodu. Nezralý systém samospráv není připraven na praktiky koncernů a vedení mnoha samospráv je navázáno či dokonce řízeno místními oligarchy, kteří na „spolupráci“ s koncerny bohatnou.

 

  • Systém zavedený v roce 2004 ve Zlíně mohl být ukončen vedením vodárny Zlín v roce 2010, když bylo vydáno 1. usnesení Krajského soudu v Brně v únoru 2010. Nestalo se. Vedení vodárny se odvolalo proti usnesení soudu, které umožňovalo tunel ukončit! Důsledek máte níže vyčíslený.  
  • Bez kooperace zástupců měst s koncerny nebo jejich naháněči, by koncerny dnes neinkasovaly z vody ani korunu zisku a peníze inkasované od lidí za vodu by tekly především do obnovy a rozvoje sítí. Koncern mohl navrhovat cokoliv, ale to, zda jeho nabídka bude vyslyšena, záviselo jen a jen na zástupcích měst a obcí. Je to stejné jako s prostitucí. Dovolím si říct: „Děvče nevydělá, dokud chlap její nabídku nevyužije.“
  • Žijeme-li v normální a demokratické společnosti, tak se nesmíme bát pojmenovat lumpárnu lumpárnou, bez ohledu na to, že peníze přestávají být pro řadu lidí a firem prostředkem a stávají se jediným cílem. Bránit se musíme právě proto, protože ti, co si pro ně jdou, mají snahu diktovat, nejen to, co je a co není správné, ale i to, co je a co není pravda a dokonce i to, co je a co není protiprávní.

Zde najdete vysvětlení jednoho z velkých omylů: 

Omyl zcela zásadní: Když budu s vodou šetřit, budu ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[2] Působícími současně ve vedení velkého města a v představenstvu okresní vodárny. Hadi na radnicích– viz kniha P. Babiaka Hadi v oblecích Když psychopat jde do práce  http://pravdaovode.cz/hadi-na-radnici/

[3] Obchodní strategie Veolie

[4] zákon o hospodářské soutěži, obchodní zákoník a zákon o obcích

[5] Zpráva představenstva o prodeji části podniku předložená akcionářům dne 30.4.2004 na VH

Autor: Radek Novotný | čtvrtek 10.12.2015 10:24 | karma článku: 24,26 | přečteno: 743x