Jak je to vůbec možné?

Dveře k ziskům z vody otevřeli v České republice zahraničním koncernům komunální politici a Ministerstvo zemědělství, zastupující Fond národního majetku. Ale nelze tvrdit, že všichni byli zkorumpovaní. Naopak.

Realita ukazuje, že mnozí komunální politici byli sofistikovaným způsobem zmanipulováni a podvedeni, stejně jako občané.

Toto platí především v těch regionech, kde se přes různé smlouvy instalovaly mezi vodárnu a platící občany soukromé penězovody vyvádějící zisky z vody do rukou zahraničních firem.  

Naháněči koncernů, přišli s velmi sofistikovaným modelem, který kombinoval manipulační techniky zaměřené na sliby, současně s technikami vyvolávajícími strach. Rozhodování zastupitelů, tak probíhalo jednak v očekávání lepších zítřků a současně pod nátlakem a dojmem, že v případě, když se nepřidají, tak znemožní nebo poškodí vlastní město, vodárnu a občany. Např. znemožní čerpání dotací a tím poškodí region. 

 

Proces, který proběhl a probíhá kolem vody, byl použit v Německu, Itálii či Francii a prakticky vždy je nastaven na tom, že o osudu lidí a dispozici s vodou rozhodují volení zástupci občanů. Pokud se  v regionu našla skupina anti-politiků, která měla svůj politický horizont nastaven na délku jednoho volebního období, pak se naháněčům koncernům přes tyto lidi podařilo často ostatní zastupitele natolik vyděsit, že v okamžiku, kdy jim ukázali světlé zítřky - dotace, ceny vody poroste o inflaci a všechno za nás zafinancuje koncern, tak zastupitelé "svým lidem" uvěřili a podlehli. Byli jim na počátku dokonce vděční, vždyť jejich kolegové našli snadné řešení!

Za chvíli se ovšem nestačili divit. To, co se slibovalo, neplatí. Města ani vodárny dotace nemají, cenu mají nejdražší v okolí a lidé platí drahou vodu, ale vodárnám schází stamilióny na investice, protože peníze tečou do zahraničí. Anti-politici již ovšem na radnicích nejsou. Někteří sedí v dozorčích radách firem koncernů a mají se zastupitelů i občanů srandu, jiní si hrají na mafiány v regionech a ti poslední zažili svůj okamžik slávy a upadli v zapomnění.

Kdo na to doplácí? Jsou lidé, města, obce, vodárny a stát. Kdo na tom všem profituje a kdo to vše financoval? Na to si odpovíte sami. 

Toto probíhalo s malými obměnami téměř po celé republice.

 Více na O co jde ve vodě? >>

Autor: Radek Novotný | pátek 24.7.2015 7:25 | karma článku: 25,88 | přečteno: 797x