Co se děje v Turecku a co to pro nás znamená?
Pokus části turecké armády svrhnout prezidenta Erdogana byl neúspěšný. Podle zveřejněných informací pučisté chtěli odvrátit islámské směřování Turecka a zachovat jeho sekulární charakter ve smyslu odkazu Kemala Atatürka. Ten během svého působení zrušil islám jako státní náboženství a proslul dvěma výroky:
"Islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoliv však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži."
a
"Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy."
(zdroj: wikipedia.cz)
Během celého svého působení se snažil o přeměnu Turecka v demokratický stát evropského typu a o jeho osvobození z vlivu islámu. Zrušil používání arabského písma, které nahradil upravenou latinkou. Zrušil podřízené postavení ženy, mnohoženství a dokonce zavedl volební právo žen.
Erdogan se naproti tomu nijak netají svým obdivem k islámu a turecký národ prohlásil za muslimský. Nepochybuji o tom, že ne všichni Turci s tímto souhlasí a část jich určitě zůstává věrná myšlenkám Kemala Atatürka, jenže právě výsledky nezdařeného puče nám dávají podnět k zamyšlení. Tedy měli by se nad tím spíše zamyslet evropští politici než my tady.
Objevily se i názory, že puč byl vlastně zinscenovaný samotným Erdoganem, aby mohl provést čistku v armádě a ve státní správě a zbavit se tak právě příznivců myšlenky sekulárního státu. Myslím si, že i tato varianta je možná. Pokud by v tomto případě "rádoby" pučisté dostali rozkaz od Erdogana, zajisté by ho vykonali bez ohledu na případné lidské oběti. Při důležitých politických operacích jako tato se politici nezabývají pár desítkami nebo stovkami mrtvých lidí.
Ale co je podstatné pro nás? Puč byl poražen především tím, že lidé vyjádřili podporu Erdoganovi a vyslyšeli jeho výzvu, aby vyrazili do ulic. Z toho vyplývá, že směr jeho politiky a prosazování islámu podporují. To by pro nás mělo být velkým varováním, protože pokud se ta část Turků, kteří souhlasí s ideály Atatürka, dostala do menšiny, měli by naši politici hodně uvažovat nad tím, jak spolehlivým a důvěryhodným partnerem je Erdoganovo Turecko pro Evropskou unii. Místo toho ale většina západních politiků spěchala vyjádřit podporu Erdoganovi a blahopřála mu, že puč porazil a předháněli se v tom, jaká je tato porážka vítězstvím demokracie.
Přemýšleli vůbec tito politici o tom, že turecká armáda je součástí NATO? Jak by asi vypadaly projevy západních politiků, kdyby se puč podařil a armáda převzala moc ve státě? Pokud je tedy Erdogan takový demokrat, měly by mu v takovém případě členské státy NATO pomoci dostat se zpátky k moci. Nebo ne? Nebo by měli tureckou armádu, která by svrhla demokraticky zvoleného prezidenta, okamžitě vyloučit z NATO? A nebo by západní politici opět blahopřáli k vítězství demokracie, tentokrát ovšem vítězné armádě?
Jsou to všechno jen moje spekulace. Realita je taková, že Erdogan zůstal u moci a dle mého názoru má podporu jak armády, tak obyčejných lidí. Prosazuje islamizaci země, i když mluví o tom, jak byl zvolen demokraticky a jak útok na jeho úřad byl útokem na demokracii. Na druhou stranu sám podporuje syrské rebely, kteří se snaží svrhnout prezidenta Bašára, který byl rovněž zvolen prezidentem 10. července 2000 v referendu, ve kterém dosáhl 97,29 % hlasů. Nedokážu tady říct, na kolik toto referendum bylo svobodné, ale jde mi o princip, jak Erdogan, odvolávající se na svoje svobodné zvolení, může podporovat skupiny, které usilují o svržení rovněž zvoleného představitele jiného státu. Syrští rebelové jsou podle Erdogana bojovníci za svobodu, ale turečtí pučisté jsou zločinci. Trochu podivné.
Podporou Erdogana se každopádně ukázalo, že turecký národ (nebo aspoň jeho většina) má v současnosti daleko k našim představám o demokratickém zřízení státu. Evropští politici by tohle měli vzít na vědomí a doufám, že jakékoliv snahy o bezvízový styk s Tureckem a vstup Turecka do EU budou na dlouhou dobu odsunuty do pozadí.
Radek Forman
Ženy jsou podle pánů Čunka a Bělobrádka zodpovědné za všechno. Ale co pánové?

Pan Bělobrádek a pan Čunek se v nedávné době vyjádřili, že za problém samoživitelek a neplacení alimentů mohou hlavně ženy samotné. Jejich argumenty mě po dlouhé době přinutily, abych k tomu řekl svůj názor.
Radek Forman
Jsem rád, že Úřad pro ochranu osobních údajů mě tak pečlivě chrání.

Zákony prosazované bez morální logiky se stávají paskvilem, který pošlapává práva všech slušných lidí. Myslím, že tohle je ukázkový případ.
Radek Forman
Takže inkvizice asi přece jen bude.

Včera jsem se vyjádřil k návrhu zákona, který projednával povinnost německých vdaných žen na žádost manžela říct jméno muže, který byl při početí dítěte. Dnes k tomu tématu přibyl další článek a vzhledem k diskuzi pod ním
Radek Forman
Německé ženy před inkvizicí

Je až k neuvěření, kam může zajít politická snaha zajistit práva "nesvépravným" občanům. Z mého pohledu další nesymyslný zásah státu do soukromí.
Radek Forman
Rozpory v rozhovoru se zástupcem ombudsmanky panem Stanislavem Křečkem

Pročetl jsem nedávno níže uvedený článek. Na první přečtení mi rozhovor přišel jako celkem dobrý, ale když jsem se do něj začetl podruhé, narazil jsem na dvě rozporná vyjádření.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2330x
Mnohokrát mě život srazil až na dno, a přesto se vždycky snažím povstat znovu. Spoléhám především sám na sebe. Pozoruji svět kolem sebe a občas mě to nutí vyjádřit se. Kromě toho píšu pohádky pro děti ( www.kocour-bonifac.cz), protože si říkám, že aspoň děti by ještě měly věřit, že svět je v pořádku.
Více o mně: http://1jv.cz/antarktida/