Přichází revoluce v knižním průmyslu?

Na pulty českých knihkupectví se teď dostal vědeckofantastický román Silo od amerického autora Hugha Howeye. Dystopický příběh na stránkách knihy je přinejmenším stejně fascinující jako příběh o tom, jak kniha vznikala. V něm hraje hlavní roli prodavač v knihkupectví, který vydělal milion dolarů ještě předtím, než práva vůbec koupilo nějaké nakladatelství.

Hugh Howey vždycky miloval sci-fi. V mládí četl Asimova, Clarka, Bradburyho a hltal jeden díl Hvězdných válek za druhým. Okouzlovaly ho tisíce nových světů a technologie, které usnadňují život. Chtěl si vytvořit vlastní svět. A jedna technologie mu v tom výrazně napomohla. Internet.

Howey pracoval v knihkupectví a v mladém prodavači postupně dozrával nápad na vlastní román. Tři roky proto o poledních přestávkách psal a psal. Psal i doma po návratu z práce. A protože nevěřil, že spisovatelský amatér jako on může dostat šanci u nakladatelů, ani to nezkoušel a knihu po částech za nevelký poplatek nabídl v elektronické podobě na internetu.

Mezi majiteli čteček se ovšem rozneslo slovo o kvalitách Howeyho ságy z prostředí podzemního sila, kde přežívají poslední zbytky lidské civilizace. A autora záhy překvapilo, když zjistil, kolik mu jeho knihy vydělávají.

Skončil proto v knihkupectví a začal se psaní věnovat naplno. Ságu dokončil a na prosby fanoušků se pustil do další. Když si ho všimlo nakladatelství Simon and Schuster a nabídlo mu pohádkovou sumu za práva na papírové vydání Sila, měl už Howey na účtu přes milion dolarů.

Uzavřel s nakladatelským gigantem první smlouvu svého druhu: práva na e-knihy a příjmy z nich zůstala autorovi, Simon and Schuster za šestimístnou sumu získal pouze možnost vydat Silo v papírové podobě. To byl od Hugha Howeye chytrý tah, který mu zajistil pravidelný příjem z elektronických knih, procenta z tištěných knih a navíc velice štědrou jednorázovou částku. Další peníze získal, když prodal filmová práva studiu 20th Century Fox (film bude režírovat Ridley Scott, autor Vetřelce).

Trend „indie“ literatury ale pokračuje. Selfpublishingové portály hlásí rekordní počty prodaných knih a autoři, kteří by dříve byli odsouzeni k psaní „do šuplíku“ teď zkouší své štěstí. Zavedení nakladatelé totiž prohledávají blogy a internetová fóra spisovatelů-amatérů a hledají další potencionální hit.

Co mají bestsellery poslední doby společného? Padesát odstínů, Dublin Street, Stmívání, Temná hrdinka? Nenapsali je zavedení autoři, nýbrž literární debutanti, kteří si vybudovali jméno a postavení v internetové komunitě. V literárních kruzích se pro takové případy ujal pojem „anonymní bestseller“.

Ať už je kniha Hugha Howeyho prvním projevem revoluce v knižním průmyslu nebo pouze jednou ze změn, které přišly s nástupem internetu, Silo si určitě přečtěte.

Stalo se totiž hitem zcela zaslouženě. Sci-fi je dnes v literatuře pomalu stejně umírající žánr jako western nebo gangsterka, proto je příjemné číst něco osvěžujícího. Čtenáře Silo překvapí už na samém začátku: autor zná žánrová klišé a obratně díky nim čtenáře tahá za nos. A nepěstujte si k postavám moc vřelý vztah, hlavní hrdinové totiž mohou KDYKOLIV nečekaně zemřít.

Autor: Radek Blažek | sobota 14.6.2014 11:23 | karma článku: 8,43 | přečteno: 386x