Podvolení: Michel Houellebecq a jeho vize islamizované Evropy

Arabský půlměsíc vlající nad Sorbonnou, zahalené ženy, vyhazov osob, které odmítnou konvertovat k islámu, masový exodus Židů. Vítejte ve Francii roku 2022. Tedy alespoň tak ji popisuje Michel Houllebecq ve své knize Podvolení.

Francouzský spisovatel Michel Houllebecq opět rozvířil literární vody, když na začátku letošního roku vyšla jeho kniha Podvolení (v originále Soumission). Spisovatel, který pobouřil celou Francii už svými předchozími knihami, „zašel za čáru“, psal v lednu francouzský tisk. Byla to právě karikatura Houllebecqa, která zdobila poslední titulní stránku satirického týdeníku Charlie Hebdo, než jeho redakci vystříleli islámští teroristé.

A možná i díky této hrůzné události se Podvolení prodalo více výtisků než kterékoliv jiné autorovy knihy. Dokonce i francouzský prezident Holland veřejně prohlásil, že si knihu přečte. Zatímco kritici tvrdí, že Houellebecq lacině provokuje ve snaze zaujmout a vydělat, druzí namítají, že jde o mimořádně aktuální čtení a že Evropa má poslední možnost se zachránit.

V češtině teď Podvolení vydalo nakladatelství Odeon a tuzemský čtenář tak má možnost udělat si vlastní názor na spisovatele, jehož matka ho v dětství opustila, protože se zamilovala do muslima.

Hlavní hrdinou je univerzitní profesor François, který stojí před volbou: konvertovat k islámu a dostat tak zpátky svou práci s třikrát vyšším platem, nebo si zachovat svobodnou vůli, ale stát se vyvrhelem společnosti?

Michel Houellebecq budoucnost Francie vidí pesimisticky, přirovnává ji – a vlastně celou naši civilizaci – ke starověkému Římu. Podle něj však největší hrozbou pro Evropu nejsou islámští teroristé, nýbrž postupné ovládnutí společnosti lákavými nabídkami – možností pořídit si více manželek, zvýšením platů muslimských učitelů. Zkrátka: když mouchu lapají, hezky jí zpívají. Nejprve cukr, potom bič.

„Vrchol lidského štěstí spočívá v absolutním podvolení.“

Autor v Podvolení nastiňuje vznik jakéhosi nového římského impéria – samozřejmě islamizovaného, které by zahrnovalo Evropskou unii a celé Středozemí – Maroko, Alžírsko, Egypt, Tunisko, Libyi, Sýrii…

Už od počátku věků lidé měnili své náboženství a zvyklosti podle toho, co jim přinášelo větší užitek. Pokud totiž má člověk volit mezi racionálním a idealistickým, zvolí spíše racionálně. Ve starověkém Římě senátoři ochotně bořili sochy Venuše a Apolla, když viděli, že pokud přijmou křesťanství, mají možnost dostat se k moci nebo majetku. Není důvod se domnívat, že teď – nebo v roce 2022 – to bude jiné.

Ať už s autorovou tezí souhlasíte, nebo nikoliv, Podvolení je rozhodně kniha, kterou byste neměli minout, pokud se alespoň trochu zajímáte o svět kolem sebe.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Blažek | neděle 25.10.2015 12:32 | karma článku: 33,14 | přečteno: 1857x