Marťan: příběh vesmírného Robinsona

"Jsem v hajzlu." Těmito nevybíravými slovy komentuje astronaut Mark Watney svou situaci. Uvízl na Marsu, tisíce kilometrů od domova, bez zásob jídla a bez možnosti dát Zemi vědět, že je naživu. Touto zdánlivě bezvýchodnou situací začíná Marťan, román Andyho Weira. 

Ovšem tam, kde by jiní spisovatelé přistoupili buďto na fňukání nad hrdinovým osudem nebo vymysleli šílenou záchranu v podobě deus ex machina, zůstává Andy Weir věrný realitě. Jeho hrdina Mark Watney se odmítá stát prvním člověkem, který na Marsu zemře, a vymýšlí plán, jak přežít.

Je to v podstatě příběh Robinsona Crusoe zasazený do prostředí rudé planety.

Při čtení jsem jenom zíral, jak se hlavní hrdina například pokouší v modulu pěstovat brambory, vyrábět vodu z vodíku nebo opravit anténu pomocí lepicí pásky. Všechno, co provádí, aby se zachránil, má přitom vědecké opodstatnění. Opravdu by to šlo!

Autor pochází z vědecké rodiny a vesmír studoval už odmala. Stal se inženýrem a několikrát už spolupracoval s NASA.

Ne všechny astronautovy pokusy ale vyjdou podle představ, proto v románu není nouze o zvraty a překvapení. Kdyby Watneymu koneckonců všechno vyšlo napoprvé, nebyla by to taková zábava číst.

Zábava. Ano, to Marťan nepochybně je. Hlavní hrdina totiž navzdory prekérní situaci neváhá žertovat a neztrácí optimismus. Co má ostatně dělat jiného? Zhroutit se? Někdy je humor ten nejlepší pomocník. Čtenář si navíc pro hrdinu, který nepropadá zoufalství, vypěstuje mnohem víc sympatií, než kdyby šlo o superhrdinu, který zvládne vše bez problémů a bez emocí.

Marťan je prostě lidský. Je to kniha o boji o přežití, o přátelství a o tom, co to znamená být člověkem. Když se na Zemi dozvědí, že na Marsu zůstal uvězněný člověk se zásobami na omezený počet dnů, okamžitě se začne plánovat záchranná akce. A stane se nevídaná věc: s NASA začne spolupracovat čínská vesmírná agentura. Všichni spojí síly (a mozky) ve snaze zachránit jednoho člověka. „Lidé mají vrozený instinkt pomáhat dalším lidem," poznamená hlavní hrdina.

To je podle mě krásné.

Nejedná se o klasické sci-fi. Vlastně to možná ani není sci-fi (jak už jsem zmiňoval, kniha je dost realistická a najdete v ní spíš vědu než fikci), takže i když tenhle žánr nemusíte, Marťan by se vám mohl líbit. Žádných vesmírných lodí, sexy mimozemšťanek, laserů ani teleportace se v téhle knize nedočkáte. Protože zatím to vypadá, že jsme v naší sluneční soustavě sami. A na Marsu hlavnímu hrdinovi dělá společnost kromě narudlého prachu jenom neskutečné ticho. Jo a šílená disko hudba, kterou na základně nechala jeho kolegyně.

Marťan je jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední rok četl. Laskavá, vtipná, nervy drásající. A motivuje ke studiu Marsu mnohem víc než většina učitelů fyziky. Víte, že lidská výprava na Mars se má uskutečnit kolem roku 2020? Už se těším!

Do té doby nám bude muset stačit kniha Andyho Weira a její filmová adaptace. Letos v listopadu jde do kin stejnojmenný film v režii Ridleyho Scotta. Hlavního hrdinu bude hrát Matt Damon.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Blažek | čtvrtek 5.2.2015 17:33 | karma článku: 10,42 | přečteno: 347x