Kde by náš svět byl bez odvážných snílků?

Objevitelé Magellan, Kolumbus, stavitelé Golden Gate Bridge nebo Empire State Building. Všichni tito muži měli společnou jednu vlastnost – odvahu. Dnes jsme oproti tomu až chorobně posedlí bezpečností…

Inspirací k sepsání tohoto blogu mi byla kniha Sloup do nebe od amerického odborníka na letectví a techniku Williama R. Forstchena. Jde o vědeckofantastický román, v němž skupina vědců podporovaná osvíceným miliardářem pracuje na stavbě supervýtahu ze Země na oběžnou dráhu.

Podle autora by takovýto sloup z nanovláken urychlil a výrazně zlevnil cestování do vesmíru. Problémem je ovšem vysoká cena a taky možnost sabotáže ze strany zemí, které mají zájem na tom, aby byla cena raketového paliva co nejvyšší (arabské státy, Rusko).

Shodou okolností jsem před pár dny narazil na zpravodajský článek, který v podstatě kopíruje myšlenku z této knihy! Kanadská firma má v plánu postavit 20 kilometrů vysoký výtah do kosmu, aby usnadnila cestování do vesmíru.

Vznikne supervýtah? A dostanou se lidé někdy na Mars? A dál – za hranice sluneční soustavy?

Mám pocit, že od konce studené války se průzkum vesmíru zastavil. Od vyslání prvního člověka do vesmíru po dobytí Měsíce to trvalo necelých deset let. A pak najednou nic. Samozřejmě, lidstvo vyslalo různé sondy a satelity, máme internet, smartphony a notebooky, ale kdy se dočkáme kolonie na Marsu? Nemyslím si, že by problém byl v technologiích, ty už dávno předběhly cokoliv, s čím v 60. letech astronauti letěli na Měsíc.

Zdaleka největším problémem je nedostatek odvahy, žádná vize do budoucnosti. Jako bychom zrak od hvězdné oblohy sklopili ke svým dotykovým displejům a spokojili se s pozorováním filmových hvězd na bulvárních webech.

Pokud jste taky takoví blázni do vesmíru a beznadějní snílci jako já, knihu Sloup do nebe vám upřímně doporučuji. Já jsem v ní našel nejeden důvod k zamyšlení. A navíc je to fantastické čtení!

Autor: Radek Blažek | úterý 17.11.2015 8:38 | karma článku: 8,09 | přečteno: 142x