Fenomén jménem John Green

Foťáky blikají, davy náctiletých dívek piští a tleskají. Na pódium ale nepřichází pohledný zpěvák ani mladý herec. Objeví se tam bezmála čtyřicetiletý spisovatel s brýlemi na nose. Výmysl? Kdepak! Takhle vypadá každé turné, kam zavítá John Green.

Že se celebritou stane zpěvák, herečka, modelka nebo sportovec, to je celkem běžné a nikoho to nepřekvapí. Ale spisovatel? Od doby, kdy J. K. Rowlingová dopsala poslední díl Harryho Pottera, žádný spisovatel nezískal takovou popularitu jako John Green. A nejde jen o popularitu u kritiků nebo knihomolů – knihy Johna Greena čtou i ti, kdo jinak knihy příliš nevyhledávají.

Na rozdíl od Rowlingové, která se zájmu médií vyhýbá, John Green, autor bestsellerů Hvězdy nám nepřály, Hledání Aljašky nebo Papírová města, aktivně tweetuje, točí videa na YouTube a vystupuje na literárních akcích. Snaží se své knihy propagovat, kde se dá, často za pomocí sociálních sítí a humoru. Přesto nezapomíná na to, co z něj celebritu udělalo - na psaní.

V Greenových knihách vystupují teenageři nebo mladí lidé, kteří jsou vinou okolností nuceni rychle dospět. Hlavními hrdiny knihy Hvězdy nám nepřály jsou dva osmnáctiletí, kteří bojují s rakovinou. V Hledání Aljašky se zase parta studentů internátní školy musí smířit s náhlou smrtí jednoho z nich. Papírová města jsou o tom, že každý vnímá lidi ve svém okolí jinak, často podle sebe.

„Jak ošemetná věc je věřit, že nějaký člověk je víc než člověk,“ píše Green.

Všechny jeho knihy, které dosud vyšly, jsou citlivé, čtivé a navzdory neveselému námětu také úžasně vtipné. Hvězdy nám nepřály přivedly k slzám i mě, člověka, kterého jen tak něco nerozhodí.

O Johnu Greenovi se říká, že přivedl ke knihám postpotterovskou generaci, tedy ty, kteří byli příliš malí, když Harry Potter vycházel. V češtině vyšla první Greenova kniha v roce 2013 – byly to Hvězdy nám nepřály, následovalo Hledání Aljašky a letos na podzim vyšla i Papírová města.

Knihy se těší zájmu zřejmě i díky filmovému zpracování Hvězd, které šlo do kin letos v létě (jo, přiznávám se, brečel jsem u toho stejně jako u knihy). Myslím, že kromě toho, že jsou výborně napsané, čtenářům sednou i proto, že v nich vystupují přirozené postavy, se kterými se můžou ztotožnit. Green se nesnaží skutečnost nijak zkrášlovat, namísto happy endů v jeho knihách dochází zpravidla pouze k endům, které ale nabízejí smíření.

Která se mi z jeho knih líbila nejvíc? Asi Hvězdy nám nepřály, ty jsou skutečně mistrovským dílem. Ale za přečtení stojí všechny, každá mě obohatila něčím novým.

John Green je prototypem spisovatele v éře internetu – píše krásné knihy a umí to prodat. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Blažek | neděle 2.11.2014 18:14 | karma článku: 10,47 | přečteno: 625x