Autor bestselleru Dítě číslo 44: „Překvapilo mě, že film v Rusku zakázali!“

Jakožto bloger píšící o knihách jsem se dostal na předpremiéru filmu Dítě číslo 44. Slavnostního večera se zúčastnil i autor předlohy Tom Rob Smith. A já využil příležitosti a položil jsem britskému spisovateli několik otázek.

"Ahááá! Vy máte vydání s filmovou obálkou! Film je úžasný. Byl jsem hrozně pyšný, když jsem tady v Praze pozoroval natáčení. Hercům se podařilo zachytit nitro postav," pochvaloval si filmové zpracování své knihy sympatický šestatřicetiletý Brit a ochotně mi podepsal připravený výtisk Dítěte číslo 44.

Často se říká, že nápad na knihu Dítě číslo 44 dostal v Praze. Jak ale Tom Rob Smith říká, na tom je jen zrnko pravdy. "Ani nevím, kde se tahle fáma vzala. Nebylo to tak, že bych šel v Praze po ulici a najednou jsem dostal nápad na knihu o sériovém vrahovi ze stalinistického Ruska. Ale je pravda, že jsem v roce 2005 v Praze pracoval na scénáři pro jednu televizní stanici. Při práci jsem narazil jsem na případ ruského vraha Andreje Čikatila, který během dvanácti let zavraždil přes 50 lidí. Od tohoto zjištění po sepsání knihy to ale byla ještě dlouhá a trnitá cesta..." vzpomíná autor, který má dnes již na kontě čtyři knihy (v češtině zatím vyšly tři, novinka Farma je naplánovaná na březen příštího roku).

Kdyby mu v roce 2005 někdo řekl, že za deset let bude mít na kontě čtyři bestsellery a jeden hollywoodský film s nejlepšími áčkovými herci, považoval by dotyčného za blázna. "Neměl jsem agenta, smlouvu, neměl jsem vlastně ani práci," směje se. "Vypočítal jsem si, že z úspor dokážu žít 15 měsíců a během té doby musím buďto prorazit, nebo si najít nové zaměstnání."

Prorazil. 

Je zvláštní, nakolik plaše a stydlivě tento muž, jehož knihy vycházejí ve 36 jazycích, působí. Když chvíli po našem rozhovoru vešel do sálu naplněného fanoušky, jako by pořád nevěřil, že tu jsou skutečně kvůli němu. Ale zvládal to s nadhledem a humorem, jak se na anglického gentlemana sluší a patří.

Řeč se samozřejmě stočí na aktuální kauzu, kdy filmová adaptace jeho knihy byla zakázána v Rusku. "Přitom před pár lety při vydání knihy v Rusku žádný humbuk nebyl. Musím říct, že mě překvapilo, když ten film zakázali promítat," říká Tom Rob Smith s tím, že mu dělají starosti osudy lidí, s nimiž na uvedení filmu v Rusku spolupracoval. Bojí se, aby z toho neměli problémy. "V Rusku je momentálně tendence Stalina glorifikovat. Mrzí mě, že tak krásná země jako Rusko má potřebu dělat z masového vraha světce." 

Dítě číslo 44 je fiktivní příběh, ale při psaní Tom Rob Smith vycházel z již zmiňovaných činů sériového vraha Andreje Čikatila a nastudoval si i hromadu knih o stalinistické totalitě, včetně Solženicynova románu Souostroví Gulag.

"Je důležité si uvědomit, že se to opravdu stalo. Nemluvím jen o vraždách, ale i o politických procesech, o zatýkání ve čtyři hodiny ráno a o tom, že členové rodiny někdy udávali své příbuzné. Z toho běhá mráz po zádech," popisuje na závěr našeho setkání.

_________________________________

Drobná zajímavost: Tom Rob Smith mi prozradil, že se momentálně jedná o zpracování jeho  knih Agent 6 a Utajovaný projev do podoby televizního seriálu (ve stylu např. Bratrstva neohrožených). Kdo tyto knihy četl ví, že se máme na co těšit!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Blažek | pondělí 25.5.2015 17:28 | karma článku: 14,67 | přečteno: 599x